طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست

طرح انتقال پایتخت، شعاری و غیرقابل اجراست به گزارش فست تریپ رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینكه مشكلات امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست گذشته است، طرح انتقال پایتخت را پاك كردن صورت مسئله خواند و اظهار داشت: نمی توان شهری را با ۱۰ میلیون شهروند با مشكلات فراوان رها كرد و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، محسن هاشمی بامداد امروز در ابتدای جلسه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه دو عضو شورای شهر به صورت مجازی در جلسه شورا حضور دارند افزود: جا دارد در ابتدا پیروزی شیرین پرسپولیس تهران بر النصر سعودی در جدالی نابرابر را به همه ایرانی ها تبریک می گوییم و آرزوی موفقیت نماینده کشورمان را در فینال آسیا داریم.
او همینطور با تبریک روز نیروی انتظامی به تمامی خدمتگزاران حوزه امنیت و نظم عمومی اظهار داشت: امیدواریم کارکرد و عملکرد پلیس که تعامل و ارتباط تنگاتنگی با مدیریت شهری هم دارد، روندی مثبت و بهبودی کیفی و کمی را شاهد باشد و کمبودهای زیرساختی حوزه انتظامی با همکاری مدیریت شهری برطرف شود.
هاشمی در ادامه اظهار داشت: فردا در تقویم «روز تهران» نامگذاری شده است، از ۲۳۵ سال قبل که تهران عملا به عنوان مرکز حکومت قاجار تعیین شد، در مقیاس شهرهای کهن جهان زمان زیادی سپری نشده است، بویژه که ۱۱۳ سال قبل، در سال ۱۲۸۶ هجری شمسی، تهران رسما به عنوان دارالخلافه توسط مجلس مشروطه تعیین شد، شاید بتوان بخش عمده توسعه تهران را مربوط به نیم قرن اخیر، یعنی از اواخر دهه چهل و با افزایش درآمد نفتی کشور دانست.

هاشمی اضافه کرد: ازاین رو تهران در مقایسه با خیلی از کلانشهرهای جهان، شهری جوان و نوپاست، شهری با ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر، شهری که می تواند موتور محرکه اقتصاد ایران و منطقه در جهت توسعه ای پایدار باشد، ولی متاسفانه همزمان با نگاه مثبت و فرصت محور به تهران، نگاهی منفی و تهدید محور هم به این شهر وجود دارد، نگاهی که تهران را به عنوان منبعی از تهدیدات بالقوه و بالفعل می داند، از آلاینده های فزاینده تا تاب آوری پایین در مقابل سوانح، شهری پر از معضلات اجتماعی و فرهنگی.
وی با طرح این سوال که اگر با نگاهی منفی گرایانه به تهران بنگریم، با چه نتایج مواجه خواهیم شد؟ اظهار داشت: پاسخی که داده می شود، انتقال پایتخت از تهران است، صرف نظر از شعاری بودن و غیرقابل اجرا بودن این ایده به لحاظ تأمین منابع و مشکلات زیرساختی، این روش پاک کردن صورت مسئله به کجا خواهد انجامید؟ آیا با این نگاه سرنوشت همه کلانشهرهای ما، نابودی نخواهد بود؟، چگونه دیگر کشورها با اصلاح و ساماندهی معضلات خود می توانند به بازافرینی و نوسازی شهرها خود اقدام نمایند اما باید با ایجاد مشکل در یک شهر، آنرا به حال خود رها نماییم و سراغ منطقه ای دیگر و شهری دیگر برویم؟

وی با اشاره به اینکه در این نگاه تمدن سازی و ساخت میراثی که در کشورهای توسعه یافته جهان در لندن، پاریس، برلین، رم و دهها و صدها کلانشهر کهن جهان که گاها عمری بیشتر از یکهزاره را دارند، چه جایگاهی دارد؟ اظهار داشت: واقعیت آن است که در دهه های اخیر و با سیاست های نادرست و گاها فقدان سیاستی جامع، در تهران مشکلاتی بوجود آورده ایم که برخورد مسئولانه با آن راهکارحل این مشکلات است نه پاک کردن صورت مسئله.

هاشمی با تاکید بر اینکه نمی توان شهری را با ده میلیون شهروند با مشکلات فراوان رها کرد و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت، اظهار داشت: مشکلات امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست و عدم تصمیمات درست در پنج دهه اخیر است، اما می توان با اصلاح رویه های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان را از درون تهران بازآفرینی کرد.
وی افزود: اینکه یک بخش بزرگی از اقتصاد ایران از تهران تغذیه می شود، اینکه بهترین سرمایه انسانی در درون دانشگاهها و موسسات علمی و صنعتی تهران قرار دارد، اینکه موقعیت جغرافیایی و گستردگی طبیعی تهران، ظرفیت گردشگری و کارآفرینی نامحدودی دارد، نشان از عدم استفاده ما از ظرفیت های تهران است و این ظرفیت ها، می تواند عامل مقابله با تهدیدها و حل معضلات تهران باشد، و قابلیت دارد که فرصتهای بزرگی را برای ایران خلق کند، مشروط به آنکه قوانین و مسئولیتها پاس داشته شده و مسؤلان به وظایف خود درباره شهروندان عمل کنند.1399/07/13
13:42:18
5.0 / 5
3926
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است