گزارش فست تریپ

آغاز كوچ شهرك زیتونی های سرخه حصار به شهر جدید پردیس

آغاز كوچ شهرك زیتونی های سرخه حصار به شهر جدید پردیس به گزارش فست تریپ مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس اعلام نمود: بر مبنای مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری، مالكان اراضی شهرك زیتون سرخه حصار با اراضی معوض در ناحیه منفصل واصفجان اسكان داده می شوند.


سید مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در گفتگو با خبرنگار مهر از آغاز اجرای مصوبه سال قبل شورایعالی شهرسازی و معماری در خصوص واگذاری اراضی معوض در واصفجان شهر جدید پردیس به آن دسته از مالکان زمین و اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون سرخه حصار که بر مبنای اظهار نظر سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی امکان ساخت و ساز در این منطقه را ندارند، اطلاع داد. ماجرای شهرک زیتونی ها چیست؟ ماجرای ۳۷ ساله شهرک زیتون سرخه حصار در شمال و شمال شرق تهران به سال ۶۲ برمی گردد که در آن زمان، وزارت جهاد سازندگی سابق به ۴ هزار و ۲۱۷ کارمند خود در چارچوب شرکت های تعاونی ۳۳ گانه، بخشی از اراضی منطقه سرخه حصار را که آن زمان در اختیار این وزارت خانه بود، با عرضه سند رسمی، واگذار کرد. در این سال ها، ۱۷۰ خانوار که از تمکن مالی بهتری برخوردار بوده و توانستند سریع تر از سایرین، واحدهای مسکونی خویش را تکمیل کنند، مالکیتشان تثبیت و در این واحدها ساکن شدند. اما بعد از ادعای سازمان محیط زیست که وزارت جهاد قبل از استعلام از سازمان مذکور، مبادرت به عرضه اسناد مالکیت اراضی سرخه حصار در خصوص ملی بودن این اراضی و محافظت شده بودن آنها کرده، جلوی ساخت و ساز گرفته شود و حال نزدیک به ۴ دهه سردرگمی این خانوارها را به دنبال داشته است. فشار حداکثری بر ساکنان فعلی زیتون هر چند که این ۱۷۰ خانوار هم علیرغم سال ها سکونت در این منطقه، به دستور فرماندار وقت یکی از شهرستان های شمال استان تهران از حداقل امکانات برخوردار بود و برای اعمال فشار بیشتر بر آنها، گفته می شود در مقاطعی هم در سال ۹۵ یکی از فرمانداران وقت این شهرستان دستور قطع آب و برق اهالی را با هدف کوچ الزامی ساکنان صادر کرده بود! در این حدوداً ۴ دهه، بارها شاهد تجمع مالکان این اراضی در مقابل وزارت خانه های کشور، راه و شهرسازی و جهاد سازندگی و همینطور استانداری تهران و سازمان حفاظت محیط زیست بوده ایم؛ حتی در سال ۸۵ هم با دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص یافتن چاره ای برای مشکل اهالی شهرک زیتون به صورت قانونی، عالی ترین مقام نظام هم به مبحث ورود کرد که نتیجتاً در سال ۹۳ و در دولت یازدهم، هیئت وزیران تصویب کرد تا وزارت راه و شهرسازی و شورایعالی شهرسازی و معماری با همکاری استانداری تهران، بخشی از اراضی شهرهای جدید اطراف تهران را در اختیار مالکان اراضی سرخه حصار قرار دهد. تصمیمات مختلف شورایعالی شهرسازی چه بود؟ شورایعالی شهرسازی و معماری هم در جلسات گوناگونی در زمان وزارت عباس آخوندی به دنبال مصوبه ۱۰ دیماه ۹۳ که مبحث رفع مشکل اهالی شهرک زیتون سرخه حصار را به این شورایعالی واگذار کرده بود، به بحث و بررسی پرداخت که ۳ مصوبه شورایعالی شهرسازی در این خصوص، مهم ترین مصوبات در این خصوص هستند. ۱. واصفجان پردیس، ناحیه منفصل شهری شد شورایعالی شهرسازی در جلسه ۱۴ آبان ۹۷ و همزمان با آغازین روزهای وزارت محمد اسلامی در راه و شهرسازی، تصویب کرد که بخش هایی از منطقه واصفجان در حدوداً ۲۰ کیلومتری شمال شهر جدید پردیس واقع بود را بعد از تصویب در شورای برنامه ریزی و توسعه استانداری تهران بعنوان «ناحیه منفصل شهری» شناخته و بخشی از اهالی شهرک زیتون با اعطای زمین معوض، به این منطقه گسیل داده شوند.
همینطور در این شورایعالی، یکی دیگر از شهرهای جدیدی که قرار شد بخشی از اراضی آن به مالکان زمین در شهرک زیتون داده شود، شهر جدید شریف آباد در اطراف جنوب پاکدشت بود. ۲. تعیین مساحت و جمعیت قابل انتقال به پردیس مصوبه بعدی شورایعالی شهرسازی در این خصوص، یک سال بعد حاصل شد؛ در تاریخ ۱۸ آذر ۹۸ اعضای این شورا با دریافت مصوبه تبدیل روستای واصفجان به ناحیه منفصل شهری پردیس از شورای توسعه استان تهران، توانستند طرح های جامع و تفصیلی این منطقه را تصویب کرده و مساحت تغییر کاربری به مسکونی را ۲۹۹ هکتار با جمعیت پذیری ۱۶ هزار و ۷۰۰ نفر تعیین کنند. ضمن اینکه در این مصوبه آمده بر مبنای دستور رهبر معظم انقلاب، این اراضی صرفا بعنوان معوض به مالکان شهرک زیتون داده می شود. همینطور ضرورت عرضه خدمات شهری، آموزشی، راه دسترسی، آب، برق و گاز، از جانب دستگاه های خدمات رسان و ذی ربط، حداکثر ۳ طبقه بودن واحدهای آپارتمانی و ۲ طبقه بودن واحدهای ویلایی و دیگر مقررات هم در این مصوبه گنجانده شده است. ۳. فرم «ج» متقاضیان انتقال به پردیس باید سبز باشد سومین مصوبه هم یک ماه بعد و در ۲۱ دیماه سال قبل ابلاغ گردید که در آن، دستگاه های دولتی و حاکمیتی اجرای طرح انتقال اهالی شهرک زیتون به پردیس مشخص شد؛ همینطور بر مبنای بانک اطلاعاتی وزارت راه و شهرسازی، نباید فرم «ج» افراد مشمول اعطای زمین و در پردیس، قرمز باشد. مساحت هر قطعه زمین تحویلی را هم استانداری تهران تعیین می کند. مدیرعامل پردیس: مالکان بخش ۷ سرخه حصار به شهر جدید پردیس رجوع کنند در همین ارتباط سید مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: با عنایت به تدابیر ویژه شورایعالی معماری و شهرسازی کشور و همینطور استانداری محترم تهران در مورد نحوه تأمین زمین برای تعاونیهای معروف به شهرک زیتون سرخه حصار، آن دسته از اشخاصی که دارای سند مالکیت در پلاک های ۴۴۸۱/۱ بخش ۷ هستند می توانند به صورت حضوری در کارگزاری مسکن مهر پردیس واقع در خیابان فروردین جنوبی ساختمان کارگزاری و هم به صورت اینترنتی در سایت www.pardis.city با رفتن به بخش شهروند مدارک خویش را ثبت کنند. هدایت افزود، بعد از ثبت نام مالکین، نسبت به دریافت استعلام های لازم اقدام خواهد شد و نتیجه آن برای اقدام بعدی اعلام خواهد شد.منبع:

1399/06/01
14:06:37
5.0 / 5
3359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است