نمایش گزارش منشاء بوی نامطبوع در شورا، رد گزارش توسط شركت فاضلاب

نمایش گزارش منشاء بوی نامطبوع در شورا، رد گزارش توسط شركت فاضلاب فست تریپ: گزارش شهردارری درباب منشاء بوی نامطبوع پایتخت در نیمه دی ماه در كمیسیون سلامت شورای شهر تهران بررسی گردید كه این گزارش توسط نمایندگان شركت آب و فاضلاب رد شد.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، صدرالدین علیپور رئیس مركز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران جلسه با اعضای كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهرو مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران كه به بررسی منشا انتشار بوی نامتبوع در تهران اختصاص داشت اظهار داشت: بنا بر گزارشات، این بو شبیه به بوی زباله های در حال سوخت یا بوی گاز آمونیاك و گاز مركاپتان توصیف شده است. ما بین ساعات ۱۶ الی ۱۷ دوازدهم دی ماه شوك محسوسی در دیتاهای خود مشاهده كردیم همین طور از ساعت ۱۵ افزایش میزان غلظت SO۲ را داشتیم علاوه بر این در این ساعات غلظت PM۲/۵ باز بالا رفت ما بر طبق این دیتاها و دیتاهای دیگر به بررسی علت و منشا انتشار بوی نامتبوع در تهران پرداختیم.
صدرالدین علیپور در ادامه گفت: در اصفهان یك نشت گاز مركاپتان از مخزن یك ماشین رخ داد و نهایتا به جای رسیدند كه خاك آن منطقه را جابجا كردند در این شهر باز بوی شبیه به بوی تهران انتشار یافته بود بدین سبب این احتمال وجود داشت كه در تهران چنین اتفاقی رخ داده باشد كه البته شركت گاز سندی برای تایید این فرضیه نداشت.
رییس مركز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه كرد: همین طور فرضیه ارتباط بین سوژه بوی نامتبوع مورد استشمام در شهر تهران با زلزله یا فعالیت دماوند باز بر طبق بررسی ها دارای احتمال بسیار اندك بود علاوه بر این ما مساله تركیدی لوله های فاضلاب را باز بررسی كردیم در رابطه تاثیر بوی نامتبوع انتشار یافته از مخزن فاضلاب ساختمان قدیم پلاسكو باز به كار كارشناسی پرداختیم اما این احتمالات باز بطور قطعی تایید نشد ضمن این كه بوی ناشی از فاضلاب پلاسكو نمی توانست آنقدر گسترده باشد كه در نقاط مختلف تهران استشمام شود.
علیپور با اشاره به اینكه در كرمانشاه یك ماه قبل از زلزله بوی استشمام شده بوده است اظهار داشت: برخی می گفتند بوی انتشار یافته در تهران می تواند نظیر بوی انتشار یافته در كرمانشاه باشد و آنرا به زلزله ربط می دادند اما بر طبق تجاربی كه در دنیا وجود دارد ارتباط چنین بویی با زلزله قابل قبول نیست.
رییس مركز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اشاره كرد: در نهایت به سه گزینه احتمالی برای توجیه بوی انتشار یافته در تهران رسیدیم كه البته قطعیت ندارد یكی از این احتمالات نشت و انتشار گاز مركاپتان بود، دومین گزینه تركیدگی تونل فاضلاب شرقی تهران یا وارد شدن ماده ای خاص به شبكه فاضلاب بود. همین طور سومین گزینه انتشار آلاینده از یك منبع ناشناس از سمت جنوب غرب تهران و با انتشار وزش باد بود.
علیپور اشاره كرد: این اتفاق تلنگری بود كه ما متوجه شویم ما نیاز یك مركز پایش كامل داریم كه مولفه های ترافیكی، مباحث مربوط به زلزله، شبكه آب و فاضلاب و... را در آن تجمیع نماییم شاید خروجی این اتفاق این باشد كه مجموعه دیتاها را در یك مركز پایه و یك اتاق فرمان تجمیع نماییم و شاید این مهمترین دستاورد انتشار بوی نامتبوع در تهران باشد.
در ادامه این جلسه زهرا صدراعظم نوری، رئیس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اظهار داشت: شهر بزرگ تهران در مسایل جزئی كاملا به هم می ریزد ظرف چند ساعت در چند نقطه تهران بوی متساعد می شود و تهران را به هم می ریزد اگر در آینده اتفاقاتی در تهران رخ دهد چگونه می توان آنرا مدیریت كرد؟
وی اضافه كرد: لازم است برای احداث مركز پایش كه آقای علیپور به آن اشاره نمود طرحی تهیه شود تا در شورای شهر آنرا به تصویب برسانیم.

كیومرث كلانتری هم با اشاره به اینكه بررسی های كارشناسی در مورد منشا انتشار بوی نامتبوع تهران هفته گذشته به اتمام رسیده است اظهار داشت: هیچ دستگاهی با قاطعیت قبول نكرد كه این اتفاق در حوزه آن رخ داده است.
وی افزود: ما حدودا تا هفته گذشته مجموعا بیست روز روی این مساله كار كردیم و از موارد هواشناسی گرفته تا چاه پلاسكو و غیره را مد نظر قرار دادیم. موارد روی زمین را تمام كردیم و بعد به زیر زمین رفتیم اما هرچه بررسی كردیم منشاء قطعی انتشار بو را نیافتیم و هیچ دستگاهی با قاطعیت قبول نكرد كه این اتفاق در حوزه آن رخ داده است.
كیومرث كلانتری افزود: باز هم قانع نشدیم و در مناطق مختلف در چارچوب پرسشنامه با ساكنین صحبت كردیم اما نهایت اعلام كردیم به نقطه مشخصی بر روی زمین بعنوان منشا قطعی انتشار بود نرسیدیم.
وی اضافه كرد: چند وقت پیش در اصفهان باز بوی مشمئز كننده كل این شهر را گرفت و نهایتا متوجه شدیم كانون بو یك تریلی بوده كه ته مانده یك بشكه گاز مركاپتان روی زمین خالی كرده كه حتی وقتی خاك را جابجا كردیم باز هم آن نقطه بو می داد. این مساله را به شركت گاز اعلام كردیم اما مسئولان این شركت نپذیرفتند كه امكان دارد در تهران هم چنین اتفاقی رخ داده باشد.
كلانتری اشاره كرد: نهایتا به دو احتمال رسیدیم كه یكی انتشار گاز مركاپتان و دیگری تركیدی در شبكه لوله فاضلاب بود؛ چونكه تنها گازدر فاضلاب هستند كه دارای دو شبكه وسیع هستند و احتمال انتشار گسترده بوی آنها وجود دارد.
در ادامه جلسه نماینده شركت فاضلاب با اشاره به اینكه این گزارش علمی نیست و ما پیش فرض نشت شبكه فاضلاب را رد می نماییم، اظهار داشت: منشاء بو برمبنای گزارشات مردمی منطقه ۱۹ اعلام شده كه این منطقه، شبكه فاضلاب ندارد. همین طور بطور سراسری شبكه فاضلاب مورد بازنگری قرا ر گرفت كه هیچ گونه نشتی در آن گزارش نشد. بنابراین، گزارش شهرداری كه یكی از فرضیه های اصلی آن نشت در شبكه فاضلاب بود را برمبنای موارد علمی رد می نماییم و بنظر می رسد این گزارش بار علمی ندارد.
آرش میلانی باز در این نشست با اشاره به اینكه دستگاههای سنجش بو نداریم و باید به این دستگاهها برای اندازه گیری بو در تهران تجهیز شویم، اضافه كرد: اساتید دانشگاهی اعلام آمادگی كردند در صورت هماهنگی با سنجش بوی انتشار یافته نوع گاز را مشخص تا ابهامات برطرف شود اما به سبب آنكه آن شب باران و باد آمد عملا این گاز از سطح تهران پاكسازی شد.

1397/11/08
16:44:12
5.0 / 5
6228
تگهای خبر: ترافیك , تونل , خدمات , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است