ساماندهی دستفروشان مترو در ایام كرونایی با كمك مردم

ساماندهی دستفروشان مترو در ایام كرونایی با كمك مردم فست تریپ: روز به روز به تعداد دستفروشان در مترو اضافه می شود و آنگونه كه از ظواهر امر پیداست، مسئولان مترو نیز نمی توانند برای ساماندهی این افراد به سبب مسائل قانونی كاری كنند، اما این روزها با شیوع ویروس كرونا در كشور و ابهام در تاثیر مترو در سرعت شیوع این بیماری بار دیگر مسئله دستفروشان مورد توجه قرار گرفته است، چونكه نوع فعالیت دستفروشان كه از قطاری به قطار دیگر و از واگنی به واگن دیگر تردد می كنند؛ سوالاتی را ایجاد كرده، به شكلی كه شاید بتوان گفت آنها به كانون های سیار انتقال كرونا تبدیل گشته اند كه باید فكری به حال آنها به خصوص در ایام اوج شیوع ویروس كرونا كرد.


نحوه فعالیت دستفروشان در مترو به شکلی است که دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در مورد فعالیت این افراد در محیط سربسته مترو گفته است: درباره دستفروشان مترو باید شهرداری یا مترو اقدام نمایند. از گذشته بارها مباحثی درباره دست فروشان مترو و ساماندهی این افراد مطرح شده بود و ساماندهی این افراد هم در اختیار وزارت بهداشت نیست.

به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، اشاره سخنگوی وزارت بهداشت به ساماندهی دستفروشان در مترو نیز نشان میدهد باید حداقل در این روزهای کرونایی مسئولان شهرداری فکری به حال دستفروشان کنند تا حداقل سلامت خود این افراد که ساعات طولانی در شهر زیرزمینی تردد می کنند حفظ شود؛ هرچند مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران معتقد می باشد که سطح آگاهی دستفروشان به مانند دیگر مردم در مورد کرونا بالا است اما با این وجود گره مشکل دستفروشان تنها به دست مردم و مسافران باز می شود.
فرنوش نوبخت در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سال هاست که شبکه متروی تهران با موضوع دستفروشی مواجه می باشد، می گوید: در سنوات گذشته، مدیریت های قبلی مترو هم توفیقی در ساماندهی یا مهار دستفروشان نداشتند؛ چرا؟ پاسخ به این پرسش ساده است؛ مسئله دستفروشی یک موضوع چند وجهی است که هم اکنون با شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد و نمی تواند با این مسئله چند وجهی، تک بعدی برخورد کرد و بارها اعلام کردیم که لازم است برای حل مسئله دستفروشی نه فقط در مترو بلکه در سطح شهر تهران، همه دستگاه های ذی ربط، نهادهای فرهنگی و... وارد شوند تا بتوانیم چاره خوب و موثری پیدا نماییم.

وی ادامه می دهد: با آنکه دستفروشان برای عده ای از مسافران مزاحمت به وجود آورده و موجبات نارضایتی را فراهم می کنند، اما مورد علاقه و دفاع بسیار دیگری از مسافران هستند و بارها و بارها پرسنل ایستگاه ها و پلیس مترو خواهان ساماندهی و یا هدایت دستفروشان به بیرون از ایستگاه شدند، این در حالیست که بعضی از مسافران در پشتیبانی از این افراد، اجازه کار به آنها را ندادند.
نوبخت با تاکید بر اینکه دستفروشان مورد حمایت مسافران هستند، می افزاید: حجم تماس مسافران مترو با 137 و 1888 بابت انتقاد از مزاحمت دستفروشان بالاست، اما از سویی دیگر برخی دیگر از مسافران از دستفروشان حمایت می کنند و عملا نمی توانیم در امتداد حفظ آرامش شبکه مترو، نسبت به ساماندهی این افراد اقدام نماییم.
وی با تاکید بر اینکه دستفروشان مترو نیز به موضوع کرونا حساس هستند و اساسا در امتداد حفظ سلامتی خودشان اقدامات لازم را انجام می دهند، می گوید: معتقدیم گره مشکل تردد دستفروشان در قطارهای مترو به دست خود مسافران باز می شود و می توانند با خرید نکردن از آنها به کم شدن تعداد دستفروشان کمک کنند.
بگفته نوبخت، از سویی دیگر به ماموران ایستگاه ها ابلاغ کرده ایم که به هیچ عنوان اجازه بساط گستری در ایستگاه ها را به دستفروشان ندهند و به محض رویت بساط گستری دستفروش یا دستفروشان بر روی سکو از ماموران ایستگاه می خواهیم یا دستفروشان را به بیرون و یا به داخل قطارها هدایت کنند تا مبادا بواسطه ازدحام افراد برروی سکوها مانعی در حرکت بموقع قطار ایجاد شود.

او در آخر تاکید می کند: اگر مردم از دستفروشان ناراضی هستند و اگر معتقدند آنها کانون سیار انتقال کرونا هستند یا آسایش آنها را سلب می کنند، راهکار ساده است و باید از آنها خرید نکنند و اساسا آنها نیز اگر ببینند که بازار فروششان کساد شده نسبت به تغییر محل فعالیتشان اقدام می کنند.
به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، درست است که در شرایط فعلی اقتصادی کمک به تامین معیشت دیگران، امری پسندیده است اما یادمان باشد شاید با کمک به ماموران ایستگاه های مترو در ساماندهی دستفروشان آنهم در فضای سربسته شبکه مترو بتوانیم کمی به عدم شیوع و انتقال کرونا ویروس کمک نماییم.
منبع:

1399/07/26
14:24:23
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: آرامش , آسایش , تردد , خرید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است