تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز

تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز فست تریپ: رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از افزایش نامتناسب عوارض صدور پروانه و ساخت و ساز كه مغایر مصوبه شورای شهر است، انتقاد نمود.


محمد سالاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تفاوت های جدی مصوبه شورا با آنچه در سامانه شهرسازی مناطق جهت محاسبه اعلام عوارض بارگذاری شده است، اظهار داشت: گزارش های واصله از سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و مراجعات مردمی و ارزیابی های انجام شده نشان داده است كه میزان عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه، گواهی های عدم خلاف و اختتام كار و به طور كلی عوارض حوزه ساخت و ساز با آنچه در سال قبل در شورای شهر تهران به تصویب رسید، تفاوت های قابل توجه و مغایرت هایی مبتنی بر عدم رعایت عدالت اجتماعی دارد.
وی افزود: شورای شهر سال قبل در پروسه بررسی لایحه نمایش شده توسط شهرداری تهران در خصوص افزایش عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه و گواهی های ساختمانی، نسبت به برگزاری مجموعه ای از جلسات كارشناسی در كمیسیون های تخصصی شهرسازی و معماری و برنامه و بودجه در تعامل با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران اقدام نمود.
سالاری اشاره كرد: با توجه اینكه عوارض مربوط به حوزه صدور پروانه و ساخت و ساز از سال ۹۳ تا سال ۹۷، افزایش پیدا نكرده بود و نیز با عنایت به گزارش شهرداری تهران در خصوص افزایش قابل توجه قیمت املاك و اراضی شهر در این بازه زمانی و سهم اندك عوارض صدور پروانه از قیمت تمام شده، نهایتا شورا به این نتیجه رسید كه با مبنا قراردادن تعرفه های دفترچه ارزش معاملاتی سال ۹۶ كه به شورا ابلاغ گردیده بود، به طور میانگین نسبت به افزایش حدود ۵۰ الی ۶۰ درصدی عوارض در سطح شهر تهران اقدام نماید كه در این بین آیتم های عوارض زیر بنا و عوارض پذیره كه از جنس درآمدهای پایدار بوده و مبلغ ناچیزی از عوارض صدور پروانه را شامل می شدند، نسبت به سایر عوارض، افزایش بیشتری پیدا كردند و افزایش سایر عوارض نیز به شكلی انجام شد كه میانگین نهایی آن از ۶۰ درصد بیشتر نشود.
رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اضافه كرد: بعد از تصویب و ابلاغ مصوبه شورا و تایید آن در هیات تطبیق فرمانداری تهران، این مصوبه برای عملیاتی شدن به شهرداری های مناطق ابلاغ و مقرر شد از شروع اردیبهشت ماه عملیاتی شود، اما اواخر فروردین ماه بود كه یك دفعه دفترچه ارزش معاملاتی سال ۹۷ نیز از طرف وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ گردید و تعرفه های این دفترچه بدون بررسی كارشناسی در كمیسیون های تخصصی شورا و اساسا بدون ورود شورا به بررسی دوباره، در سامانه محاسبه عوارض صدور پروانه و گواهی های ساختمانی حوزه شهرسازی شهرداری تهران بارگذاری شد.
وی با اشاره به اینكه نتایج حاصل از اعمال تعرفه های مذكور نشان داده است كه میزان عوارض اعلام شده گاهی تفاوت های بسیار جدی با اصول و چارچوب و میانگین قیمتی تعیین شده در مصوبه اختتام سال قبل شورای شهر تهران دارد اظهار داشت: بررسی های ما در مناطق ۲۲ گانه نشان داده است كه در بعضی از بلوك های شهری، محلات و مناطق، عدالت اجتماعی مبتنی بر مرغوبیت و عدم مرغوبیت مكانی لحاظ نشده و این تعرفه گذاری بدون در نظر گرفتن برخوردار یا غیر برخوردار بودن مناطق، محلات و بلوك های شهری صورت گرفته است و در بعضی آیتم ها میزان افزایش عوارض بسیار بالاست، پس بنده بعنوان عضو شورای شهر نگرانی و انتقاد جدی خودرا درباب این نوع اعمال ضرایب و تعرفه گذاری اعلام می دارم.
این عضو شورای شهر تهران افزود: شهرداری تهران باید در پروسه اعمال تعرفه های مربوط به این حوزه، تبعات اجتماعی ناشی از آن و فشار حاصل از این افزایش به طیف متوسط به پایین جامعه شهری را مد نظر قرار دهد. بدین سبب لزوم دارد شهرداری و شورای شهر تهران نسبت به بازبینی تعرفه ها اقدام نمایند.
وی با تاكید بر اینكه فشار ناشی از افزایش نامتعارف و نامتناسب عوارض ساخت و ساز به طبقه متوسط و اقشار ضعیف جامعه وارد می شود بیان كرد: تجربه گذشته نشان داده است كه صاحبان املاك و اراضی و متولیان ساخت و ساز این افزایش عوارض را بر روی قیمت نهایی ساختمان ها لحاظ می كنند و این امر علاوه بر تبعات جانبی سبب لطمه پذیر شدن طبقه متوسط به پایین می شود.
سالاری اضافه كرد: بنده هم بر این باورم كه باید افزایش عوارض متناسب با این بازه زمانی ۶ ساله صورت پذیرد و میزان و نحوه افزایش عوارض باید به شكلی باشد كه شاهد بی عدالتی و تفاوت فاحش در مناطق و بلوك های شهری نباشیم. در همین راستا اعتراض شدید خودرا به عدم نمایش تعرفه های اعلامی به كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر بعنوان كمیسیون تخصصی این حوزه جهت بررسی و تصمیم گیری اعلام می كنم، چونكه تصمیم اتخاذ شده بدون ستاندن نظر تخصصی و كارشناسی است.
منبع:

1398/03/06
19:54:11
5.0 / 5
5318
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است