محسن هاشمی:

تأمین هزینه 5 هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است

تأمین هزینه 5 هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است به گزارش فست تریپ رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به هزینه ۵ هزار میلیاردی هر قطار مترو خطاب به شهردار تهران و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: پیگیر تأمین این هزینه ها از رئیس جمهور باشید.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در مراسم دستاوردهای طراحی و ساخت داخل در حوزه حمل و نقل ریلی که قبل از ظهر امروز در شرکت واگن سازی تهران برگزار شد، با اظهار شادمانی از اینکه شاهد بالندگی پروژه مترو تهران بعنوان نماد خودکفایی بوده است، اظهار داشت: مترو تهران متشکل از بخش های ساختمانی و تجهیزاتی است که گفته می شود ۵۰ درصد هزینه های مربوط به بخش ساختمانی شامل تونل، ایستگاه ها، هواکش و … است.
وی در ادامه تصریح کرد: سال هاست این ۵۰ درصد به صورت داخلی طراحی و ایجاد می شود و در این بعد با مشکل خودکفایی مواجه نبودیم.
هاشمی، تجهیزات را ۵۰ درصد دیگر هزینه های مترو تهران عنوان نمود و اظهار داشت: این بخش به دو قسمت تقسیم می شود که شامل ثابت و متحرک است قطارها و دیزل های مترو جزو ۲۵ درصد تجهیزات متحرک بوده و در تأمین تجهیزات ثابت همچون برق رسانی، تهویه و سیستم های سیگنالی، سعی شده به صورت داخلی ساخته شود حتی سیستم بلیت و اطفای حریق هم به صورت مونتاژ داخلی سازی شده است.
وی اضافه کرد: مسئله ما در تجهیزات متحرک مربوط به واگن سازی بوده که از ابتدا که مبادرت به ساخت واگن داخلی کرده ایم با مشکل تأمین مالی پروژه ها از راه داخل مواجه بودیم.
وی افزود: این گونه پروژه ها به سمت فاینانس خارجی سوق داده می شدند و کشورهای فاینانس تلاش می کردند از این طریق برای کشور خودشان اشتغال ایجاد کنند.
رئیس شورای شهر افزود: هدف اصلی فاینانس خارجی فروش کالای همان کشور است و در نتیجه این نوع تأمین اعتبار معمولاً در بخش متحرک گرفتار رکود ساخت داخلی می شد.
وی خطاب به معاون علمی فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: حالا که حرکت داخلی برای تولید ملی واگن شکل گرفته است و همه دست اندرکاران از این مورد حمایت می کنند با ساخت نخستین قطار تلاش نماییم این حرکت ادامه پیدا کند.
هاشمی تصریح کرد: تولید قطار داخلی هزینه بردار است پیش از این با یک میلیون دلار واردات انجام می شده است و همین حدود برای ساخت واگن داخلی هزینه می شود.
وی در ادامه توضیح داد: دولت باید تلاش کند به سرعت برای ساخت داخلی قطار مترو تأمین اعتبار کند تا نمونه سازی تبدیل به تولید انبوه شود.
به گفته وی، معادل یک میلیون دلار برای هر قطار مبلغی تا ۵ هزار میلیارد نیاز است و باید شهردار تهران و معاونت علمی و فناوری برای تأمین این مبلغ در بودجه سال آینده پیگیری های لازم از رئیس جمهور را انجام دهند.منبع:

1399/05/20
14:13:56
5.0 / 5
3769
تگهای خبر: تولید , تونل , شركت , شورای شهر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است