خرید یك میلیون و 800 هزار متر مربع آب از رودخانه كن برای تامین آب چیتگر

خرید یك میلیون و 800 هزار متر مربع آب از رودخانه كن برای تامین آب چیتگر به گزارش فست تریپ معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اعلام نمود: شهرداری برای تامین آب دریاچه چیتگر شهرداری تهران توافقی با سازمان آب منطقه ای دارد كه سالیانه یك میلیون و 800 هزار متر مربع آب از رودخانه كن خریداری می شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، صفا صبوری دیلمی فعالیت شهرداری را یک فعالیت شبانه روزی ذکر کرد و درباره اقدامات شهرداری در زمان بارش باران توضیح داد: به محض آغاز بارندگی در شهر تهران، معاونان و مدیران شهرداری تهران در مرکز کنترل مناطق مربوطه حضور دارند که به آسانی پیام ها از سامانه ۱۳۷ دریافت و به مدیران جهت حل موضوع منتقل می شود.
وی ضمن اشاره به دو حوزه معاونت خدمات شهری و معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، اضافه کرد: این دو معاونت درباره آبگرفتگی و سیلاب انجام وظیفه می کنند. البته معاونت خدمات شهری سهم بیشتری در حل مشکلات دارد چونکه معاونت فنی و عمرانی در حوزه اجرا و نگهداری از زیرساخت ها وظیفه دارد.
صبوری دیلمی با اعلان اینکه طرحی تحت عنوان «طرح جامع جمع آوری آب های سطحی شهر تهران» وجود دارد که بر این اساس، اقدامات آبگرفتگی و سیلاب انجام می شود، توضیح داد: دو شبکه جمع آوری آب های سطحی اصلی و شبکه فرعی در این طرح وجود دارد. شبکه فرعی شامل انهار کنار خیابان ها است و این شبکه بیش از ۱۰ هزار کیلومتر طول دارد.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در ادامه اضافه کرد: هم اکنون ۵۳۰ کیلومتر شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی در تهران طی این چند دهه گذشته اجرا شده است. به میزان بزرگراه های شهر تهران، شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی در شهر وجود دارد. این شبکه اصلی به صورت کانال های روباز و سربسته بعضاً تا عمق ۴۰ متری هستند.
وی با تاکید براینکه طبق طرح جامع باید طول شبکه اصلی ۷۰۰ کیلومتر باشد، اظهار داشت: ۱۷۰ کیلومتر از شبکه اصلی باید طی یک برنامه بیش از ۱۰ ساله در مناطق ۲۱، ۲۲ و ۵ ساخته شود. باتوجه به اینکه شبکه های اصلی از وقوع سیلاب جلوگیری می کنند، شهرداری تهران تمام اهتمام و تلاش خودرا بر این گذاشته که برنامه ساخت ۱۷۰ کیلومتر مسیر شبکه اصلی زودتر به اتمام برسد. تعمیر و نگهداری این سازه هیدرولیکی (شبکه اصلی) از نظر عمرانی با حوزه فنی و عمرانی است چونکه کانال آب بعد از گذشت سال ها گرفتار خوردگی و فرسایش می شود.
وی اظهار داشت: تا حالا بیش از ۵۳۰ کیلومتر مسیر شبکه اصلی جمع آوری آب های سطحی در شهر تهران ساخته شده است که طبق طرح جامع جمع آوری آب های سطحی، پایتخت به ۷۰۰ کیلومتر مسیر شبکه اصلی نیاز دارد.
معاون شهردار تهران درباره شبکه فرعی آب های جمع آوری سطحی، بیان کرد: شبکه فرعی و مویرگی توسط مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران ساخته و به شبکه های اصلی متصل می شود اما برای طراحی، تحت نظارت معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران هستند.
بگفته صبوری دیلمی؛ اعتبارات حوزه خاکریزآب در دوره مدیریت شهری فعلی نسبت به سال ۱۳۹۶ هفت برابر و ۱۳۹۴ بیش از پنج برابر افزایش یافته است. البته قسمتی از این اعتبارات در گرانی مستهلک می شود اما سرعت اجرای عملیات عمرانی در این سه سال افزایش یافته است.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره رها کردن زباله توسط شهروندان در انهار، اظهار داشت: در خیابانی یک قوطی در جوی آب انداخته می شود؛ این رها شدن زباله ها در شبکه فرعی آب سبب گرفتگی می شود که بعد از مدتی باید زباله های رها شده در شبکه های فرعی آب، از شبکه اصلی آب در عمق ۴۰ متری بیرون رود. نوروز سال قبل آبگرفتگی در یکی از کانال های اصلی رخ داد که بعد از کوشش های فراوان، یک تشک خواب از کانال با ارتفاع هفت متر بیرون آورده شد.
بگفته وی، اینگونه مسائل فرهنگی نظیر ننداختن زباله در انهار را نمی توان با جریمه شهروند حل کرد. شهروندان باید بدانند که هزینه جمع آوری زباله از کانال ها را درنهایت خودشان می پردازند.
صبوری دیلمی با اعلان اینکه در زمان بارندگی، در بیشتر نقاط دارای گرفتگی، گروه های مستقر رفع اشکال حضور دارند چونکه می دانند در صورت بارندگی شدید در گلوگاه آبگرفتگی ایجاد می شود، اضافه کرد: ۴۰ نقطه به نام گلوگاه های سیلابی در تهران شناسایی شده اند که اگر مشکل آنها حل نشود درنهایت در زمان بارش شدید، حادثه بزرگی رخ می دهد. از این تعداد، ۱۰ نقطه بسیار پر خطر وجود دارد که از سال قبل تخریب و حذف سه گلوگاه انجام شده است. درحال حاضر حذف سه گلوگاه دیگر در دست اقدام است.
ایشان سپس بیان کرد: کانال هایی که در تهران طراحی می شوند برای دوره بازگشت سیل هستند یعنی بر طبق قوانین و قواعد کانال برای حداکثر بارش باران طراحی نمی گردد. بلکه بر طبق دوره بازگشت ۵۰ ساله سیل طراحی و با دوره بازگشت سیل ۱۰۰ ساله کنترل می شوند. اگر این کانال ها با ظرفیت کامل کار کنند می توانند سیل ۵۰ ساله را از خود عبور دهند.
بنا براعلام سایت شهر، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، درباره چگونگی تامین آب دریاچه چیتگر، توضیح داد: برای تامین آب دریاچه چیتگر شهرداری تهران توافقی با سازمان آب منطقه ای دارد که سالیانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع آب از رودخانه کن خریداری می شود. بعد از خریداری آب به صورت کامل تصفیه و وارد دریاچه می شود. ضمناً در طول سال آب دریاچه به صورت مستمر با ظرفیت ۴۰۰ لیتر در ثانیه درحال تصفیه است. آب رودخانه کن جزو آب های سطحی است که در فصل زمستان شهرداری تهران تنها یک دفعه اجازه خریداری آب از این رودخانه را دارد.
منبع:

1399/07/23
13:29:48
5.0 / 5
2983
تگهای خبر: بزرگراه , خدمات , خرید , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است