در گزارش كمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر مطرح كرد:

از تشكیل كمیته حقوق شهروندی تا امكان ارائه طرح های پیشنهادی شهروندان برای تصویب در شورا

از تشكیل كمیته حقوق شهروندی تا امكان ارائه طرح های پیشنهادی شهروندان برای تصویب در شورا به گزارش فست تریپ رئیس كمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران همزمان با آغاز چهارمین سال شورای اسلامی شهر تهران و در جریان دویست و سی و دومین جلسه علنی صحن علنی این شورا به عرضه گزارش عملكرد دوساله نخست كمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر پرداخت و به تشكیل كمیته حقوق شهروندی تا امكان عرضه طرح های پیشنهادی شهروندان برای تصویب در صحن شورا اشاره نمود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، سید ابراهیم امینی در ارائه گزارش عملکرد دوساله نخست کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با اشاره به ترکیب کمیسیون نظارت و حقوقی که از هر کمیسیون شورا یک نماینده در آن حضور دارند اظهار داشت: ازجمله خاصیت های ممتاز کمیسیون نظارت و حقوقی شورای پنجم شهر تهران، بهره مندی از اعضایی از دیگر کمیسیون های شوراست به شکلی که از هر کمیسیون دست کم یک عضو در کمیسیون نظارت و حقوقی حضور دارد.
وی ادامه داد: این خاصیت که تا حدودی ناشی از ضرورت ارائه اظهارنظر کارشناسی درباب مجموعه طرح ها، لوایح، استفساریه ها و سایر موضوعات در رابطه با شوراست، منجر به حضور نایب رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و رئیس کمیته سلامت این کمیسیون، نایب رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل و رئیس کمیته عمران این کمیسیون، رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شهری کمیسیون برنامه و بودجه، رئیس کمیته معماری و طرح های شهری از کمیسیون معماری و شهرسازی و رئیس کمیته های مشارکت های مردمی و ورزش کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در کمیسیون نظارت و حقوقی شده است.
وی افزود: گستردگی موضوعات مورد بحث در کمیسیون و ضرورت اظهارنظر کارشناسی در زمینه های طرح ها و لوایح مختلف، پاسخ به استعلامات گوناگون، دفاع از مصوبات شورا و همکاری با مدیریت شهری در دفاع مناسب در محاکم قضایی و مواردی از این قبیل در کنار حضور اعضایی از کمیسیون های مختلف، کمیسیون نظارت و حقوقی را بر آن داشت تا در این دوره تیمی کارشناسی مرکب از متخصصین و دانش آموختگان شاخه های مختلف حقوقی شامل حقوق عمومی، خصوصی، جزا و جرم شناسی، حقوق اقتصادی، حقوق ارتباطات، حقوق پزشکی، محیط زیست و همین طور رشته های معماری و شهرسازی را برای پاسخگویی مناسب و همه جانبه به موضوعات مورد نظر گردهم آورد.
امینی اشاره کرد: مجموعه این موارد منجر به اشراف کامل اعضا و کارشناسان کمیسیون نسبت به اقدامات و طرح های سایر کمیسیون ها و همین طور آخرین تحولات حوزه مدیریت شهری و درنتیجه ارائه نظرات کارشناسیِ دقیق، موشکافانه و منسجم از طرف این کمیسیون شده است.
رئیس کمیته حقوق شهروندی افزود: در دوره فعالیت سه ساله کمیسیون، گسترش همکاری با اداره کل حقوقی شهرداری را شاهد بودیم که منجر به جلوگیری از هدر رفت منافع شهروندان در محاکم بر اثر دفاع ناصواب از حقوق شهر و شهروندان شده و به دنبال آن بازگشت ده ها میلیاردی منافع ازدست رفته مجموعه مدیریت شهری به دایره اموال مدیریت شهری را شاهد بودیم. همین طور در کنار انجام کارهای حقوقی، با گسترش ابعاد نظارتی کمیسیون و همکاری مناسب و جلسات منظم با سازمان بازرسی شهرداری، حراست و اداره کل رسیدگی به تخلفات اداری شهرداری تهران، با جدیت بیشتر و توأم با حفظ حریم خصوصی و حرمت متهمین نسبت به پیگیری تخلف کشف شده و موارد اعلامی تخلفات به کمیسیون اقدام شد.
وی ادامه داد: در این مورد لازم به ذکر است که مجموع موارد پیگیری شده و بازدید و پیگیری های صورت گرفته از طرف کمیسیون و همچون گزارشات شهروندان، اعضای شورا، کمیسیون های تخصصی شورا و... به بیش از 2000 مورد می رسد که همراه با گزارش تحلیلی و بررسی حقوقی توسط کمیته نظارت و دبیرخانه کمیسیون به مراجع ذیربط اداری و قضایی ارسال شده اند.
نایب رییس شورای شهر تهران در ادامه اظهار داشت: همچون اقدامات جدید این دوره از کمیسیون می توان به تشکیل کمیته حقوق شهروندی اشاره نمود. در این کمیته ضمن برگزاری جلسات و نشست های گوناگون و متنوع بمنظور آشنایی شهروندان و جامعه حقوقی و فعالین اجتماعی با حقوق شهر و شهروندی و برنامه هایی نظیر تقدیر از مفاخر و فعالان حقوق شهروندی، پایش عملکرد مدیریت شهری و گزارش اشکالات و موارد نقض حقوق شهروندی به صورت مرتب به حوزه مدیریت شهری جهت رفع محدودیت ها و نقصها ارسال می شود.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی اضافه کرد: همین طور این کمیته در امتداد ترویج هرچه بیشتر آموزش شهروندی به شهروندان فاقد تخصص حقوقی، با همکاری مجموعه های مرتبط در شهرداری و سازمان های مردم نهاد متخصص در حال پیگیری آموزش حقوق شهروندی به زبان ساده است که بعد از ایام عزاداری حسینی شاهد نقش بستن بعضی از این موارد آموزشی بر روی تابلوهای شهری و همین طور آموزش های حقوق شهروندی به شیوه های مختلف رسانه ای در بستر شبکه های مختلف اجتماعی خواهیم بود.
نایب رییس شورای شهر تهران اظهار داشت: خوشحالم به اطلاع شهروندان برسانم که طرح های موثری در زمینه ارتقاء حقوق شهروندی در کمیته در حال پیگیری است. همچون اینکه بعد از مدت ها کار گسترده پژوهشی و تطبیقی با قوانین داخلی و کشورهای پیشرو در زمینه حقوق شهروندی، پروسه تدوین چندین طرح همچون طرح پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت و همین طور طرحی بمنظور رفع دغدغه جامعه عکاسان درباب ممانعت از برخوردهای خودسرانه با عکاسان در محیط های تحت مدیریت شهری تهران در حال نهایی شدن است.
وی ادامه داد: بدین سبب به زودی و با نهایی شدن متن داخلی طرح ها توسط کارشناسان کمیته، این طرح ها با هم فکری فعالان حقوق افراد دارای معلولیت و حقوق هنری و عکاسی جهت ارائه به صحن علنی شورا آماده خواهد شد. همین طور طرح هایی در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی شهر نیز در این کمیته در حال پیگیری و انجام کارهای پژوهشی مرتبط می باشد.
امینی افزود: تکمیل سامانه جامع مصوبات شورای اسلامی شهر تهران که کار آن از دوره چهارم شروع شده بود همراه با نوآوری و ابتکارات فراوان، ازجمله دیگر اقدامات مهم و باارزش کمیسیون طی سه سال اخیر است. در این سامانه علاوه بر تدوین مصوبات ادوار گذشته شورا، تنقیح مصوبات نیز صورت گرفته است، بدین سبب تمامی مصوبات و قوانین بالادستی مرتبط و همین طور گردش کار مصوبات علاوه بر اعضای شورا برای پژوهشگران حوزه شهری، اصحاب رسانه و تمامی شهروندان قابل دسترسی است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: از طرف دیگر امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد ارائه طرح پیشنهادی جدید بخشنامه داخلی شورا جهت تصویب به صحن شورا باشیم. این بخشنامه که محصول ماه ها کار گسترده کارشناسی است با محوریت و تلاش کمیته تنقیح قوانین و همکاری دبیرخانه کمیسیون نظارت و حقوقی و کمیته حقوق شهروندی تدوین شده است و در آن از آموزه های کشورهای مختلفی بهره گرفته شده است.
وی افزود: همین طور در این دوره از کمیسیون حقوقی چندین تحقیق و تفحص مطرح بوده اند که همچون می توان به تحقیق و تفحص از سه قرارداد با شرکت رسا تجارت و واگذاری املاک موسوم به طرح سه شهید، تحقیق و تفحص درباب نحوه واگذاری املاک شهرداری در ده سال اخیر و تحقیق و تفحص راجع به بدهی ۶۹ هزار میلیاردتومانی شهرداری اشاره نمود. خوشبختانه این تحقیق و تفحص ها در مراحل پایانی خود قرار دارند و گزارش آنها به زودی جهت استحضار اعضای محترم، شهروندان و اهالی رسانه به صحن شورا و گزارش تخلف و جرائم ارتکابی احتمالی به مراجع صالح اداری یا قضایی ارسال خواهد شد.
امینی اشاره کرد: گفتنی است کمیسیون نظارت و حقوقی در این دوره علاوه بر پاسخ به سوالات حقوقی کمیسیون ها و کمیته های تخصصی شورا، شورایاری ها و حوزه های شهرداری درباب قوانین، مقررات و مصوبات و همین طور ارائه مشاوره و معاضدت حقوقی به شهروندان که در ماه مشتمل بر ده ها ساعت مشاوره می شود، از ارتباط با نهادها و سازمان های خارج از شورا جهت حفظ منافع شهر غافل نبوده است.
وی ادامه داد: همچون می توان به شرکت فعالانه در کارگروه تنقیح قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی - کد شوراها و شهرداری ها- اشاره نمود که نتیجه عملکرد این کارگروه در صحن مجلس نیز مطرح شده و منجر به شناسایی و حذف قوانین و مقررات متروک و منسوخ و فاقد اعتبار در رابطه با حوزه مدیریت شهری از سیاهه قوانین و مقررات کشور شد.
امینی اشاره کرد: شرکت در کمیسیون ها و کارگروهای اصلاح قوانین و مقررات شهرداری و شورا همچون کمیسیون خاص کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها و کمیته های فردی و تخصصی آن در نهاد ریاست جمهوری در کنار تعمیق ارتباط با نهادهای قضایی کشور همچون دیوان عدالت اداری، سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر محاکم حقوقی در رابطه با پرونده های مطروحه به ظرفیت شورا و مدیریت شهری همچون دیگر امور کمیسیون حقوقی شورای پنجم بوده اند که برگزاری جلسات منظم هم اندیشی با مسئولان و قضات دیوان عدالت اداری با همکاری شورای عالی استانها همچون مهم ترین آنها بوده است.
رئیس کمیته حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: شایان ذکر است برگزاری این جلسات با هدف رسیدن به درک و فهم مشترک درباب ابعاد حقوقی و اجتماعی موضوعات مبتلابه صورت می گیرد تا از تحمیل هزینه های به شهر و شهروندان جلوگیری شود و شاهد صدور احکام ناعادلانه مقابل شورا و مدیریت شهری به سبب عدم اشراف به اطلاعات لازم و مبانی حقوقی از طرف مراجع درگیر پرونده های حوزه مدیریت شهری نباشیم. همین طور از طرف دیگر شاهد کاهش مصوباتی در شورا باشیم که ممکنست در مراجعی نظیر دیوان عدالت اداری با مشکل روبرو شوند.
منبع:

1399/06/02
20:02:41
5.0 / 5
3058
تگهای خبر: آموزش , ارتباطات , خدمات , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است