گزارش فست تریپ

وعده نسیه دولت به تهرانی ها

وعده نسیه دولت به تهرانی ها فست تریپ: در نامه نگاری های انجام شده از طرف مسئولان دولتی برای پیگیری وعده رئیس جمهور درباب پرداخت قسط اول 500 اتوبوس برای تهران تاكید شده اورهال شدن(تعمیرات اساسی)اتوبوس های فرسوده در اولویت است.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، ۲۴ فروردین ماه رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی کرونا به موضوع حمل و نقل عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: اگر در تهران مثلاً ۵۰۰ اتوبوس مورد نیاز است و در استان های دیگر هم مجموعاً ۱۵۰۰ اتوبوس مورد نیاز است اگر بتوانند، اتوبوس داخلی و یا خارجی را تا اختتام اردیبهشت به خدمت بگیرند، یعنی تحویل داده شود، آن وقت ما هم حاضریم دراین زمینه کمک نماییم، مخصوصاً در قسط اولی که باید پرداخت کنند تا اتوبوس آماده شود، بعنوان دولت کمک می نماییم و بقیه اقساط را هم خود شهرداری ها پرداخت می کنند. چند روزی به انتها مهلت اعلام شده باقی مانده است اما بنظر می رسد این دفعه نیز وعده رئیس جمهور درباب اتوبوس بی سرانجام است. محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران قبل از این در گفتگو با یکی از رسانه ها درباب سرانجام نقد کردن ۵۰۰ اتوبوس دولتی اظهار داشته بود: به شهردار تهران پیشنهاد کرده ام قرار داد خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس را با کارخانه های داخلی بسته تا قسط اول خرید را دولت بپردازد. محمود ترفع، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اما امید چندانی به نقد شدن ۵۰۰ اتوبوس برای تهران ندارد. او قبل از این گفته است: بر اساس این دستور پس از تامین و تحویل ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به شهر تهران، باید قسط اول را دولت و بقیه اقساط را شهرداری تهران پرداخت کند. او با تاکید بر اینکه دستور رئیس جمهور در خصوص تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تا اختتام اردیبهشت بوده است و ۹ روز دیگر این مهلت به پایان می رسد، اضافه کرد: اتوبوس آماده ای در کشور وجود ندارد که شهرداری تهران تا اختتام اردیبهشت آنرا خریداری کند. در ضمن واردات اتوبوس نیز به سبب اجرای قانون «رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» ممنوع شده است. مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در آخر بیان کرد: شهرداری تهران در حال پیگیری برای خرید ۵۰۰ دستگاه اتوبوس است اما بعید می دانم که مدت باقی مانده نتیجه ای حاصل شود. نامه نگاری هایی که در این مدت برای نقد شدن ۵۰۰ دستگاه اتوبوس شده نشان میدهد از ابتدا اولویت دولت با اورهال کردن اتوبوس های فرسوده (بازسازی - تعمیر اساسی) بوده است.
در نامه ای که محمود واعظی بعد از دستور رئیس جمهور ارسال می کند به وزیر کشور نوشته، است «همان طور که قبلاً نوشته بودم اولویت اول اورهال اتوبوس های زمین گیر شده در تهران و کلان شهرها است و خرید در صورت امکان تولید تا اختتام اردیبهشت ماه است.»تاکید برقید زمانی اختتام اردیبهشت ماه با توجه به این که خودروسازان داخلی امکان تولید اتوبوس در این مدت را ندارند یعنی باز هم وعده ای نشدنی از طرف رئیس جمهور برای تهرانی ها.
پس از آن شهردار تهران نیز در نامه ای به رئیس جمهور درباب تامین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای اتوبوسرانی شهر تهران از پاسخ مثبت برخی خودروسازان برای تولید این میزان اتوبوس خبر می دهد. در آن نامه اشاره می کند: «با توجه به ضرورت تامین قطعات آماده سازی خط و تولید هیچکدام امکان تحویل در سه ماه آینده را ندارند اما در صورت عقد قرارداد و دریافت پیش پرداخت می توانند پس از سه ماه تحویل اتوبوس ها را آغاز کنند.»در این نامه اشاره شده باتوجه به شرایط معابر و تعداد مسافر استفاده از مینی بوس در بعضی از خطوط شهری نسبت به اتوبوس ارجحیت دارد و می توان با اعتبار لازم برای خرید یک دستگاه اتوبوس نسبت به تامین حداقل ۴ مینی بوس به افزایش تعداد بیشتری صندلی به ناوگان اقدام نمود. در این نامه پیشنهاد شده واردات اتوبوس های دست دوم باتوجه به شرایط اپیدمی بیماری کووید ۱۹و ضرورت به کارگیری هر چه سریع تر ناوگان نیز می تواند به تامین ناوگان شهری کمک زیادی کند در این نامه از رئیس جمهور درخواست شده زمان تعیین شده برای اتوبوس ها افزایش یابد و این دستور شامل مینی بوس و اجازه واردات اتوبوس و مینی بوس نو و کارکرده موافقت شود. بعد از این نامه به رئیس کل بانک مرکزی اعلام می شود «اگر مشکلی در ارز نیمایی ندارد ریال آنرا تامین می کنند»
اما با وجود نامه نگاری ها و پیگیری های انجام شده هنوز اتوبوسی از محل وعده رئیس جمهور برای تهران نقد نشده است و تمام راه های تحقق این وعده نیز از طرف دولت بسته شده است.منبع:

1399/02/24
16:12:48
5.0 / 5
4304
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است