بررسی كارنامه دو ساله حوزه حمل و نقل پایتخت؛

از هدیه مدیریت شهری به تهرانی ها تا كشیدن ترمز افتتاح های نمایشی

از هدیه مدیریت شهری به تهرانی ها تا كشیدن ترمز افتتاح های نمایشی به گزارش فست تریپ با روی كار آمدن مدیریت شهری جدید، نظرسنجی در مورد مطالبات و دغدغه های مردم از شهر و مدیران شهر انجام شد، نظرسنجی ها نشان داد كه پایتخت نشینان كه از هوای دود گرفته شهر و معطل ماندن در صف های طولانی ترافیك خسته شده اند و خواستار هوای پاك و تسهیل در عبور و مرور هستند!


از همان ابتدای شروع به كار شورای شهر پنجم و مدیریت شهری جدید تمامی برنامه های توسعه و مالی همچون بودجه بندی سالانه با اولویت پاسخ گویی به دو مطالبه مردم معطوف شد و رفته رفته اثرات آن هم برای شهروندان مشهود شد. حالا دو سال از تكیه زدن مدیریت شهری بر صندلی های سبز شورا و ساختمان بهشت می گذرد و اعداد و ارقام گواهی بر كاهش دو مشكل عمده و دغدغه پایتخت نشینان دارد؛ هرچند به قول معاون حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران برای حل مشكلات ترافیكی و زیست محیطی شهر، راه طولانی، سخت و پر از سنگلاخ را طی كردیم تا بتوانیم هوای پاكی را به شهروندان هدیه دهیم.
محسن پورسیدآقایی در گفتگو با ایسنا، در تشریح برنامه های دوساله حوزه تحت مسئولیت خود، اظهار داشت: رویكرد ما در مدیریت شهری این بوده كه صدای مردم را بشنویم و برای حل مشكلاتشان به شكل علمی، با عنایت به تجربه های جهانی و با اتكا به مطالعات كارشناسی قدم برداریم. اغلب مردم در نظرسنجی ها دو مشكل اصلی شهر را آلودگی هوا و ترافیك عنوان كردند، در نتیجه ما هم بیشترین انرژی خویش را روی این دو مبحث گذاشتیم.
وی با اشاره به اینكه بخش قابل توجهی از اتفاقات خوب ماه های اخیر در زمینه كاهش آلودگی هوا و كاهش ترافیك حاصل تلاش های سال قبل مسؤلان است، اظهار داشت: در بدو ورودمان به مجموعه شهرداری تلاش كردیم هدف اصلی مان را به توجه به شهروندان معطوف نماییم، بنابراین با همكاری دانشگاهیان و كارشناسان ترافیك تلاش كردیم با اتكا به وضع موجود نسبت به بهبود رویه ها اقدام نماییم و با همین انگیزه بود كه در نخستین گام دست به جراحی طرح های ترافیكی شهر زدیم.
وی با اشاره به اینكه با اجرای طرح كاهش آلودگی هوا دو هدف عمده یعنی محدودیت تردد خودروی شخصی و اعمال موازین بازدارنده برای خروج خودرو های فرسوده، كاربراتوری و آلاینده از چرخه تردد حمل و نقل را دنبال می كردیم، اظهار داشت: همینطور كنترل مكانیزه معاینه فنی خودرو ها با استفاده از دوربین های ترافیكی در سطح شهر و تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از خودرو های پاك را پیگیری كردیم كه نهایتا برای دستیابی به این سه هدف، برنامه های خویش را متمركز كردیم.


به قول معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران، در گام اول اجرای معاینه فنی برتر در شهر تهران را در دستور كار قرار دادیم بگونه ای كه حتی برای ترغیب و تشویق شهروندان برای طرح ترافیك خودرو های دارای معاینه فنی برتر تخفیف روزانه ۲۰ درصد در نظر گرفتیم كه امسال به ۲۵ درصد افزایش پیدا كرد، می گوید: برهمین اساس، ركورد رفتن به مراكز معاینه فنی شكسته شد و یك میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۷ به مراكز معاینه فنی شهر تهران رجوع كردند و حتی در بررسی علل عدم رجوع شهروندان به مراكز معاینه فنی دریافتیم كه برخی با این بهانه كه مراكز دور است یا وقت ندارند از رجوع خودداری می كنند كه با راه اندازی مراكز سیار حجت را بر آنها تمام كردیم تا دیگر بهانه ای برای كمك به گسترش هوای پاك نداشته باشند.
وی ادامه داد: ما منكر این مورد نیستیم كه باد و باران هم به یاری هوای پاك آمد اما تعداد روزهای بارانی در پاییز سال گذشته، ۱۶ مورد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود و حال آنكه در همین مدت ۲۸ روز از تعداد روزهای آلوده، كاسته شد و با اینكه تعداد روزهای بارانی زمستان سال های ۹۶ و ۹۷ تقریباً مشابه بود، با این وجود تعداد روزهای آلوده زمستان سال جاری ۲۵ روز كمتر بود و زمان بازگشت آلودگی به هوا هم طولانی تر شده بود.

كنترل معاینه فنی خودرو های شهرداری
پورسیدآقایی تصریح كرد: معاونت حمل و نقل شهرداری كنترل و پایش آلودگی هوا را تنها به رصد خودرو شهروندان محدود نكرد، بلكه طی نامه های مختلف از معاونت خدمات شهری، سازمان پسماند و شركت اتوبوسرانی خواستیم تا نسبت به كنترل معاینه فنی خودرو های حمل زباله و اتوبوس ها اقدام نمایند و مطالبات و صورت وضعیت های پیمانكاران شهرداری را در صورتیكه خودروهایشان معاینه فنی ندارد یا از مراكز خارج از شهر تهران دریافت كرده اند را پرداخت نكنند كه این سختگیری ها می تواند در كاهش آلایندگی نقش خوبی داشته باشد.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران اظهار داشت: این یك نقطه عطفی بود كه برای كنترل آلودگی هوا غیر از معاینه فنی خودرو های شخصی و گسترش دامنه كنترل آن به كل سطح شهر و كل شبانه روز، روی خودرو های دیزلی كه قبلا فراموش شده بود، تمركز كردیم. یعنی در واقع از خودمان شروع كردیم و ابتدا به سراغ اتوبوس های شركت واحد و خودرو های جمع آوری پسماند رفتیم و بعد كامیون های سطح شهر و خودرو های نظامی و سرویس ادارات و... كه البته هنوز با آنها كار داریم و از وضعیت فعلی آلایندگی خودرو ها راضی نیستیم.

به ما تهمت زدند كه با اجرای طرح های جدید ترافیكی به دنبال پول هستیم اما...
وی با اشاره به اینكه با تمام حرف و حدیث ها، انتقادات و حرفهای بی اساس و شعاری را به جان خریدیم، تا بتوانیم طرح های ترافیكی قدیمی را كه بر پایه بی عدالتی بود و دیگر كارایی نداشت، حذف و به جای آن طرح های جدید اجرا كنیم؛ افزود: طرح ترافیك جدید را كه اجرایی كردیم به ما تهمت زدند كه چه نشسته اید كه شهرداری تهران معابر و كوچه ها را پولی كرده اما وقتی كه سال به پایان رسید، مشخص شد درآمد سالانه شهرداری از طرح ترافیك، حتی از سال قبل هم كمتر شده است. بدین سان منتقدان یا كوتاه آمدند و اثر مثبت طرح ترافیك جدید را پذیرفتند، یا موضعشان را به این تغییر دادند كه چرا درآمد شهرداری كم شده!
پورسیدآقایی در دفاع از حذف زوج و فرد و اجرای طرح های ترافیكی جدید با اشاره به اینكه چه سیاستی بهتر از اینكه شما از كسی كه خودرو سوار می شود و هوا را آلوده می كند، پول بگیرید و برای كسی كه اتوبوس و مترو سوار می شود، خرج كنید؟ تصریح كرد: با این روش، هم درآمد پایدار تأمین كرده ایم و شهرفروشی نكرده ایم، هم درآمد را دقیقا از كسی گرفته ایم كه با عبور و مرورش عملا به شهر و بقیه شهروندان ضرر می زند و هم خرج كسی كرده ایم كه برای رفت و آمد به دیگران ضرر نمی زند و از حمل و نقل عمومی استفاده می نماید.

پول طرح ترافیك كجا رفت؟
وی در پاسخ به این سؤال كه بعضی می گویند این طرح ها به مردم فشار اقتصادی می آورد و به جای رویكرد درآمدزایی برای شهرداری باید به توسعه حمل و نقل عمومی پرداخت، اظهار داشت: رویكرد درست در اداره شهر این است كه شهر واقعا برای همه باشد، نه فقط برای كسانی كه ماشین دارند و با ماشین شخصی تردد می كنند. شما به من نگویید چرا خودروی شخصی را محدود می كنی یا هزینه اش بیشتر شده. بگویید پولش كجا رفته؟ اگر جایی غیر از حمل و نقل عمومی و كاهش آلودگی هوا هزینه شده باشد، ایراد شما وارد است. اما اینكه بگویید در این دو سال خبری از توسعه حمل و نقل عمومی نبوده، به نظرم بی انصافی است.

كسی به شهرداری پول نمی داد و تمام اعتبارات شهر پیش خور شده بود
وی افزود: شهرداری در شرایطی كه بدهی های سنگینی به بانك ها داشت و تمام اعتبار شهرداری پیش خور شده بود و كسی پول به مترو نمی داد، به ما تحویل داده شد. اگر در همین یك سال گذشته، خط ۷ اصلاح و بازگشایی شد و ایستگاه های جدید ساخته شد و خط ۶ افتتاح شد، در واقع همه اینها با دست خالی بود. در همین شرایط، بالاخره تعدادی اتوبوس و مینی بوس جدید وارد ناوگان شده یا می شود و چند واگن جدید هم به مترو اضافه شده است و دارد می شود. امسال هم به یاری خدا بخش های مهمی از خطوط ۶ و ۷ را تحویل شهروندان تهرانی می دهیم و رفته رفته مشخص می شود كه اتفاقا مسیری كه در این دوره برای توسعه مترو پیگیری شده، چقدر بهتر است. وگرنه معلوم است كه ما با شیوه مبتنی بر استقراض و بدهی روی بدهی گذاشتن و غالبا هم با هزینه های چندبرابری ساختن مخالفیم.
وی با تاكید بر تغییر رویكرد مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل، با اشاره به اینكه ما رویكردهایمان را كامل تغییر دادیم و برای ما بهره مندی حداكثری شهروندان و بهبود زیست شهری در اولویت قرار دارد و نه افتتاح های نمایشی، اظهار داشت: ما در این دوره مدیریت شهری، خط ۶ را در شرایطی تحویل گرفتیم كه ۹۵ درصد تونل و ریل آن آماده بود، ولی هنوز پنج درصد از تجهیزاتش هم نصب نشده بود! یا در چند سال گذشته همه منابع مالی به سمت پیمانكاران سیویل خطوط ۶ و ۷ رفته بود، ولی فكر نتیجه بخشی برای تأمین واگن های مورد نیاز آنها نشده بود. خط ۷ افتتاح شده بود ولی هواكش و سیگنالینگ نداشت. خب ما زیرساخت ها را جهت استفاده شهروندان می خواهیم یا فقط افتتاح كردن و آمار دادن؟
معاون شهردار تهران خاطرنشان كرد: ما مترو را برای مترو نمی خواهیم، جهت استفاده مردم می خواهیم. هدف این نیست كه فقط كیلومتراژ را افزایش دهیم و ایستگاه افتتاح نماییم ولی هیچ چیزش آماده نباشد. مساله اصلی در مترو باید توسعه ظرفیت و افزایش كیفیت باشد. اینكه فضای مترو مطبوع باشد، خنك باشد، دسترسی به ایستگاه برای همه راحت باشد، تمیز باشد، سرفاصله قطارها كم شود و مردم در واگن ها مچاله نشوند، در رویكرد انسان محور به مراتب مهمتر از این است كه ما چند كیلومتر تونل بیشتر كنده باشیم.

دسترسی عادلانه به منابع شهر در جهت آرامش مردم
پورسیدآقایی در تشریح ابعاد رویكرد اخیر شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل اظهار داشت: هم در تغییر طرح ترافیك و حذف زوج و فرد، هم در برنامه هایی كه برای كاهش آلودگی هوا پیگیری شده و هم در كارهایی كه در مترو دارد انجام می شود، یك نخ تسبیح وجود دارد كه همان رویكرد متفاوت در حوزه حمل و نقل و ترافیك است؛ و آن اینكه به منظور زندگی بهتر در تهران و آرامش و آسودگی خاطر شهروندان، دسترسی به منابع و منافع شهر باید عادلانه در اختیار همه باشد.
او در آخر خاطرنشان كرد: ما قبول نداریم كه خودروسواران بیشتر از اتوبوس سواران حق دارند، یا ساكنان محترم مناطق شمالی شهر مقرر است نسبت به جنوب شهر بهره مندتر باشند، كما اینكه معتقد نیستیم حق زنان كمتر از مردان است و یا اینكه شهر مقرر است فقط برای افراد سالم تجهیز شود ولی برای افراد دارای هر نوع بیماری و ضعف و معلولیت مناسب سازی نشده باشد. در طرح ترافیك فریاد زدیم كه رانت و خاصه خرجی نباید باشد، در طرح كاهش هم گفتیم هیچ راننده ای حق ندارد هوا را برای دیگر شهروندان آلوده كند. پس از این هم ان شاءالله تلاش خواهیم كرد كه به سمت شهری انسانی تر، عادلانه تر و با رفاه و رضایت بیشتر برای همه حركت نماییم.1398/06/06
13:48:07
5.0 / 5
5833
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است