با تشریح موفقیت ها و چالش های شورای شهر تهران اعلام شد

كاهش هزینه های غیرضرور شهر در شورای پنجم

كاهش هزینه های غیرضرور شهر در شورای پنجم به گزارش فست تریپ عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران به تشریح موفقیت ها و چالش های شورای پنجم طی دو سال قبل پرداخت.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، حجت نظری امروز در یكصد و شصت و یكمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در نطق قبل از دستور خود، اظهار داشت: دو سال از عمر شورایی كه با اقبال بی نظیر مردم به فهرست «امید» روی كار آمده می گذرد، شورای شهر دوره پنجم در طول این دو سال فراز و نشیب های فراوانی را تجربه كرده و این تلاطم صد البته كه مختص تهران نیست هر چند كه به شخصه معتقدم مجموع و برآیند عملكرد مدیریت شهری مثبت بوده و برای آن مصداق هایی در ذهن دارم، اما متاسفانه مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند كه به نظرم این نارضایتی احتیاج به واكاوی دارد.
وی ادامه داد: ما در طول دو سال قبل توانسته ایم جنس كنش های فرهنگی و اجتماعی شهر را تا حد قابل توجهی به سبك زندگی اكثریت مردم نزدیك نماییم. توانسته ایم تفریح را در ورزش محور قرار دهیم. توانسته ایم در توزیع امكانات ورزشی و بهای خدمات آن تا حد قابل توجهی وضعیت موجود را به عدالت نزدیك نماییم.
در این دو سال توانسته ایم خانواده را محور كنش های فرهنگی قرار دهیم، یاد اندیشمندان را زنده نگه داریم و نام و نماد ایشان را در جای جای شهر با مردم به اشتراك بگذاریم. توانسته ایم با سازمان های مردم نهاد ارتباط خوب و بهینه برقرار نماییم و به جای تزریق مسكن، راهشان را هموار نماییم. توانسته ایم با حضور مستمر در مناطق و محلات پای درددل مردم بنشیم و مشكلات را تا حدی كه در توان و عهده مدیریت شهری بود حل نماییم. توانسته ایم زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی را افزایش دهیم و كیفیت این خدمات را هم ارتقاء دهیم.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این كه شورای اسلامی شهر تهران ظرف دو سال قبل توانسته مدافع حقوق بانوان و جوانان در مدیریت شهری باشد، اضافه كرد: كوشیده ایم جایگاهی كه از سالهای اخیر به ناحق از ایشان دریغ شده را مكرر مطالبه نماییم و تا رسیدن به نقطه مطلوب هم فاصله ی چندانی وجود ندارد. توانسته ایم با مردم بدون واسطه صحبت نماییم و مردم را محرم دانسته و توانسته ایم تمام تصمیم هایمان را در منظر عمومی قرار دهیم تا همه مردم موافقین و مخالفین، درباره طرح ها و لوایح نظرشان را اعلام كنند. توانسته ایم با ایجاد سامانه طرح ها و لوایح، نظر مردم را در تمام مراحل دریافت نماییم و توانسته ایم با لغو مصوبه برج باغ ها ریه های كم توان شهر را حفظ نماییم. هر چند مقدار كمی از آن باقی مانده است.
وی افزود: توانسته ایم به ساخت و سازهای شهر نظم بدهیم تخلفات ساختمان ها را كاهش بدهیم. هر چند هنوز هستند كسانی كه در راه ناثواب خود استوارند بر این مسند تكیه زدند. توانسته ایم نظارت در بخش اجرایی را با تلاش مضاعف جدی تر به انجام برسانیم. هر چند هنوز هم در مقابل بعضی از تغییر رویه ها مقاومت هایی وجود دارد. توانسته ایم خیلی از املاكی كه به ناحق به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار شده اند را بازپس بگیریم. هر چند در این فرآیند ایرادهایی وجود دارد و افراد قدرتمند و یا وابسته كه جریان های قدرت هنوز از ملك مذكور استفاده می نمایند. اما سمن هایی كه از پشتوانه ی لازم برخوردار نیستند مجبور به تخلیه ملك مورد بهره برداری خود شده اند.
نظری تصریح كرد: توانسته ایم خیلی از خانه های تاریخی و فضاهای هویتی شهر را حفظ نماییم. هر چند در بعضی موارد با ورود دیوان عدالت اداری و ابطال ثبت ملی بناها یا كم كاری سازمان میراث فرهنگی نتوانسته ایم به صورت كامل در این عرصه موفق باشیم.
عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تصریح كرد: توانسته ایم در تعارض منافع بین دو گروه از شهروندان، هر دو را مد نظر قرار دهیم و یكی را به نفع دیگری قربانی نكنیم برای مثال در بحث دستفروشان توانسته ایم با تصویب مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی كانون هم به كسبه دقت كنیم و هم كسبه سیار را مورد حمایت قرار دهیم. هر چند شهرداری هنوز در اجرای این مصوبه اقدام قابل توجهی انجام نداده است.
نظری با اشاره به اینكه ظرف دو سال قبل هزینه های غیر ضرور شهر كاهش پیدا كرده است، اضافه كرد: با تسهیل بودجه انقباضی در حد زیادی از ریخت و پاش ها كم شد هر چند هنوز هم تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم. توانسته ایم مصوباتی از جنس خاص مردم داشته باشیم. هر چند بعضی از آنها به سرانجام نرسیده است. توانسته ایم صدای مردم را رساتر نماییم و فرصت صحبت مان را در خدمت فریاد حق ملت قرار دهیم.
این عضو شورای شهر تهران در ادامه به موضوعاتی كه پیگیر ی شان به جواب نرسیده هم اشاره نمود و اظهار داشت: نتوانسته ایم مطابق خواست مردم حیات شبانه را احیا نماییم، نتوانسته ایم حتی بعضی از معابر را آن گونه كه مردم خواسته اند نامگذاری نماییم. نتوانسته ایم به رغم اتفاقات خوبی كه در حوزه ورزش شهروندی رخ داده تسریع در ورزش همگانی را با تاكید بر ارتقای نشاط اجتماعی برای همه شهروندان اجرا نماییم. نتوانسته ایم حتی میان بخش های مختلف مدیریت شهری هماهنگی و وحدت رویه ایجادت نماییم. نتوانسته ایم سازمان فرهنگی و هنری شهرداری را مجاب نماییم كه در درآمد و هزینه شفافیت داشته باشد. نتوانسته ایم میان كمیسیون فرهنگی و اجتماعی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی و هم سازمان فرهنگی و هنری ارتباط ایجاد نماییم.
وی ادامه داد: در یكی دو سال قبل نتوانسته ایم موازی كاری ها را كم نماییم در حالیكه به دنبال تعدیل نیرو و حذف پست ها بوده ایم. نتوانسته ایم برون سپاری های شهرداری كه محل شائبه هستند و هزینه مضاعف هم برای مدیریت شهری دارند را متوقف نماییم. نتوانسته ایم بدهی چند هزار میلیارد تومانی شهرداری را تسویه نماییم. نتوانسته ایم راه خدمت به مردم را هموار نماییم و توان كارشناسی شورا را افزایش دهیم.
نظری تصریح كرد: باید بدانیم و فراموش نكنیم كه دو سال از عمر ما با 14 سال از عمر مدیریت شهری اصولگرایان قیاس می شود. با 14 سالی كه هم منابع فراوان در اختیار داشتند و هم هزینه های اداره شهر بسیار كمتر از این بود. هم نهادهای ذیربط كمال تعامل و همراهی را انجام می دادند و هم اعضای شورا و مدیران شهری هر لحظه در معرض برخورد و احضار امثال آن نبودند. برای قضاوت باید همه مولفه ها را مد نظر قرار داد. گاهی برخی كه از قضا خودشان هم روزگاری نه چندان دور دست اندر كار بودند فقط روی نقاط منفی دست می گذارند و بدون لحاظ كردن جمیع شرایط خارج از دایره انصاف قضاوت می كنند.
منبع:

1398/06/05
13:24:34
5.0 / 5
6049
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است