در منطقه ۲۲ انجام شد؛

راه اندازی باغ از هسته های دور ریز میوه

راه اندازی باغ از هسته های دور ریز میوه فست تریپ: نخستین باغ هسته های دور ریز میوه مصرفی خانگی در منطقه 22 راه اندازی شد.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر؛ سیده زهرا طالبیان، مدیر سرای محله آبشار درباره هدف از راه اندازی باغ هسته های دور ریز میوه اظهار داشت: شهروندان می توانند از زباله تَر استفاده بهینه داشته باشند و آنرا به دل طبیعت برگردانند. هدف ما به صفر رساندن پسماند خانه، محله و به زودی منطقه است. وقتی که ما از دیدن، بوییدن و خوردن میوه ای لذت می بریم، برای شکرگزاری از این نعمتی که خداوند به ما داده است، حداقل وظیفه ای که داریم این است که هسته آنرا به خاک برگردانیم تا حتی اگر به میوه تبدیل نشود به خاک تبدیل گردد. طالبیان درباره آغاز فعالیتش در حوزه محیط زیست به سال ۹۳ و حضورش در مرکز بازیافت زباله آرادکوه در کهریزک اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی از نزدیک درباره نفوذ شیرابه زباله تَر به منابع آب های زیرزمینی و به خطر افتادن سلامتی کارگران بخش تفکیک زباله به انواع بیماریها باخبر شدم، تصمیم گرفتم که تفکیک زباله را از خانه شروع کنم. مدیر محله آبشار در ادامه اظهار داشت: امسال با شروع طرح کاپ در محله صدرا در منطقه ۲۲، تصمیم گرفتم برنامه ریزی های لازم را برای اجرائی شدن این طرح در محله آبشار به صورت داوطلبانه انجام دهم. برای این کار به اطلاعات و دانش بیشتری درباره انواع زباله ها، تفکیک و خشک کردن آنها داشتم و این کار را عملاً در منزل آغاز کردم. طالبیان در باره انگیزه اش از تفکیک زباله که تولید و نگهداشت خاک بود اشاره نمود و اظهار داشت: در انجام تفکیک زباله خشک مشکلی نداشتم، اما با زباله های تَر، بوی تند و آلودگی آنها باید چه کاری انجام می دادم. تفاله چای، پوست محصولات جالیزی مثل خیار، گوجه، سیب زمینی، پیاز و حتی تخم مرغ را بصورت جداگانه خشک و از پودر آن برای خاک گلدان استفاده کردم. پسماند غذاها را فریز می کردم و بعد از جمع آوری آنها، در فرصت مناسب برای حیوانات در دهکده مهربانی می بردم. با این کار، بوی بد مخزن زباله از بین رفت. مدیر محله آبشار در ادامه توضیح داد: با شروع تفکیک زباله، تجربیات خودرا با نمایش عکس و کلیپ و مستندسازی در فضای مجازی و در گروه فعالان محیط زیست منتشر کردم. شهروندان مشتاق به محیط زیست، در پاسخ به این کار، تصاویر و فیلم های تفکیک زباله منزل خودرا برای من ارسال می کردند.
او اشاره کرد: تصاویر ارسالی در فضای مجازی، کانال تلگرام، واتساپ و اینستاگرام سرای محله آبشار بازخورد خیلی خوبی را در آموزش تفکیک زباله از مبدا نشان می داد. ساکنین محله آبشار با اشتیاق در طرح شنبه های بدون پسماند شرکت می کنند و زباله های تفکیک شده را به غرفه بازیافت میدان تره بار محله تحویل می دهند و تصاویر خودرا در گروه ارسال می کنند. طالبیان درباره تفکیک زباله تَر و رسیدن به باغ هسته های دور ریز میوه توضیحاتی بیان کرد و اظهار داشت: با شروع طرح کاپ، تصمیم گرفتم هسته های دور ریز میوه را خشک کنم و در اواخر فصل پاییز و پیش از شروع سرما و نخستین بارش برف، در دل خاک بکارم. موضوع را در گروه فعالان محیط زیست مطرح کردم و از آنها خواستم که هسته ها را جمع آوری کنند تا در فرصت مناسب برای کاشت آنها اقدام نماییم.
مدیر محله آبشار در ادامه اظهار داشت: با همکاری معاونت امور اجتماعی منطقه و با حمایت اداره اموربانوان منطقه، زمینی در بوستان چیتگر با دسترسی ۲۰۰ متری از جاده اصلی و در کنار حوضچه آب در مجموعه مدیریت پارک چیتگر، در اختیار ما قرار داده شد و ما توانستیم در روز ۲۹ آبان ماه امسال، ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا، با حضور دارطلبانه برخی از فعالان محیط زیست و مدیران شهری، نخستین "باغ هسته های دور ریز میوه" را راه اندازی نماییم. این بانوی فعال محیط زیست در آخر به کاشت ۳۰ نوع هسته میوه درخت هایی مثل خرمالو، زالزالک، گیلاس، سیب و سنجد در این باغ اشاره نمود و اظهار داشت: حدود یک تا سه سال طول می کشد تا این هسته ها به نهال تبدیل شوند و نیاز به مراقبت و آبیاری بموقع دارند. بعد از رشد نهال ها، آنها را به پارک ها و کنار خیابان های سطح منطقه منتقل و به یاری خدای بزرگ، در ضمن سالهای آینده، منطقه ۲۲ را پر از درخت میوه خواهیم کرد.


منبع:

1399/09/04
15:38:36
5.0 / 5
2623
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , تولید , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است