معاون شهردار تهران:

منابع جدید درآمدی برای شهرداری تهران شناسایی می شود

منابع جدید درآمدی برای شهرداری تهران شناسایی می شود فست تریپ: معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به اینكه مسئله مهم امروز شهرداری تهران كوشش برای افزایش درآمدهاست، تاكید كرد كه شهرداری تهران سازمان قدرتمند و ثروتمندی است و بحث اقتصاد شهری باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا با مولد كردن سرمایه های راكد و كسب درآمدهای جدید، افزایش بودجه هزینه های عمرانی تحقق یابد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان، در نخستین جلسه كمیته طرح ها و لوایح ستاد توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تهران كه با حضور مشاور شهردار، مدیران كل تخصصی و شهرداران برخی مناطق تهران برگزار شد، اظهار نمود: شهرداری تهران این عارضه را در طول سال های متمادی داشته كه به واسطه دسترسی به درآمد ناشی از عوارض ساخت وساز و تراكم، به سمت توسعه درآمدهای پایدار حركت نكرده است و شرایط ركود فعلی، این فرصت را فراهم نموده تا شهرداری با ایجاد درآمدهای جدید و پایدار، این وابستگی به درآمد ناپایدار را تا حد زیادی كم كند.
وی افزود: در همین راستا، باتدبیر شهردار تهران، ستادی برای توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تشكیل شده كه در ذیل آن چهار كمیته تخصصی در حوزه های مختلف تعریف شده است؛ یكی از این كمیته ها كه در معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا، قرار دارد، كمیته طرح ها و لوایح است كه وظیفه تدوین، تنقیح و آماده سازی لوایح مناسب در این عرصه را برای ارائه به شورای شهر و سایر مراجع قانونی دارد.
مظاهریان اظهار داشت: تمامی مدیران، مشاوران و مسئولان حوزه شهری می توانند پیشنهادهای خودرا در حوزه افزایش درآمدهای پایدار به كمیته طرح ها و لوایح ارائه كنند، تا طرح ها بررسی، كارشناسی و در صورت ضرورت تبدیل به لایحه شده و تقدیم شورای شهر شود.
بگفته معاون شهردار تهران، با عنایت به گردنگیر قانونی برای تصویب نرخ عوارض و وضع عوارض جدید تا 15 بهمن ماه هرسال در شورای شهر، این طرح ها و لوایح باید هرچه سریع تر آماده و تحویل شورا شود. البته از شورای شهر نیز انتظار می رود انعطاف پذیری لازم در این در این موارد از خود نشان دهد.
وی ادامه داد: برای مثال بلیط ورودی برج میلاد مطابق با مصوبه شورا عدد ثابتی است ولی با عنایت به اینكه فصل های با رونق زیاد و یا با رونق كم در ضمن سال اتفاق می افتد، مناسب می باشد كه مدیریت برج، قدرت لازم برای تعیین بها را با عنایت به موقعیت های فصلی داشته باشد.
سید مناف هاشمی، دبیر ستاد توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تهران نیز در این نشست، با اشاره به اینكه شهرداری باید رایزنی و تلاش در زمینه ایجاد درآمدهای جدید را در همه حوزه ها پیگیری كند، اظهار داشت: بخشنامه دولت برای تدوین بودجه سال 1399 كل كشور ابلاغ گردیده است و شهرداری باید از همه ظرفیت خود استفاده نماید تا پیشنهادهای خود برای سهم دولت در یارانه بلیت مترو و اتوبوس، كمك به توسعه حمل و نقل عمومی، اوراق مشاركت و سایر كمك های دولت را در طرح اولیه لایحه بودجه بگنجاند. شهردار تهران نیز از فرصت حضور در هیأت دولت برای دفاع از این پیشنهادها بهره برده و بعد از آن نیز باید تلاش نماییم تا این پیشنهادها در مجلس به نتیجه برسد.
وی افزود: تابحال حدود 10 تا 15 مورد پیشنهاد برای درج در بودجه برای مجلس شورای اسلامی آماده شده است كه بنظر می رسد نیاز به رایزنی و تلاش گسترده برای نتیجه رسیدن آن بوسیله مجمع كلانشهرها، نمایندگان مجلس و كمیسیون خاص تهران و كلانشهرهای هیأت دولت وجود دارد.
فرصت ها و تهدیدهای لایحه مالیات بر ارزش افزوده
مشاور شهردار تهران همین طور در گزارشی از آخرین وضعیت بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در كمیسیون های مجلس شورای اسلامی گفت و افزود: برمبنای بند 3 ماده 41 لایحه كه به تصویب كمیسیون مربوطه رسیده، سهم عوارض شهرداری ها از 3 درصد به 4 درصد افزایش پیدا كرده است و باید تلاش نماییم تا پیشنهاد كمیسیون در مجلس به تصویب برسد.
هاشمی افزود: البته با وجود این افزایش، در ماده 9 این لایحه، معافیت های مختلفی برای كالاها و خدمات دیده شده است كه افزایش موارد این معافیت، در نهایت منجر به كاهش سطح عمومی مالیات و عوارض شده و باید تلاش نماییم تا دامنه این معافیت ها به خصوص در حوزه شهر كم شود.
طبق گزارش معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، وی ادامه داد: مشكل دیگر این لایحه این است كه اختیار وضع عوارض در ماده 53 لایحه از شوراها گرفته شده و تا حدود زیادی به وزیر كشور داده شده كه این برخلاف روح قانون اساسی و فلسفه تشكیل شوراهای اسلامی در كشور است كه باید تلاش نماییم تا این مقرره نیز در تصویب نهایی مجلس اصلاح گردد.
در ادامه این جلسه شهرداران مناطق 3، 6، 21 و مدیران كل مجامع عمومی، درآمدها و تدوین قوانین و برنامه وبودجه به بیان نظرات خود درباب راهكارهای افزایش بودجه پرداختند.
منبع:

1398/08/08
15:30:34
5.0 / 5
5714
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است