جرمی كه هم ردیف با جرائم مقابل امنیت است

جرمی كه هم ردیف با جرائم مقابل امنیت است به گزارش فست تریپ فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اعلام نمود: در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار جرائم مقابل میراث فرهنگی را در ردیف جرائم مقابل امنیت قرار داده و استثنائاً در مواردی گفته است كه آغاز به جرم نیز بعنوان جرم شناخته می شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، در طول سال های گذشته با انتشار خبرهایی از خرید و فروش آثار تاریخی در سایت های اینترنتی خرید و فروش، به مرور میراث فرهنگی و یگان حفاظت سازمانی وقت و وزارتخانه ی کنونی نسبت به این اتفاق هوشیارتر شد، به شکلی که حتی بعضی از مدیران اداره کل های میراث فرهنگی در مواجهه با این نوع خرید و فروش ها اقداماتی را انجام می دادند.
تا سرانجام حدود دو ماه قبل نیز یگان حفاظت میراث فرهنگی وزارتخانه با برخورد قانونی انتشار آگهی فروش یک طرف تاریخی در سایتِ دیوار، آنرا تخلفی قانونی دانست و در همان زمان اعلام نمود «یگان حفاظت از میراث فرهنگی در امتداد تامین امنیت فرهنگ کهن و باستانی ایران همکاری مستمری با پلیس فتا، دادستانی و قوه قضائیه دارد و هرگونه اقدام غیرقانونی در فضای مجازی که تاریخ و تمدن کشورمان را تهدید نماید با بهره بردن از سامانه های برخط در اقدامی سریع سودجویان را از دستیابی به مطامع خود باز می دارد.»
اما این در حالی بود که همان سایتِ اینترنتی همچنان به انتشار آگهی های خرید و فروش آثار تاریخی و حتی آگهی هایی از دلالان این معامله ها مبادرت می کرد، تا سرانجام خبر رسید در اقدامی چشمگیرتر، سردار امیر رحمت اللهی – فرمانده یگان حفاظت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در جلسه ای با مدیرعامل سایت دیوار درباب درج آگهی خرید وفروش اموال فرهنگی تاریخی در این سایت مذاکره کرده است.

وارد شدن هر نوع خدشه به فرهنگ، به همه کشور لطمه وارد می کند
به گزارش روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری؛ سردار رحمت اللهی در این نشست با اشاره به اعتمادِ دادستانی کل کشور به یگان حفاظتِ میراث فرهنگی برمبنای عملکردِ این دستگاه تاکنون، اظهار داشت: خوشبختانه دسترسی یگان حفاظت میراث فرهنگی به سامانه برخط دادستانی کل فراهم گشته است بطوریکه بلافاصله بعد از تشخیص وقوع عمل مجرمانه در فضای مجازی و انطباق آن با قوانین، مداخله می نماییم و به سرعت برخورد قانونی انجام می دهیم.
وی با اشاره به این که عده ای می کوشند با از بین بردن فرهنگ، اهمیت آنرا کمتر کنند و موضوعاتی را که بسیار حائز اهمیت می باشد، عادی جلوه دهند، افزود: اگر هرگونه خدشه ای به فرهنگ وارد شود به یک بخش یا کل کشور آزار وارد می شود، بنا بر این با حساسیت این مساله را دنبال می نماییم.
او خطاب به مسئول سایت دیوار اظهار نمود: کاری که شما انجام می دهید به صورتی خدمات اجتماعی شمرده می شود، هر نوع خدمات و کارهای اجتماعی که ارائه و انجام می شود، حتما یک اصل لازم الاجرا دارد و این که برخلاف سیاست کیفری کشور نباشد، این سیاست خاص کشورمان است، البته ممکنست در یک کشور یک موضوعی جرم شناخته نشود.

در سه ماه ۴۰ هزار شی تاریخی کشف و ۸۶ سایت متخلف فیلتر شدند
به گفته ی وی موضوع میراث فرهنگی به اندازه ای اهمیت دارد که در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار در تقسیم بندی ها، جرائم مقابل میراث فرهنگی را در ردیف جرائم مقابل امنیت قرار داده و استثنائاً در مواردی گفته است که آغاز به جرم نیز بعنوان جرم شناخته می شود.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور درباره جرائم در فضای مجازی نیز توضیح داد: آمار جرائم در فضای مجازی از رشد فزاینده ای برخوردارست و دلیلهای مختلفی دارد، مهم ترین دلیل آن این بوده که تعقیب کردن آن دشوار است، در بعضی موارد ما با مجرم به شکل مستقیم برخورد می نماییم، ادوات حفاری و شی تاریخی غیرمجاز آنها را ضبط می نماییم. قانون در این موارد صراحت دارد اما فضای مجازی از ظرافت های خاصی برخوردارست.
سردار رحمت اللهی با اشاره به این که باید در بحث جرائم مقابل میراث فرهنگی، رویکردمان پیشگیرانه باشد، افزود: هر چقدر در برخورد با جرائم مقابل میراث فرهنگی، هزینه های ارتکاب جرم را بالا ببریم، لطمه کمتری به آثار تاریخی وارد می شود. در فضای مجازی سیاست گذاری ما مبتنی بر این نظریه است که باید اقداماتی بازدارنده و پیشگیرانه انجام دهیم. بخش حقوقی و فنی ما هرروز سایت ها و فضای مجازی را رصد و پایش می کند.
او با بیان این که اگر اجازه خریدوفروش دستگاه فلزیاب، طلایاب و... را با عناوین مختلف بدهیم و موجب شویم تا خریدوفروش اشیای تاریخی به آسانی صورت گیرد، درواقع یک عملیات مجرمانه را ترغیب کرده ایم، اضافه کرد: بنا بر این باید موضع بگیریم و مداخله و برخورد قانونی نماییم به این علت به دنبال ظرفیت سازی رفتیم، تا در فضای مجازی با مجرمان برخورد نماییم.
وی در ادامه از فیلتر شدن ۱۸۰ سایت و کشف و ضبط ۴۰ هزار قلم شی ء تاریخی در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: در سه ماهه اول سال جاری با ۸۶ سایت برخورد کردیم که فیلتر شدند.

سایت های خریدوفروش اموال تاریخی فیلتر می شوند
سردار رحمت اللهی اشاره کرد: با لینک شدن به سامانه برخط فضای مجازی دادستانی کل کشور دیگر نیازی نیست به پلیس فتا برای فیلترینگ و برخورد با سایت های غیرمجاز مراجعه نماییم، این ابزار به شکل مستقیم در اختیار ما قرارگرفته است و ما بعنوان یک کاربر فعال دادستانی در امور فضای مجازی می توانیم، کار رصد فضای مجازی را بیش از پیش دنبال نماییم. درگذشته درخواست فیلترینگ را به شکل کتبی ارسال می کردیم که انجام این کار زمان بر بود و با مشکلات بروکراسی روبرو بودیم، اما باتوجه به شرایط و امکانات فعلی طی ۲۴ ساعت یا درنهایت ۴۸ ساعت یک سایت را فیلتر می نماییم.
او با بیان این که قانون گذار معمولاً در فضای مجازی، قانون مبارزه با جرائم کامپیوتری را مورد ملاک برخورد و تشخیص قرار می دهد و دادستانی نیز بر این اساس برخورد می کند، افزود: درگذشته یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که جرائم مقابل میراث فرهنگی را برمبنای بند چهار ماده ۲۱ قانون جرائم کامپیوتری تحت عنوان تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند مانند بی نظمی در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشا، اختلاس، کلاه برداری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی و... در نظر می گرفتند که این نظر ما را تامین نمی کرد.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی افزود: با تعاملات و جلساتی که داشتیم و برمبنای پیگیری های بخش حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی درنهایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قبول کرد تا برمبنای قانونی که در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسیده است هرگونه خرید، فروش، تبلیغ و نگهداری فلزیاب باید با ستاندن مجوز از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت باشد، اگر کسی مجوز نگرفت عمل غیرقانونی مرتکب شده و دستگاه ضبط می شود.

تفاوت ضمانت اجرایی حفاران غیرقانونی در گذشته و امروز
وی ضمانت اجرایی این قانون درگذشته را فقط منوط به ضبط دستگاه فلزیاب دانست و اضافه کرد: به این منظور این اقدام نمی توانست بازدارنده باشد، متأسفانه آمارهای ما حکایت از آن داشت که میزان خریدوفروش دستگاه فلزیاب در فضای مجازی افزایش پیداکرده است درنتیجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استناد کردیم که تعریفی از کالای مجاز مشروط داشت البته این مشروط بودن منوط به ستاندن مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
او ضمانت اجرایی پرونده هایی که با این عنوان به دادگاه فرستاده می شوند را علاوه بر ضبط دستگاه فلزیاب، پرداخت جزای نقدی یک تا سه برابر ارزش کالای مکشوفه برای مرتکب دانست و اظهار داشت: با افزایش هزینه های ارتکاب جرم، می توان آنرا یک اقدام بازدارنده مناسب تلقی نمود.
رحمت اللهی درج آگهی خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی را یک نوع با سودجویی در این فضا توصیف کرد و اضافه کرد: انگیزه خیلی از این افراد، کلاه برداری است در حقیقت این یک مانور متقلبانه شمرده می شود.

خرید و فروش آثار تاریخی تقلبی نیز یک جرم مستقل است
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور همین طور با اشاره به این که خریدوفروش طلایاب، فلزیاب، فروش اشیای تاریخی که عمدتاً اصل نبوده و تقلبی هستند توسط قانون گذار بعنوان جرم مستقل با عنوان کلاه برداری تلقی می شود، افزود: همه ی اقداماتی که برای خریدوفروش اشیای تاریخی انجام می شود غیر قانونی بوده و عملیات مجرمانه شمرده می شود.
او اضافه کرد: در واقع افرادی که مبادرت به تبلیغ خریدوفروش اشیای تاریخی در فضای مجازی می کنند یک عمل مجرمانه انجام می دهند و قصد دارند با تغییر عناوین به آن وجاهت ببخشند و از ساده انگاری عوام استفاده می نمایند، معمولاً انگیزه آنها کلاه برداری بوده و افراد طماع و ساده اندیش را به دام می اندازند و اموال آنها را تحصیل می کنند.

براساس پشتوانه قانونی، با روش های متقلبانه برخورد می کنیم
سردار رحمت اللهی با اشاره به این که یگان حفاظت میراث فرهنگی، با اقتدار تمام و اتکا به قوانین و پشتوانه قانونی موجود با روش های سودجویانه و متقلبانه برخورد می کند، افزود: بستر انجام این کار در یگان حفاظت میراث فرهنگی فراهم شده و ظرفیت قانونی نیز دراین زمینه وجود دارد. خوشبختانه یگان حفاظت میراث فرهنگی یک ساختار ملی در سطح کشور دارد و در هر استان افراد سودجو که مبادرت به حفاری های غیرمجاز و خریدوفروش آثار تاریخی و فرهنگی می کنند توسط نیروهای یگان دستگیر می شوند.
او به سودجویان اموال فرهنگی تاریخی آگهی دارد و اضافه کرد: ظرفیت مشارکت های مردمی ما بسیار گسترده و فعال است، دوستداران میراث فرهنگی در کشور یک شبکه گسترده اجتماعی و سازماندهی شده ای را ایجاد کرده اند، شماره تلفن ۰۹۶۶۲ نیز برای این مساله اختصاص دارد، بطوریکه خیلی از کشفیات و برخوردهای ما با سایت ها، برمبنای اطلاعات مردمی است.
رحمت اللهی؛ یکی از اقدامات دیگر یگان حفاظت میراث فرهنگی را در بعضی موارد خاص این طور تشریح کرد: نماینده حقوقی یگان حفاظت میراث فرهنگی به دادسرای فرهنگ و رسانه می رود و شکایت خودرا ارائه می دهد، با همکاری نیروی انتظامی کشف جرم انجام می دهیم و فقط به فیلتر کردن یک سایت بسنده نمی نماییم.
پس از صحبت های مطرح شده ی سردار رحمت اللهی با مسئولان سایت دیوار، وی اعلام نموده است که با مسئولان سایت های مشابه نیز درباب درج آگهی خریدوفروش امال تاریخی و فرهنگی، جلساتی برگزار می نماید.
هر چند برمبنای صحبت های مطرح شده با مسئولان این سایت هنوز بطور دقیق مشخص نشده که مقرر است روند انتشار این آگهی ها به چه روشی انجام شود؟! یا اصلا مقرر است همچنان بخشِ «اشیای عتیقه» در این سایت به فعالیت خود ادامه دهد یا خیر؟
منبع:

1399/04/08
21:48:16
5.0 / 5
3959
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , خرید , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است