شهیدزاده تشریح كرد؛

چرا پاییز امسال هوای تهران آلوده تر از گذشته شده است؟

چرا پاییز امسال هوای تهران آلوده تر از گذشته شده است؟ فست تریپ: مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران دلیل آلوده تر شدن هوای تهران در پاییز امسال با وجود تعطیلی مراكز آموزشی را استفاده بیش از حد از خودروی شخصی دانست.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، حسین شهیدزاده سفرهای آموزشی در مجموع تنها حدود ۲۵ درصد از مجموع سفرهای شهری را می سازند و به همین نسبت بر روی رفت و آمدهای درون شهری تأثیرگذار هستند اما فراموش نکنیم خیلی از شهروندانی که قبلاً از حمل و نقل عمومی استفاده می کردند، هم اکنون به خاطر شرایط کرونا از خودروی شخصی شان استفاده می نمایند. وی با بیان اینکه شرایط جوی در کیفیت هوا تأثیر انکارناپذیری دارد، اضافه کرد: بعنوان نمونه، در مهرماه امسال، تهران ۸ روز متوالی را پشت سرگذاشت که در این روزها هیچ باد مناسبی که قدرت خروج آلاینده ها از هوای شهر را داشته باشد، نوزید. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه سرعت باد مناسب به جهت اینکه بتواند آلودگی را از هوای شهر خارج کند، ۴ تا ۵ متر بر ثانیه است در صورتیکه در آن ۸ روز، سرعت باد تنها یکی دو متر بر ثانیه بود، اظهار نمود: وقتی آلودگی تولید می شود، باید راهی برای خروج این آلودگی وجود داشته باشد که مثال ساده آن، یک زودپز پُر از آب و بخاری است که سوپاپ خروج بخار نداشته باشد.
شهیدزاده با اعلان اینکه در فصل های سرد سال همه اتفاقاتی که منجر به افزایش آلودگی می شوند، دست به دست هم می دهند، اشاره کرد: در پاییز، هوا به سمت سرد شدن می رود و سوخت بیشتری مصرف می شود، ضمن اینکه افرادی که در فصول گرم با بهره گیری از دوچرخه یا بوسیله پیاده روی در سطح شهر تردد می کنند، در فصول سرد ترجیح می دهند از خودروی شخصی شان استفاده کنند. وی با اشاره به افزایش مصرف گاز شهری در نیمه دوم سال، اظهار نمود: در نتیجه، کمبود گاز بعضی از صنایع، نیروگاه ها و پالایشگاه ها را ناچار به استفاده از سوخت های جایگزین بسیار آلاینده ای همچون گازوئیل و مازوت می کند که از دیگر عوامل تشدید آلودگی هوای تهران شمرده می شود.
شهیدزاده با اعلان اینکه پدیده این ورژن یا وارونگی دما از عمده ترین دلیلهای آلودگی هوای تهران در فصول پاییز و زمستان است، اشاره کرد: وقتی هوای آلوده با تهویه طبیعی از شهر خارج نشود و طبیعت در حالتی قرار بگیرد که هوا ساکن شده و وارونگی دما اتفاق بیفتد، شاخص آلودگی هوا از حد مجاز عبور کرده و ناسالم می شود که از اوایل پاییز امسال شاهد آن هستیم. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر تأثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا امسال و سخت گیرانه تر شدن آن نسبت به سال های گذشته، اشاره کرد: اگر محاسبه کیفیت هوا از اول فروردین تا یازدهم آبان امسال مطابق با محاسبه سال های قبل صورت می گرفت، هوای تهران، ۲۶ روز پاک، ۱۶۷ روز قابل قبول و ۳۳ روز ناسالم برای گروه های حساس ثبت می شد در صورتیکه طبق محاسبه سختگیرانه جدید، ۱۵ روز پاک، ۱۵۹ روز قابل قبول، ۵۰ روز ناسالم برای گروه های حساس و دو روز ناسالم برای همه در تهران ثبت شده است.


منبع:

1399/08/12
14:40:47
5.0 / 5
2802
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , تردد , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است