گزارش فست تریپ؛

كمبود سطل زباله در دزفول

كمبود سطل زباله در دزفول کمبود شدید سطل زباله در دزفول سبب انباشت زباله در خیابان ها و به دنبال آن زشت شدن منظر شهری و بروز مشکلات بهداشتی شده و این امر اعتراض شهروندان را به دنبال داشته است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- رؤیا رجبی: با وجود تمام فرهنگ سازی هایی که صورت می گیرد تا شعار «شهر ما، خانه ما» سرلوحه بخشی از رفتار شهروندان شود اما کمبود شدید سطل زباله در سطح شهر دزفول مانع تحقق صحیح این شعار شده است چون که اگر هم شهروندان بخواهند به این شعار جامه عمل بپوشانند، مستأصل می مانند؛ بنابراین افراد یا مجبور هستند بی درنگ زباله را در گوشه و کنار خیابان و درون جوی آب رها کنند و یا زباله را برای دقایقی نگه دارند تا سطل زباله ای پیدا شود.
در خیلی از خیابان های دزفول به علت نبود هیچ گونه سطل زباله برای زباله های خانگی سبب گشته است تا شهروندان زباله های خویش را در گوشه و کنار خیابان ها انباشت کنند که این موضوع، سبب زشت شدن منظر شهری، ایجاد بوی تعفن در محل و هجوم حشرات و جانوران موذی مانند موش، گربه و سگ های ولگرد می شود و این امر سلامت شهروندان را به علت امکان انتقال آلودگی و بیماری از راه زباله های انباشت شده در خیابان ها، تهدید می کند.
به دلیل توسعه شهری و افزایش تولید زباله، مشکل کمبود سطل زباله در دزفول روز به روز بیشتر به چشم می خورد و بنابراین در سالهای اخیر افزایش سطل های زباله به یکی از اصلی ترین مطالبات شهروندان دزفولی از شهرداری تبدیل گشته است؛ مطالبه ای که با وجود به حق بودن همچنان بی نتیجه مانده است.
علاوه بر کمبود شدید سطل زباله، در بعضی مواقع مشاهده می شود که سطل های زباله فرسوده دیر به دیر تعویض می شوند و آنچه از ظواهر امر مشخص است، شست وشوی آنها هم با تأخیر انجام می شود؛ این سطل ها علاوه بر ظاهر بد، بوی نامطبوعی را هم به اطراف ساطع می کنند و از بعضی از آنها شیرابه هم خارج می شود و این در شرایطی است که توجه به شست و شوی مخازن زباله باید از اولویت های اصلی شهرداری باشد.
مشاهدات میدانی نگارنده و گفتگو با شهروندان نشان داده است که مشکل کمبود سطل زباله تقریباً در تمام مناطق شهر دزفول وجود دارد؛ همینطور هسته مرکزی شهر هم با وجود تردد بالا با کمبود شدید سطل زباله مواجه می باشد.

کمبود سطل زباله در دزفول به قدری است که در بعضی مواقع که فرد با خودرو در حال تردد در خیابان هاست و کیلومترها را باید طی کنند تا سطل زباله ای را پیدا کند که بتواند زباله های خوراکی و سایر زباله های درون خودرو را در آن بیندازد.
شهروندان منطقه افشار، فرهنگ شهر، ۸۶ هکتار، کوی اندیشه، کوی انقلاب، کوی بهمن، کوی مقاومت، کوی ذوالفقار، کوی سعدی، کوی امام رضا، کوی نیایش و ساکنان خیابان های منتهی به خیابان ساحلی تا انتهای بلوار شهید کمیلی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن انتقاد از عملکرد نامطلوب شهرداری در زمینه خدمات شهری، ریختن زباله در جوی و خیابان و انباشت زباله ها را در این شرایط کرونایی یک تهدید جدی برای سلامت خود و سایر شهروندان عنوان کرده اند و خواهان رفع فوری کمبود سطل زباله در سطح شهر و جمع آوری بموقع زباله ها توسط کارگران شهرداری شدند.
شهرداری در جهت رفع مشکل اقدام جدی کند
یکی از شهروندان ساکن خیابان روستا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: مشکل کمبود سطل زباله نتایج منفی زیادی برای سلامت شهروندان و مبلمان شهری دارد؛ وجود سطل های زباله علاوه بر کمک به بازیافت مواد زائد، مزایای دیگری را همچون پیشگیری از تخریب زمین توسط انسان، آگاه سازی خانواده ها در ایجاد نظم و تفکیک زباله ها را به دنبال دارد ولی متأسفانه وضعیت سطل های زباله در سطح شهر مطلوب نمی باشد.
«آرش محمد زاده» می افزاید: با وجود اینکه سامانه ۱۳۷ برای حل مشکل و معضلات شهری به راه افتاده است اما این سامانه تلفنی در دزفول ناکارآمد است چون که بارها به علت انباشت زباله ها در خیابان که ناشی از نبود سطل زباله است، تماس گرفته ایم اما شهرداری مبادرت به نصب سطل زباله نکرده است.
این شهروند دزفولی عنوان می کند: امیدوار هستیم مدیران شهرداری معضل کمبود سطل زباله را جدی بگیرند و با عنایت به این که این امر با سلامت شهروندان عجین شده است، با نظارت و در اقدام جدی آنرا حل کنند.
پیگیری هایمان بی نتیجه بوده است
یکی از شهروندان ساکن خیابان فولادیان هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: به علت نبود سطل زباله، ساکنان محل زباله های خویش را در خیابان انباشت می کنند که این امر باعث هجوم حیوانات همچون گربه و سگ و در نتیجه پاره شدن کیسه های زباله و ایجاد بوی تعفن در محل می شود.

«مسعود سواری» می افزاید: بارها از راه رجوع حضوری و یا تماس تلفنی با شهرداری منطقه خواهان رفع این مشکل شده ایم اما متأسفانه نتیجه ای نداشته است.
وی تصریح می کند: متأسفانه در این شرایط کرونایی هیچ توجهی به این امر ضروری نمی گردد و این حالی است که توجه به پاکیزگی شهر ساده ترین وظیفه مجموعه شهرداری است.
یکی از شهروندان ساکن کوی مهر شهر هم از کمبود شدید سطل زباله در این منطقه انتقاد می کند و می گوید: هر سایت مسکونی در این منطقه بین ۷۰۰ تا هزار نفر جمعیت دارد که تمام ساکنان مهر شهر نسبت به کمبود سطل زباله اعتراض دارند.
«رضا نیکویی» می افزاید: برای چهار سایت مسکونی که هر کدام دارای ۱۱ بلوک ساختمانی هستند صرفا دو سطل زباله تعبیه شده است و در خیلی از روزها شاهد دپو شدن زباله در کنار سطل ها هستیم که این امر سبب ایجاد بوی تعفن و زشت کردن فضا شده است؛ شهرداری هم توجه چندانی به جمع آوری زباله ها در زمان مقرر ندارد.
یکی از شهروندان کوی بهمن هم به خبرنگار مهر می گوید: گویا شهرداری تصمیم ندارد در منطقه ما هیچ سطل زباله ای نصب کند؛ در بعضی مواقع شاهد هستم که ساکنان، کیسه های زباله را دقیقاً در وسط خیابان قرار می دهند که این امر علاوه بر مخدوش کردن فضای شهری، باعث بروز تصادف هم می شود.
چند تن از شهروندان ساکن خیابان فردوسی و مطهری شمالی هم عنوان کردند که بر خلاف میل باطنی شان ناچار هستند که به علت نبود سطل زباله، کیسه های زباله را در خیابان و بر روی آسفالت قرار دهند.
افزایش سطل های زباله در دستور کار شهرداری است
شهردار دزفول در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأیید کمبود سطل زباله در سطح شهر، اظهار می کند: افزایش سطل های زباله و جایگزینی سطل های جدید به جای سطل های فرسوده و صدمه دیده در دستور کار معاونت امور شهری و مناطق سه گانه شهرداری دزفول است.

«محمدعلی دوایی فر» به تعویض تعداد زیادی سطل زباله فرسوده در سطح شهر در ایام اخیر اشاره می کند و می افزاید: در هفته گذشته تعداد ۱۰۰ سطل زباله جدید توسط شهرداری منطقه یک نصب شده است و شهرداری های مناطق دیگر هم به دنبال افزایش سطل های زباله و تعویض سطل های صدمه دیده هستند.
وی ضمن اشاره به میزان بالای صدمه پذیر بودن سطل های زباله، می گوید: سرقت سطل زباله در دزفول افزایش یافته است؛ بعنوان مثال در مدت اخیر، ۱۲۰ سطل زباله نصب گردید اما بعد از یک هفته به علت سرقت های متعدد، این تعداد به ۹۰ سطل کاهش پیدا کرد.
شهردار دزفول تاکید می کند: از شهروندان می خواهیم در صورت مشاهده سرقت سطل های زباله مبحث را به شهرداری های مناطق گزارش دهند و در صورت امکان از خودروی در حال سرقت عکس یا فیلم تهیه کنند.
دوایی فر با اشاره به اینکه افزایش تعداد سطل های زباله و جایگزین کردن سطل های فرسوده و صدمه دیده از وظایف ذاتی شهرداری است و در این حوزه شهرداری به صورت مداوم در حال فعالیت است، تصریح می کند: مقرر شده است تعداد سطل های زباله در معابر عمومی که جنبه تجاری دارند، افزایش یابد؛ در این معابر به علت تردد زیاد و از آنجایی که نمی گردد زباله ها مانند زباله های خانگی تا ساعات زیادی در کیسه زباله نگهداری شوند و لاجرم باید در سطل ریخته شوند نیاز است، سطل های زباله بیشتری تعبیه شود.
وی عنوان می کند: به منظور رفع مشکل کمبود سطل زباله، هفته گذشته در گفتگو با یکی از تولیدکنندگان سطل زباله در شهر دزفول، تعداد زیادی سطل سفارش داده شد که به محض ساخت و تحویل در سطح شهر نصب خواهند شد تا بتوانیم به میزان زیادی از کمبود سطل زباله را جبران کنیم؛ هر چند می توانیم سطل آماده هم سفارش دهیم اما تلاش ما این است که در جهت پشتیبانی از تولیدات بومی و صرفه جویی در هزینه ها، از ظرفیت تولیدکنندگان داخل شهر استفاده نماییم.
شهردار دزفول در ادامه بیان می کند: در مناطقی که از نظر فرهنگی پیشرو هستند، بهتر است زباله های خانگی در سطل زباله ریخته نشوند و شب هنگام ورود ماشین حمل زباله در کنار درب منازل قرار داده شوند اما با این وجود در جهت افزایش سطل های زباله، نگاه ما به تمام مناطق یکسان خواهد بود.

دوایی فر در مورد معضل زباله گردها هم توضیح می دهد: مشکلات اقتصادی و گرانی سبب افزایش تعداد افراد زباله گرد شده است؛ زباله گردها با ریختن زباله ها از درون سطل زباله بر زمین و یا پاره کردن کیسه های زباله سبب ایجاد بوی تعفن، هجوم حشرات و جانوران موذی و صدمه به سطل های زباله می شوند اما به علت اینکه معیشت این افراد از این راه می گذرد بنا نداریم که با برخوردهای شدید سبب بروز مشکل در زندگی آنها شویم اما بنای ما این است که به صورت متعادل با این پدیده برخورد نماییم تا هم زندگی افراد زباله گرد و وضعیت فیزیکی سطل های زباله گرفتار صدمه نشود و هم شهروندان با مشکلات بهداشتی مواجه نشوند.
به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، انباشت زباله ها در معابر و جوی های شهر، علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع و گسترش میکروب ها در سطح شهر، چهره شهر را هم زشت و نازیبا می کند؛ ازاین رو از آنجایی که توجه به حفظ و ارتقای سطح سلامت امری حیاتی به حساب می آید، لازم است شهرداری به منظور احقاق حقوق عامه مردم، رفع این معضل را به صورت جدی در دستور کار قرار دهد.
پیشنهاد می شود شهرداری دزفول به منظور پیشگیری از انتشار آلودگی ناشی از زباله ها، سطل های زباله درب دار در شهر تعبیه کند.
همچنین با وجود اینکه شهرداری با کم کاری و کوتاهی در زمینه تأمین سطل زباله برای معابر و خیابان ها نقش زیادی را در بی توجهی شهروندان نسبت به پاکیزگی کوچه و خیابان های شهر دارد اما به برخی شهروندان هم در قبال مسئولیت پذیری در مقابل بهداشت و پاکیزگی کوچه و خیابان ها ایراد وارد است چون که انتظار می رود شهروندان زباله ها را صرفا در زمان جمع آوری آنها از جانب شهرداری در محل پیشبینی شده بگذارند و ساکنان مناطق برخوردار هم برای داشتن محل زندگی پاکیزه و حفظ سلامت خود صرفا منتظر شهرداری نباشند و با مشارکت ساکنان مبادرت به تهیه و جانمایی سطل زباله در محل زندگی خود کنند.


منبع:

1399/09/21
22:14:32
5.0 / 5
2342
تگهای خبر: آلودگی , تردد , تولید , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است