انتشار عمومی اطلاعات خطوط پیشنهادی برای توسعه متروی تهران؛

۴ خط جدید مترو از كدام معابر و محله ها می گذرد؟

۴ خط جدید مترو از كدام معابر و محله ها می گذرد؟ فست تریپ: معاونت حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران نقشه و اطلاعات خطوط و ایستگاه های پیشنهادی مشاور مطالعاتی طرح جامع حمل و نقل ریلی تهران را منتشر نمود.


به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، معاونت حمل و نقل و ترافیك در اطلاعیه ای اعلام نمود: شهرداری تهران هم زمان با پیگیری تأمین منابع مالی و اقدامات اجرایی برای تكمیل و رفع اشكالات خط ۷ و افتتاح و تكمیل خط ۶ مترو، برای تكمیل مطالعات منجر به تصمیم گیری درباره نحوه توسعه مترو در محدوده شهر تهران و حومه آن اقدام نمود. این مطالعات الان به مرحله نهایی رسیده و در مراحل تصمیم گیری و تصویب نهایی در مراجع ذی ربط دولتی قرار دارد. برمبنای طرحی كه از طرف شركت فرانسوی سیسترا و شركت گنو بعنوان همكار آن پیشنهاد شده، شهر تهران در افق ۱۴۲۰ علاوه بر خطوط موجود و خطوط حومه ای، نیاز به چهار خط جدید مترو دارد و برای بعد از آن نیز دو خط اكسپرس پیشنهادشده است. مهم ترین وجه تمایز خطوط پیشنهادی جدید با خطوط موجود در شبكه متروی تهران آنجاست كه برخلاف خطوط فعلی كه عمدتاً مسیرهای قطری، شرقی- غربی و یا شمالی- جنوبی را طی می كنند و همگی از محدوده مركزی شهر عبور می كنند، مسیر خطوط پیشنهادی ۸ و ۹ و ۱۰ و ۱۱ حلقه های مكمل و نسبتاً وسیعی را در خارج از محدوده مركزی شهر پوشش می دهند. برمبنای پیشنهادهای مطالعات اخیر طرح جامع حمل و نقل ریلی تهران، خط ۸ مترو به طول ۳۷ كیلومتر و با ۳۵ ایستگاه، به صورت C شكل، یك رینگ میانی تشكیل می دهد كه از بزرگراه رسالت، محدوده جانبازان شروع می شود، به سمت غرب تا تقاطع یادگار امام- شیخ فضل الله می رسد، سپس با عبور از بزرگراه یادگار امام تا انتهای بزرگراه آیت الله سعیدی به سمت جنوب پیش می رود و نهایتاً به سمت شرق تا بزرگراه بسیج امتداد می یابد. این خط با هشت خط فعلی و آتی مترو و همین طور خطوط راه آهن تبادل سفر خواهد داشت. خط ۹ مترو نیز در این طرح به طول ۴۶ كیلومتر و با ۳۹ ایستگاه پیش بینی شده است و به صورتی مكمل خط ۸ شمرده می شود. این خط از محدوده چیتگر در شمال غرب تهران شروع می شود، ابتدا به سمت شمال و سپس در مسیری طولانی به سمت شرق حركت می كند و سپس در محدوده بزرگراه امام علی (ع) به سمت جنوب حركت می كند و در محله دولت آباد در جنوب شرق تهران اختتام می یابد. خط ۹ پیشنهادی، تمام خطوط شمالی- جنوبی فعلی مترو را قطع می كند و با آنها ایستگاه تبادلی خواهد داشت.
خط ۱۰ مترو به طول ۴۱ كیلومتر و با ۳۴ ایستگاه، شمالی ترین خط پیشنهادی برای متروی تهران است كه از ایستگاه وردآورد در میانه خط ۵ مترو آغاز می شود، از محدوده های شمالی بزرگراه نیایش و صدر به سمت شرق امتداد می یابد و ایستگاه انتهایی آن قنات كوثر خواهد بود. این خط نیز با تمام خطوط شمالی- جنوبی متروی تهران تبادل سفر دارد. خط ۱۱ مترو نیز به طول ۲۶ كیلومتر و با ۱۷ ایستگاه، از ایستگاه مترو چیتگر شروع می شود و مناطق ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ را به شبكه حمل و نقل ریلی درون شهری متصل می كند. این خط كه محدوده های جنوبی و جنوب غرب شهر تهران را پوشش می دهد، با نگاه TOD طراحی شده و با چند خط فعلی و آتی مترو تقاطع و تبادل سفر خواهد داشت و محله های تهرانسر، خلیج و یافت آباد را به شبكه متروی تهران متصل می كند. بر طبق این اطلاعیه، در نقشه انتشار یافته كه حاوی پیشنهادهای مشاور مطالعاتی طرح است، علاوه بر چهار خط جدید مترو، موقعیت دو خط اكسپرس نیز بدون مشخص كردن ایستگاه ها پیشنهاد شده است: نخستین خط اكسپرس، انتهای خط ۵ فعلی مترو را بعد از عبور از خیابان های كارگر جنوبی و ستارخان، بر روی كریدور راه آهن به مسیر ریل حومه ای جنوب شرق تهران تا محدوده شهرهای قرچك، پیشوا و ورامین وصل می كند. خط دو اكسپرس نیز اتصال مسیر كریدور راه آهن شمال شرق تهران (رودهن، بومهن، پردیس و جاجرود) را به كریدور جنوب غربی تهران (اسلامشهر، رباط كریم و پرند) برقرار می كند.


منبع:

1398/06/13
20:15:51
5.0 / 5
6202
تگهای خبر: بزرگراه , ترافیك , راه آهن , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است