رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران:

عدم تعادل و توازن در كشور در نتیجه نبود سند آمایش است

عدم تعادل و توازن در كشور در نتیجه نبود سند آمایش است به گزارش فست تریپ رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینكه سند امایش استان تهران با رویكرد آینده نگری تدوین شده است، اظهاركرد: عدم تعادل و توازن در كشور در نتیجه نبود سند آمایش است.نعمت الله تركی در گفتگو با ایسنا در تشریح سند آمایش در استان تهران اظهار داشت: آینده نگاری در سند آمایش استان تهران با سناریوهای مختلف نوشته شده است كه فقط وضع موجود را در نظر نگیرد و وضعیت استان را برای سال های آینده ترسیم كند. زمانی كه بحث آمایش استان تهران در كشور عنوان شد، با نگاهی به تجربه گذشته آمایش در كشور (سال ۱۳۵۳) مبادرت به تنظیم كرده ایم.

وی اضافه كرد: در آن مقطع دفتر آمایش در سازمان برنامه بوجود آمد كه مرجع تصمیم گیری در همه عرصه ها بود. در سال ۵۴ سند آمایش كشور در چارچوب طرح «ستیران» نهایی شد اما برای اجرا با شروع جنگ تحمیلی عراق ضد ایران همزمان شد و ابتر ماند. بطور قطع اگر كشور را به دو نیمكره شرقی - غربی تقسیم كنید، بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت و خدمات در نیمكره غربی است این در حالیست كه منظور از آمایش سرزمین، رسیدن به مطلوب ترین توزیع جمعیت توسط بهترین شكل توزیع فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در پهنه سرزمین است ازاین رو عدم تعادل و توازن در كشور در نتیجه نبود سند آمایش است اگر این سند نباشد هر سند دیگری تدوین شود سرانجامی نخواهد داشت.

تركی افزود: هم اكنون ۱۷ تا ۲۰ درصد جمعیت كشور در استان تهران استقرار یافته است. قبل از این، تهران تنها مقصد جمعیت مهاجر بود و الان شهرهای اطراف تهران جمعیتی ۸ میلیونی را در خود جای داده است كه نشان داده است باز هم باید خدمات و فعالیت ها در این نقطه متمركز شود. در حالیكه نیمكره شرقی كشور از جمعیت و خدمات برخوردار نیست.

وی تصریح كرد: سند آمایش استان از این جهت كه تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران و پیشران نظام برنامه ریزی در كشور است باید متفاوت از سایر استان ها باشد. بیشتر از ۷۰ درصد خدمات استان تهران، ملی است كه اگر به این مورد توجهی نشود آثار زیانبار و نابرابری به دنبال خواهد داشت. بطور قطع سند آمایش بدون توجه به بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بدون مطالعات منطقه ای آمایش بی اثر است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینكه در سند آمایش استان تهران كه بخشی از آن با مشاركت مركز آمایش منطقه ای تدوین شده، اثرگذاری بخش های مختلف همچون اقتصاد به شكل عددی آورده شده است، اظهار داشت: سند آمایش استان تهران با رویكرد آینده نگری تدوین شده است و این آینده نگری با سناریوهای مختلف نوشته شده است كه فقط وضع موجود را در نظر نگیرد و وضعیت استان تهران را برای سال های آینده ترسیم كند.1398/07/05
19:28:28
5.0 / 5
5487
تگهای خبر: خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است