زلزله در تهران یك حادثه بین المللی خواهد شد

زلزله در تهران یك حادثه بین المللی خواهد شد فست تریپ: رئیس سازمان مدیریت بحران كشور وقوع زلزله شدید در تهران را در ابعاد یك حادثه بین المللی توصیف كرد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، اسماعیل نجار در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور شهردارتهران، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیران کل مدیریت بحران استان های معین و تعدادی از شهرداران مناطق ۲۲ گانه برگزار شد، اظهار داشت: تهران کلانشهری با گسل هایی گوناگون است که اگر خدایی نکرده برخی از این گسل ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین المللی را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: بنا بر این نیز باتوجه به قرارگیری نهادهای سیاسی و اقتصادی و... با تصمیم وزیر کشور مقرر شد از ظرفیت کل کشور در تهران استفاده گردد و ما بتوانیم از ظرفیت استانها نیز بهره مند شویم، پس با دستور ویژه وزیر کشور کارمان را شروع کردیم و دستورالعمل ویژه ای با کمک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مدیران استانها تهیه و از طرف وزیر کشور ابلاغ گردید تا بتوانیم ارتباط تنگاتنگی را با مدیران بحران مناطق ۲۲گانه شهرتهران و مدیران کل ۳۰ استان کشور داشته باشیم.

نجار با اعلان اینکه شناسایی پدهای بالگرد رسمی و جاهایی را که امکان فرود بالگرد وجود دارد دنبال کردیم، اظهارکرد: بنا شد باند دوشان تپه را تعمیر و مرمت کنند. باند فرودگاه قلعه مرغی باید حفظ شود. باند فرودگاه مهرآباد را هم برای این منظور داریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به پیگیری برای راه اندازی مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در حال راه اندازی این مرکز هستیم، شهرداری همکاری خودرا داشته است، اما مشکلات بودجه ای و... به قوت خودش باقی است. همه قول می دهند اما در عمل سنگ اندازی می کنند. ما معتقدیم در این مرکز در زمان وقوع زلزله می توان تهران را هم مدیریت کرد چونکه در زمان بحران دسترسی مناسبی به جاده ها، خط آهن، فرودگاه و... دارد. همین طور باتوجه به نزدیکی به مجموعه حرم امام خمینی (ره) و شهرآفتاب امکانات خوبی هم دارد.

نجار افزود: کل مجموعه حرم حضرت امام خمینی (ره) و نمایشگاه شهرداری و... را می توان در هنگام وقوع بحران استفاده نمود. آنجا برای مراسم ۱۴ خرداد حدود ۴۰۰۰سرویس بهداشتی دارد و می توان ۱۰ تا ۱۵ بیمارستان صحرایی را در آن محل پیش بینی نمود که در کل موقعیت خوبی برای اسکان اضطراری دارد.

وی ادامه داد: مراکز باز و مصلی و پارک ها و... را هم مردم باید بشناسند و بدانند که در هنگام بحران به کجا بروند و چه کنند. حتما زلزله ملارد را به خاطر داریم. زلزله ای که اندکی در تهران احساس شد اما رفتار جامعه قابل قبول نبود و همه به خیابان آمدند و رفتار منطقی نداشتند. یک مقدار رفتار مردم پس از زلزله فیروزکوه مناسب تر شده بود، اما لازم است در بحث آموزش مردم همه دستگاه های اجرائی همچون شهرداری تهران وارد شده و به وظایف خود عمل کنند.

نجار در بخش دیگری از سخنانش در مورد منابع سوخت تهران در شهرری و کن نیز اظهار داشت: این منابع سال ها پیش ساخته شده و شهرها به سمت آنها توسعه پیدا کرده است. ما به شورای عالی شهرسازی و معماری نامه زدیم که محل این ها را در بازبینی طرح جامع مورد بازبینی قرار دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلان اینکه همکاران ما به موضوع بحران و احتمال وقوع بحران در تهران باور دارند، اظهار داشت: باید باور نماییم که شاید زلزله در تهران رخ دهد و باید آمادگی باشد. بنا بر این هم آمدیم و نیروهای مسلح را درگیر کردیم و گفتیم هر نظامی یک امدادگر.
نجار در آخر با اشاره به جمله ای که بیانش از طرف او مورد تمسخر قرار گرفته بود نیز اظهار داشت: یک جمله ای گفتم که مورد تمسخر قرار دادند، اما بازهم می گویم که باید دعا نماییم که حادثه این چنینی در تهران نداشته باشیم. این معنایش این نیست که هیچ کاری نکرده ایم. مگر وقتی یک بیمار را به دست حاذق ترین پزشک هم که می سپارند برایش دعا نمی کنند؟ پس می توان در عین حال که اقداماتی را برای زلزله انجام داد برای عدم وقوع آن نیز دعا کرد.

منبع:

1399/07/16
21:55:53
5.0 / 5
1222
تگهای خبر: آموزش , امداد , بالگرد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است