گزارش فست تریپ

نسخه جهانی كلان شهرها برای مقابله با ویروس كووید ۱۹

نسخه جهانی كلان شهرها برای مقابله با ویروس كووید ۱۹ فست تریپ: شهرهای بزرگ جهان برای مدیریت و مقابله با ویروس كرونا تجربیات مشابهی داشتند كه یكی از آنها تعطیلی اماكن پر رفت و آمدی مانند بوستان ها و جلوگیری از تجمعات بیش از دو نفر در معابر است.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، از زمانی که فراگیری ویروس کرونا در تهران رسمی اعلام گردید تا امروز اقدامات متفاوتی برای اداره شهر از طرف مدیریت شهری تجربه شده است. اگر در ایام ابتدایی تمام سطح شهر و معابر پر رفت و آمد ضدعفونی می شد این روزها تاکید بر ضدعفونی کردن اماکنی مانند ایستگاه های اتوبوس و مترو است. اگر در ایام ابتدایی واگن ها و اتوبوس ها هر شب ضدعفونی می شدند، این روزها در ابتدا و انتهای هر ایستگاه ضدعفونی می شوند و به تدریج و با بهره گیری از تجربیات شهرهای بزرگ جهان و کلانشهرهای ایران مقابله با ویروس کرونا مؤثرتر می شود هر چند که هنوز تهران یکی از مناطق آلوده کشور است و به سبب بازگشایی مشاغل و جمعیتی که روزانه در سطح شهر تردد می کنند، «آمارهایش چندان آمارهایش با آمارهای کشوری همخوانی ندارد» (سخنان زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران).
مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مطالعه ای درباب اقدامات شهرهای بزرگ جهان در مقابله با ویروس کرونا انجام داده است، در بخش مدیریت پسماند این پژوهش اشاره شده مقادیر زباله های جامد شهری که توسط خانوارها تولید می شود بطور قابل توجهی افزایش و ضایعاتی که توسط تولیدکنندگان و بخش خصوصی تولید می شود کاهش یافته است. برای جلوگیری از زباله گردی و احتمال آلوده شدن افراد بیشتر لازم است در این دوران تحویل زباله در ساعت مشخص از درب منزل صورت گیرد و تاکید شود که زباله های تر و خشک از هم تفکیک شود.
در اتریش کارگرانی که مسئولیت تمیز کردن خیابان ها را بر عهده دارند در شرایط اپیدمی در کنار کارگران جمع آوری زباله این وظیفه را بر عهده می گیرند بدین سبب تعداد کارگران افزایش می یابد و کارگرانی که دارای نقص ایمنی هستند باید شناسایی و مانند سایر مردم در منزل بمانند.
همچنین برای خانوارهای دارای افراد تست ویروس مثبت یا مشکوک به عفونت کیسه های زباله ریجکتی را با کیسه زباله دوم رایگان دو برابر کنید.
در آلمان نیز از شهروندان درخواست شده تا از سرریز مخازن زباله ها اجتناب کنند. جلوگیری از تولید زباله و جداسازی مناسب در آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردارست و استثنا فقط برای خانوارهایی است که افراد آلوده و مشکوک در آنها در قرنطینه زندگی می کنند. در هند نیز نیروی کار پسماند بسیار کمتر از ظرفیت کار می کنند برای اینکه کشور وارد یک مرحله قرنطینه سراسری شده، در حوزه بوستان ها و فضای سبز نیز در این پژوهش اشاره شده که در همه کشورهایی که درگیری با این ویروس در آنجا بیشتر می شود پارک ها و برنامه ها و بازدیدها در پارک ها لغو شده است. همین طور ضدعفونی کردن وسایل بازی در پارک ها نیز در تمام نقاط انجام شده است. در بعضی شهرهای دنیا مانند کالیفرنیا و لندن استفاده از فضای باز با رعایت نکات بهداشتی و حفظ فاصله به صورت محدود در این شرایط مجاز است. در انگلیس تاکید بر ماندن در خانه است اما دولت گفته که مردم می توانند یک دفعه در روز خانه خودرا برای ورزش ترک کنند اما تجمع بیش از دو نفر در پارک ها یا سایر اماکن عمومی ممنوعست و پلیس این امر را اجرا می کند.
در این گزارش به آلودگی هوا نیز پرداخته شده و آمده است در شهرهایی که میانگین سالیانه غلظت آلودگی هوا بالاست قرار گرفتن طولانی مدت شهروندان در معرض آلودگی هوا موجب ایجاد خیلی از بیماری های زمینه ای شده و در نتیجه بیماری های تنفسی همچون کووید ۱۹ را خطرناک تر و تعداد مرگ نسبت به جمعیت بالاتر می رود. آلودگی هوا تقریباً ۴۰ درصد از عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی و بار بیماری انسداد مزمن ریوی و حدود ۲۰ درصد از بیماری های عروق کرونر قلب و بار دیابت را منجر می شود.
گزارش های انتشار یافته نشان میدهد بطور ناگهانی کیفیت هوا در شهرهای جهان به دنبال شیوع بیماری کرونا بهبود یافته است که دلیل آن کاهش ترافیک و کارهای تجاری و صنعتی به سبب شیوع این بیماری است. یکی از درس هایی که می توانیم از شیوع این بیماری بگیریم این است که زیرساخت ها و رویکردهای استفاده گسترده از فضای مجازی در زندگی روزمره را جدی بگیریم و ثمره این کار کاهش ترددها و در نتیجه کاهش تولید آلودگی هوا خواهد بود.


منبع:

1399/02/20
03:49:20
5.0 / 5
4373
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است