كاپ زیر سایه سنگین كرونا

كاپ زیر سایه سنگین كرونا سال هاست كه در پایتخت سیستم مدیریت پسماند با نگاه به مقصد نهایی زباله ها بیش از هر چیز به شیوه های كاربردی در ‏زمینه پردازش و دفع پسماند متمركز شده است و چند سالی است كه مدیریت شهری بر اجرای طرح های نوین در مدیریت پسماند شهر تهران تاكید و تلاش می كند تولید پسماند را كم كند.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، تهرانی ها روزانه حدود ۹۰۰۰ تن زباله تولید می کنند که حدود ۴۰ درصدش را پسماندهای خشک می سازند و کاهش تولید پسماند و مدیریت این طلای کثیف همیشه یکی از دغدغه های مدیریت شهری بوده است.
یکی از راهکاری مدیریت شهری برای این مهم و هزینه های ناشی از آن طرح «کاپ» است که علاوه بر کاهش تولید پسماند تفکیک از مبدا را نیز محقق می کند.
در این راستا طرح کاپ (کاهش پسماند) به صورت آزمایشی و محدود در بعضی ساختمان های اداری و شهرک های مسکونی چهار منطقه شهرداری یعنی مناطق ۶، ۲۱، ۴ و ۲۲ کلید خورد تا در قالب آن مخازن جداگانه ای در ساختمان ها برای زباله های تر و خشک تعبیه و شهروندان به صورت مجزا پسماندهای خود مانند شیشه، ظروف پت، پلاستیک و … را در مخازن قرار دهند تا در نهایت نیروهای پسماند علاوه بر جمع آوری زباله ها از درب منازل در هر شب، هفته ای یک یا دو بار نیز در ازای پرداخت هزینه، پسماندهای خشک را جمع آوری کنند.


با اجرای طرح کاپ به تدریج مخازن فعلی زباله حذف و مخازن سه گانه در بازه زمانی سه تا چهار ماه در بیشتر ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی جایگزین می شوند. در حقیقت طرح کاپ قسمتی از طرح جامع پسماند است که هم اکنون به صورت پایلوت در حال انجام می باشد و در این راستا پیش از جایگذاری مخازن، درباره هر محله مطالعاتی انجام می شود و مخازن تفکیک نسبت به جمعیت پذیری خانوارها در محلات قرار داده می شوند.
این طرح باید علاوه بر کاهش تولید پسماند، تفکیک را نیز به همراه داشته باشد پس نیازمند اموزش و اطلاع رسانی دقیق در سطح محلات بود. خیلی زود علاوه بر سه منطقه ای که برای اجرای کاپ درنطر گرفته شده بود مناطق دیگری از تهران نیز به صورت داوطلبانه با همکاری شورایاری ها تصمیم به اجرای طرح در بعضی خیابان های اصلی خود گرفتند که منطقه۱۱ جز این مناطق بود.


شهرداری منطقه ۱۱ در این راستا با نصب بنرهایی، در نهایت مخازن زباله را از معابر خیابان ابوریحان جمع آوری کرد و جای آنها گل کاشته شد. هرچند این اقدام مانع از تجمیع و پخش شدن زباله ها بر روی زمین و اطراف محل قبلی مخازن نشده است، زباله هایی که بخاط کرونا بخش عمده ای از آن عفونی و بهداشتی هستند، علاوه بر آنکه چهره و منظر شهر را نازیبا می کند، از منظر سلامتی نیز مخاطره آمیز است.
در همین راستا آرش حسینی میلانی، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم اجرای طرح کاپ با روش و شیوه تعیین شده اظهار داشت: انچه که در منطقه ۱۱ و محدوده خیابان ابوریحان انجام شده اصولا طرح کاپ نیست و پروتکل های طرح کاپ رعایت نشده است.
وی اشاره کرد: اساسا شورای شهر تهران این مساله را پیگیری خواهد کرد؛ بی شک مناطق نمی توانند با چنین روشی به طرح کاپ ورود پیدا کنند.


از سوی دیگر کوروش خرد، معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۱۱ در گفتگو با ایسنا، در این باره اظهار داشت: طرح کاپ مقرر است تا به صورت کلی در شهر تهران اجرا شود، اما چند منطقه برای پایلوت انتخاب شدند که منطقه ۱۱ شهرداری جزو مناطق پایلوت نبود ولی با توجه به این که ارتباط خوبی با نمایندگان مردم در شورایاری ها داریم و پایه و اساس اجرای طرح کاپ بر مشارکت مردم استوار است، این پتانسیل در محلات منطقه مشاهده شد که اجرای طرح را در منطقه ۱۱ آغاز نماییم.
وی ادامه داد: به همین دلیل با مشورت سازمان مدیریت و پسماند شهرداری تهران ابتدا در سه محله از ۱۷ محله منطقه، کار را شروع کردیم و جلسات توجیهی برگزار و طی آن مشکلات پیشرو مورد بررسی قرار گرفت و موارد مختلفی برای حل مشکلات پیش بینی شد و همه این اقدامات با مشارکت و همراهی شهروندان، پیمانکاران حوزه پسماند تر و خشک منطقه، شورایاران، شهرداران نواحی، محیط زیست، مدیران محلات و... انجام شد.
وی افزود: طرح کاپ هدفگذاری دارد با اموزش شهروندان بتوانیم شعار قرار دادن زباله ها درب منازل در ساعت ۲۱ را که کم رنگ شده بود احیا کند. در خیابان ابوریحان منطقه ۱۱ بعد از ابلاغ طرح کاپ در حوزه اموزش و اطلاع رسانی ورود پیدا کردیم و حدود ۲ ماه اموزش دادیم و در محور اصلی و کوچه های فرعی با نصب بنر اطلاع رسانی انجام دادیم البته در این راستا از شورایاری و مدیریت محله نیز یاری گرفتیم حتی برای اموزش ها به درب منازل مردم رفتیم و نهایتا در این خیابان قسمتی از مخازن زباله جمع آوری شد.
وی اشاره کرد: در خیابان ابوریحان ۱۲ مخزن جمع اوری شد درحالی که هر مخزن زباله های ۹۰ تا ۱۰۰ خانوار در خود جا می دهد؛ در بازدیدی که از این محور داشتیم در کنار محل هایی که مخازن جمع اوری شده مجموعا به اندازه یک نصف مخزن زباله مشاهده می شود که دلیل بازخورد مناسب اطلاع رسانی خوب است و البته طبیعی است که از مجموع خانوارهای ساکن در این خیابان تعداد ۳۰ تا ۴۰ خانوار همراهی لازم را به هر علت نداشته باشند و یا مخالف اجرای طرح باشند و در مقابل تغییر مقاومت نشان دهند که نیاز به گفتگو و اطلاع رسانی بیشتر است ولی از نظر ما اجرای طرح در این محدوده موفق بوده است.
معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۱۱ در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه مدت زیادی از جمع اوری مخازن زباله در این خیابان نمی گذرد اضافه کرد: هم اکنون شهرداری ناحیه ماموریت دارد در جهت اگاه سازی خانوارهایی که رعایت نمی کنند اقدام نماید. در گذشته دغدغه ما این بود که مخازن در سطح معبر واژگون می شود، زباله ها پخش می شود، مخزن الودگی ایجاد می کند، زباله گردها به سراغ مخازن می روند و رنگ امیزی و نگهداشت مخازن و امروز این دغدغه ها به این محدود شده که در محل قبلی مخازن تعدادی زباله گذاشته شده که شناسایی و اگاهی این خانوارها نیز کار دشواری نیست.


وی ادامه داد: از طرف دیگر برای شهروندان جای نگرانی وجود ندارد چونکه قرار نیست این طرح گسترده شود و به ناگهان تمامی مخازن محلات جمع اوری شوند تا زمانی که این طرح بطور کامل در خیابان ابوریحان اجرائی نشود و مزیت ها و معایب ان احصا نشود به سراغ خیابان و محدوده دیگری نخواهیم رفت که شهروندان نگران ایجاد بی نظمی باشند. اساسا با اجرای صحیح طرح شما در طول روز خیابان ابوریحان را تمیز مشاهده خواهید کرد و دیگر اثری از جانوران موذی و فعالیت زباله گردها مشاهده نخواهد شد.
وی اشاره کرد: اساسا در شرایطی که شهروندان در هر ساعتی از شبانه روز زباله های خودرا در مخازن تخلیه می کردند و زباله گردها برای مواد بازیافتی مخازن زیر و رو می کردند احتمال انتقال بیماری و شیوع ویروس بیشتر بود اما هم اکنون تعداد محدودی که زباله ها را خارج از ساعت ۹ شب در کنار محل قبلی مخازن قرار می دهند علاوه بر اینکه با تردید و ترس از نگاه سایر شهروندان این کار انجام می دهند احتمال انتشار الودگی کمتر از گذشته است و مداوم این زباله ها نیز توسط شهرداری جمع اوری می شود و این مشکل نیز با اطلاع رسانی بیشتر و بهتر قابل حل است.
وی افزود: در بعضی نقاط اجرای طرح ما مخازن به همراه زیر مخزنی و بطور کلی جمع اوری کردیم اما در خیابان ابوریحان زیر مخزنی ها تبدیل به گلدان شده است شاید همین موضوع سبب شده که برخی شهروندان هنوز تصور کنند زباله را می توانند در کنار این محل قرار دهند؛ در محل هایی که مخازن بطور کامل جمع اوری شده اند این مشکل کمتر است اما به هر روی مزیت های اجرای این طرح از معایب ان بیشتر است و در مقابل دو ماه اطلاع رسانی بازخورد خوبی داشته ایم.
به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، در روزگاری که کرونا روزهای سیاهی را برای کشور رقم زده است و مسئولان برای مقابله با این ویروس مرگبار روزانه محدودیت ها و برنامه های جدیدی را طرح و اجرا می کند، انتظار می رود در اجرای طرح های شهری همچون طرح کاپ که مستقیم با زیست و زندگی شهروندان ارتباط دارد، پروتکل های سخت گیرانه تر با زمانبندی دقیق تر پیش بینی و اجرا شود برای اینکه در غیر اینصورت می توانند برای سلامت شهروندان مخاطره آمیز باشد.1399/08/22
20:10:30
5.0 / 5
2832
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است