شورایعالی استان ها به دنبال تقویت بعد نظارتی شوراهاست

شورایعالی استان ها به دنبال تقویت بعد نظارتی شوراهاست رئیس شورایعالی استان ها از كوشش برای تقویت بعد نظارتی شوراها اطلاع داد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی رئیس شورایعالی استان ها در دیدار با برخی از نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی همچون آقایان پرویز محمدنژاد قاضی محله نماینده مردم لنگرود، سیدعلی آقازاده و محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت، رسول فرخی میکال نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل، خلیل بهروزی فر نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از آینده شوراها اظهار داشت: بخصوص اینکه آقای قالیباف که حالا در جایگاه ریاست مجلس قرار گرفته است روزی شهردار تهران بوده و با مشکلات مدیریت شهری آشناست. همینطور بعضی از نمایندگان مجلس پیشتر از اعضای شورای شهر بودند که این می تواند در تقویت جایگاه مدیریت شهری مؤثر باشد.
احمدی با اشاره به جایگاه شورایعالی استان ها اضافه کرد: در قانون اساسی ۲ اصل به شورایعالی استان ها اختصاص داده شده است. اصل ۱۰۱ قانون اساسی که در مورد تشکیل شورایعالی استان ها و اصل ۱۰۲ که مقرر می دارد شورایعالی استان ها به صورت مستقیم یا از راه دولت می تواند طرح ها و لوایحی را به مجلس عرضه کند.
رئیس شورایعالی استان ها بابیان اینکه شورا بزرگ ترین شبکه معتمدین کشور است، افزود: ما در دورترین نقاط کشور شورا داریم که به صورت یک شبکه کشوری عمل می کنند.
احمدی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس از ظرفیت شوراها به خوبی استفاده نکرده اند تشریح کرد: قانون اساسی شوراها را بعنوان یک رکن حکومت معرفی کرده است؛ و در اصل ۱۰۳ قانون اساسی آمده است که «استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از سوی دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.»
وی اظهار نمود: همینطور پیش از اینکه بودجه کشور به مجلس عرضه شود باید در اختیار شورایعالی استان ها قرار گیرد تا عدالت در توزیع استانی بودجه از جانب اعضای این شورا تائید شود.
وی با تاکید بر بعد نظارتی شوراها اضافه کرد: ما در شورایعالی استان ها کوشیده ایم سامانه ثبت تخلفات شوراها و شهرداری ها را راه اندازی می نماییم تا هر تخلفی در کشور صورت می گیرد به صورت ۲۴ ساعته ثبت گردد.
رئیس شورایعالی استان ها از رایزنی شورایعالی استان ها با قوه قضائیه در مورد راه اندازی شعبه شوراهای حل اختلاف در شورایعالی استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: وجود این شعبه در شورایعالی استان ها می تواند خیلی از مشکلات مربوط دستگیری شوراها را حل کند.
وی از نمایندگان استان گیلان در مجلس خواست تا ترتیبی اندیشیده شود که نمایندگان شورایعالی استان ها برای پیگیری طرح ها و رایزنی در مورد طرح های ارسالی امکان ورود به مجلس داشته باشند.
به گزارش روابط عمومی شورایعالی استانها، در ادامه جلسه هم نمایندگان استان گیلان در شورایعالی استان ها با اشاره به اهمیت شوراها از شورایعالی استان ها خواستند تا در مورد پیشگیری از تخلفات شوراها جدی تر عمل کنند تا آبروی نهاد شورا جریحه دار نشود. همینطور از لزوم همکاری مجلس و شورایعالی استان ها برای عرضه طرح های مشترک برای ارتقاء جایگاه شوراها گفتند و اعلام آمادگی کردند تا در مورد تدوین یک نظام نامه کلی در زمینه عملکرد شوراها همراه شورایعالی استان ها باشند.
منبع:

1399/03/30
13:06:35
5.0 / 5
3962
تگهای خبر: شهرداری , شورای شهر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است