لغو طرح ترافیك چقدر به داد مردم رسید؟

لغو طرح ترافیك چقدر به داد مردم رسید؟ فست تریپ: ستاد ملی كرونا اجرای طرح های ترافیكی پایتخت را برای مهار شیوع كرونا، تا اطلاع ثانونی كنسل كرد تا شاید با استفاده شهروندان از وسایل نقلیه شخصی خود، بار تردد از دوش اتوبوس و مترو برداشته شود كه بتوانند طرح فاصله گذاری اجتماعی را در وسایل عمومی اجرایی كرد اما لغو طرح ترافیك برغم افزایش ترافیكی كه به دنبال داشت، تنها نه درصد از بار مسافران بر ناوگان را كاهش داده است.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، 23 فروردین ماه جاری، با اتمام تعطیلاتی كه دولت برای مهار شیوع ویروس كرونا در تهران در نظر گرفته بود و گردنگیر حضور دو سوم كاركنان و كارگران در محل كار؛ طرحهای ترافیكی برای نظم دهی بیشتر ترددها، اجرایی شد؛ اما اجرای این طرح ها بگفته مسئولین مدیریت شهری موجب كاهش تعداد مسافران اتوبوس و مترو نشد. به طوریكه افزایش تعداد مسافران مترو و اتوبوس در نخستین روز اجرای طرح ترافیك و انتشار تصاویری در این مورد، سبب شد تا ستاد ملی كرونا ضمن احساس خطر از شیوع باردیگر كرونا در تهران بواسطه ازدحام جمعیت در وسایل حمل و نقل عمومی، اجرای این طرح ها را تا اطلاع ثانوی متوقف نماید، توقفی كه هرچند ترافیك در پایتخت را دوچندان كرد، اما آنگونه كه انتظار می رفت نتوانست بار حمل و نقل عمومی را كم كند.

ظرفیت اتوبوس مشخص است و سرریز می كند
محمود ترفع مدیرعامل شركت واحد اتوبوسرانی تهران در این زمینه اظهار می كند: در شرایط موجود كه استفاده كمتر از حمل و نقل عمومی به قطع زنجیره بیماری كمك می نماید و لغو طرح ترافیك هم با همین هدف صورت گرفته؛ اما تعداد مسافران اتوبوس كم نشده و با لغو طرح ترافیك نه فقط تعداد مسافران اتوبوس كم نشده؛ بلكه در شرایط موجود كه از هر ۳ كارمند دولتی در تهران، ۲ نفر در شهر تردد می كنند، ادارات خصوصی و مراكز فروش اقلام ضروری باز هستند، افزایش مسافران اتوبوس دور از انتظار نیست.
وی با اشاره به اینكه ظرفیت هر اتوبوس محدود و مشخص است و با رعایت فاصله گذاری، این ظرفیت را محدودتر كرده ایم، می گوید: طبیعی است اگر مظروف یك ظرف چند برابر گنجایش آن باشد، آن ظرف سرریز می كند و با آنكه پروتكل های بهداشتی در تمامی اتوبوس ها رعایت می شود؛ اما از شهروندان درخواست می شود در صورتیكه اتوبوس شلوغ بود، منتظر اتوبوس بمانند و ضمن رعایت فاصله ایمن، هنگام استفاده از اتوبوس حتما از ماسك و دستكش استفاده كنند.


تعداد مسافران مترو كم شده اما باز هم زیاداست
به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، وضعیت مترو بهتر از اتوبوس هم نیست بگونه ای كه فرنوش نوبخت مدیر عامل شركت بهره برداری متروی تهران می گوید: در روز اجرای طرح ترافیك بیش از ۲۶۰ هزار مسافر از مترو استفاده كردند؛ اما مشاهدات عینی نشان میدهد كه تعداد مسافران در مترو با لغو طرح ترافیك، كاهش یافته است، البته باز هم تعداد مسافران نسبت به هفته های اخیر كه كرونا شیوع پیدا كرده بود، رشد شایان توجهی داشت.
وی با بیان این كه خوشبختانه مردم تا حدودی طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می كنند، اما با این وجود لازم است كه باردیگر آموزش های لازم به آنها داده شود، می افزاید: از شهروندان درخواست می شود كه حتما در زمان استفاده از مترو از ماسك استفاده كنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت كنند؛ چونكه این مسئله سبب عدم انتقال بیماری به سایر مسافران می شود.

كاهش تنها 9درصد مسافران حمل و نقل عمومی
به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، آنطور كه انتظار می رفت لغو طرح ترافیك، به داد حمل و نقل عمومی نرسید اما سرپرست معاونت حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران از كاهش 9درصدی مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی به دنبال توقف طرح های ترافیكی آگاهی داد.

یوسف حجت سرپرست حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران در گفت و گو با ایسنا، در مورد وضعیت استفاده از شبكه حمل و نقل عمومی به دنبال توقف اجرای طرح ترافیك اظهار داشت: در سال جدید روز شنبه 23فروردین ماه، طرح های ترافیكی اجرا شد اما پس از آن بنا به مصوبه ستاد ملی كرونا، اجرای طرح های ترافیكی در تهران تااطلاع ثانوی متوقف گردید.
سرپرست معاونت حمل و نقل شهرداری تهران اظهار داشت: طرح های ترافیكی روز شنبه اجرا شد اما بااینكه از نظر مالی، عوارضی برای شهروندان محاسبه نشد و این ترددها رایگان شمرده می شود اما 30 هزار مسافر به شبكه حمل و نقل عمومی به خصوص مترو اضافه كرد.
وی اضافه كرد: با توقف اجرای طرح های ترافیكی از روز یكشنبه(24فروردین ماه)، 9 درصد تعداد مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص مترو نسبت به روز شنبه كه طرح اجرایی شد كم شد.

به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، آنگونه كه معاون شهردار تهران اعلام نموده با لغو طرح ترافیك تنها 9درصد از مسافران شبكه حمل و نقل عمومی به خصوص مترو كاهش یافته و شاید باید برای كاهش سهم حمل و نقل عمومی در شیوع این ویروس چاره ای دیگر اندیشید.
منبع:

1399/01/28
14:36:08
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: آموزش , اتوبوس , ترافیك , تردد
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است