آغاز طرح والدگری مشاركتی در پایتخت

آغاز طرح والدگری مشاركتی در پایتخت مدیرکل سلامت شهرداری تهران از آغاز طرح ˮوالدگری مشارکتی در پایتخت ˮ اطلاع داد.


زینب نصیری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به سیاستهای شهرداری تهران در جهت توسعه شهری برای همه بر ایجاد وضعیتی که همه شهروندان ساکن تهران از زندگی در این شهر احساس آرامش، امنیت و مشارکت اجتماعی داشته باشند، تصریح کرد و اظهار داشت: بدین سان در کنار بهبود و ارتقاء متغیرها و شاخص های عمرانی و کالبدی، کوشش برای بهبود وضعیت سلامت، احساس امنیت کیفیت زندگی و... در دستور کار قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه معاونت اجتماعی و به تبع آن اداره کل سلامت شهرداری تهران در تلاش است با تکیه بر عدالت اجتماعی، فرصتهای برابری را در اختیار شهروندان تهرانی قرار دهند، اظهار داشت: افزایش دسترس پذیری شهروندان به خدمات سلامت روان و در رابطه با بهداشت روانی شهروندان همچون موضوعاتی است که به طور مستمر در اداره کل سلامت شهرداری تهران دنبال می شود.
نصیری با تکیه بر اینکه به دلایلی نظیر کالایی شدن خدمات در رابطه با سلامت روان، فقر و ناتوانی در دریافت خدمات، ضعف فرهنگ عمومی برای جستجوی خدمات بهداشت روانی، هزینه بالای آنها و اولویت اقدامات فوری به دریافت این دست از خدمات، معمولا دریافت خدمات سلامت روان در سبد خرید اقشار زیادی از شهروندان تهرانی نیست، اظهار داشت: در این میان، گروهی از شهروندان که در شرف طلاق هستند و یا اخیرا طلاق گرفته اند، بیشترین نیاز را به دریافت خدمات مشاوره و آموزش دارند. این افراد اما به دلایلی که اشاره شد و اینکه در کوران ماجراهای منجر به طلاق، عموماً بیشتر جنبه های حقوقی مبحث را مدنظر دارند اغلب از دسترسی به خدمات مشاوره و آموزش در رابطه با سوگ طلاق، سازگاری بعد از طلاق، فرزندپروری بعد از طلاق، حل اختلاف در رابطه با حضانت فرزند و... محروم هستند.
وی افزود: در چنین شرایطی، سیاستگذار در مدیریت شهری هوشمند، وظیفه خود می داند دسترسی گروههای محروم را به خدمات و حمایت های مورد نیاز فراهم آورد. در مورد مبحث طلاق بعنوان یک پدیده شایع در استان تهران که در سال ۱۳۹۸ با قریب به ۳۲ هزار مورد طلاق از کل ۱۷۴ هزار مورد ثبت شده در کشور، حدود ۲۰ درصد کل طلاق های کشور را به خود اختصاص داده، می توان گفت خلاء اقدام جدی و علمی بسیار محسوس است.
نصیری با اشاره به اینکه تجربه سایر کشورها در مواجهه با چنین جمعیت های بالایی، مراقبت از شهروندان خود در جهت کاهش صدمه های روانی اجتماعی ناشی از پدیده و ارتقاء کیفیت زندگی آنان و کوشش برای کاستن از رنجهایی است که تجربه می کنند، اضافه کرد: در این میان فرزندان طلاق خود گروه مستقلی هستند که محرومیت از خدمات بهداشت روانی بعد از طلاق والدین در آنها بسیار جدی است. این در شرایطی است که فرزندان طلاق در معرض بیشترین صدمه هستند و اتفاقاً محافل تخصصی در این عرصه نیست و به آنها و موضوعات آنها چندان پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: اداره کل سلامت شهرداری تهران با عنایت به خلاء موجود برای آموزش والدین در آستانه طلاق و با هدف ارتقاء سلامت روانی کودکان طلاق که حدودا هیچ جایگاهی در نظام خدمت رسانی عمومی ندارند، در چارچوب برنامه های ارتقاء سواد سلامت روان اقدامات خویش را شروع کرده است.
وی در مورد جامعه هدف اضافه کرد: توسعه" والدگری مشارکتی بعد از طلاق" مشخصاً برنامه ای است که اداره سلامت در صدد توسعه ادبیات آن در فضای عمومی شهر تهران است و در کنار تولید محتوا و آگاه سازی عمومی شهروندان در مواجهه با فرزندان طلاق، در نظر دارد والدین در آستانه طلاق یا مطلقه را با این مفهوم و فرآیند اجرائی کردن آن آشنا سازد.
به قول وی، طرح "والدگری مشارکتی بعد از طلاق" با هدف قراردادن والدین در آستانه طلاق یا مطلقه و فرزندان آنها به مجموعه، به هماهنگی هایی اطلاق می شود که مادران و پدران در آستانه طلاق یا بعد از طلاق، در جهت تأمین بهترین منافع و مصالح فرزندانشان به صورت همسو به اجرا می گذارند. نوعی همکاری مشترک که در نهایت از صدمه ها و نتایج طلاق بر فرزندان می کاهد.
وی افزود: در برنامه: والدگری مشارکتی بعد از طلاق"، در گام اول ۲۰ متخصص از روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی فعال در خانه های سلامت شهر تهران تربیت می شوند و وظیفه عرضه آموزش و مشاوره به والدین مطلقه تهرانی را در چارچوب اقدامات اجتماع محور محلی با استفاده از ظرفیت های موجود در سرای محله های تهران برعهده می گیرند. این برنامه امیدوار است در دو رویکرد همزمان توسعه فرهنگ عمومی و آموزش والدین طلاق گرفته، بتواند گام مهمی برای این گروه پرشمار و محروم از خدمات بردارد.
نصیری در ادامه به اقدامات طرح والدگری مشارکتی اشاره نمود و اظهار داشت: مرور مطالعات داخلی و خارجی و استخراج روشهای والدگری مشارکتی بعد از طلاق، آماده سازی و تولید محتوای تخصصی آموزشی برای اکران عمومی در اماکن شهری، بستر فضای مجازی، خانه های سلامت و مراکز مراقبت از خانواده همچون اقدامات طرح والدگری است.
وی افزود: همینطور آموزش مربیان و عرضه محتوای آموزشی دوره به آنها، تشکیل گروههای میانجی گری اجتماعی در خانه های سلامت منتخب، عرضه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به والدین از دیگر اقدامات پیشبینی شده در اجرای این طرح است.
منبع:

1399/10/14
01:04:50
0.0 / 5
2651
تگهای خبر: آرامش , آموزش , تولید , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است