آیین نامه جدید معاینه فنی مسافربرهای اینترنتی و آژانس ها، معاینه فنی شرط ستاندن بیمه شخص ثالث

آیین نامه جدید معاینه فنی مسافربرهای اینترنتی و آژانس ها، معاینه فنی شرط ستاندن بیمه شخص ثالث فست تریپ: دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور جزئیات آیین نامه جدید معاینه فنی را تشریح نمود و اظهار داشت: آژانس ها و مسافربرهای اینترنتی مشمول معاینه فنی حمل و نقل عمومی قرار می گیرند.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا در سی و چهارمین جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا كه عصر روز گذشته در سازمان محیط زیست با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف برگزار شد؛ آیین نامه جدید اجرایی معاینه فنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. حدود یك ماه قبل، وزارت كشور در كارگروه ملی آلودگی هوا، گزارشی در مورد آیین نامه جدید معاینه فنی نمایش داد و در جریان سی و چهارمین جلسه كارگروه، موارد نهایی شده این آیین نامه در رابطه با اعضای كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا گزارش داده شد.
پوریا محمدیان -دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور- با اشاره به اینكه آیین نامه پیشین معاینه فنی در سال ۹۳ توسط هیات وزیران ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: این آیین نامه بنا به دلایلی نیاز به اصلاح و بازبینی دارد. یكی از مهمترین دلایل، ابلاغ قانون هوای پاك است كه درنیمه دوم سال ۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.
وی با اشاره به ماده شش قانون هوای پاك افزود: در ماده ۶ این قانون، برای نخستین بار به عمده مباحث مربوط به معاینه فنی اشاره شده است، به صورتی كه در تعریف مراكز معاینه فنی اشاره شده كه این مراكز باید به تأیید سازمان محیط زیست برسد و از آنجائیكه سوژه معاینه فنی به سبب داشتن متولیان گوناگون همچون وزارت كشور، وزارت راه، وزارت صنعت، سازمان استاندارد، پلیس و سازمان محیط زیست به یك سوژه چالش برانگیز تبدیل گشته است، كوشیدیم در بازبینی آیین نامه معاینه فنی لزوم تاییدیه سازمان محیط زیست را لحاظ نماییم.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور اظهار داشت: در آیین نامه جدید معاینه فنی تاكید شده كه پلیس باید در جریان كلیه فرآیند معاینه فنی باشد و هم در سطح كارگروه ملی و هم در سطح استانی به صورت كامل درگیر مباحث مربوط به معاینه فنی قرار گیرد. همین طور برمبنای احكام موجود در قانون اسلامی حكم هایی برای متصدیان، كاركنان، مأموران و ناظران مراكز معاینه فنی مطرح شده كه در آیین نامه قبلی خلأ هایی در این زمینه وجود داشت و كوشیدیم در آیین نامه جدید در این زمینه باز طبق قانون عمل شود. بدین سبب با این سه مسئله ضرورت بازبینی در آیین نامه معاینه فنی محرز شد.
محمدیان با اشاره به اینكه در آیین نامه جدید معاینه فنی تعریف تازه ای از معاینه فنی صورت گرفته است، اظهار داشت: بر اساس این تعریف انجام آزمایش های كارشناسی و بازدیدهای فنی جهت احراز عدم وجود نقص فنی در تجهیزات و سیستم های اثر گذار ایمنی و زیست محیطی خودرو مد نظر قرار گرفته است به صورتی كه مسائل فنی منطبق با استانداردها باشد و این بازدیدها با بكارگیری تجهیزات و آموزش افراد صورت خواهد گرفت، بدین سبب تعریف جامعی از معاینه فنی لحاظ شده است.
وی افزود: همین طور در چارت جدید آیین نامه معاینه فنی اهتمام كرده ایم با اعمال تغییراتی همه ذینفعان را درگیر نماییم. در این چارت مدیریت امور اجرایی معاینه فنی كشور اضافه شده است و قرار بر این است كه كلیه سیاست گذاری های لازم مربوط به معاینه فنی در زمینه محیط زیست، ایمنی، خودروهای گازسوز و حتی اعمال قانون در كارگروه ملی معاینه فنی صورت گیرد.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور با اشاره به اینكه برمبنای آیین نامه جدید معاینه فنی، تغییراتی هم در سن معاینه فنی انجام شده است، اظهار داشت: بدین منظور معاینه برای خودروهای سبك و سنگین عمومی (حمل و نقل عمومی) كمتر از ده سال به صورت سه ماهه و شش ماهه است؛ البته در حال رایزنی با سازمان محیط زیست هستیم كه در ماده هشت قانون هوای پاك اصلاحاتی صورت گیرد و سن اسقاط بالاتر رود. چون بر طبق این ماده خودروهایی كه به سن فرسودگی برسند؛ نباید برگه معاینه فنی برای آنها صادر شود و از هرگونه تردد و فعالیت منع می شوند، اما از آنجائیكه در شرایط حاضر توان مالی برای نوسازی ناوگان عمومی فراهم نشده است، این ماده مشكلاتی به وجود می آورد. با جلساتی كه در سازمان محیط زیست داشتیم قرار شد ماده هشت قانون هوای پاك را اصلاح نماییم.
محمدیان همین طور اشاره كرد: در آیین نامه جدید معاینه فنی در مورد نوع برخورد با متصدیان و ماموران متخلف مراكز معاینه فنی اصلاحاتی صورت گرفته و در تعریف نوع برخوردها قانون لحاظ شده است، حتی اگر با پیچیدگی هایی همراه باشد.
وی با اشاره به اینكه مسئله مهم دیگر كه مربوط به بیمه شخص ثالث است، اشاره كرد: طی دو سال اخیر بازبینی هایی در قوانین مربوط به بیمه شخص ثالث صورت گرفته است، اما اهتمام داریم معاینه فنی را وارد پروسه صدور بیمه شخص ثالث نماییم به صورتی كه در زمان صدور بیمه نامه شخص ثالث یكی از مدارك درخواستی، برگه معاینه فنی باشد و قصد داشتیم جریمه سنگینی در این مورد لحاظ نماییم تا بازدارنده باشد و افرادف مجاب به دریافت معاینه فنی به منظور ستاندن بیمه شخص ثالث شوند و در نهایت مقرر شد اگر فرد نتواند معاینه فنی نمایش كند به بهای بیمه ۵ درصد اضافه شود.
وی افزود: اگر بخواهیم این كنترل را در دفاتر بیمه داشته باشیم باید به صورت وب سرویس، با شركتهای بیمه سطح كشور از راه سامانه سیمفا ارتباط داشته باشیم و استعلام به شكل واقعی صورت گیرد.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیك كشور در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: در آیین نامه جدید معاینه فنی در تعریف خودروی عمومی ذكر شده كه پلاك عمومی و پلاك شخصی با كاركرد عمومی ـ شامل آژانس ها، مسافربرهای اینترنتی و حتی وانت های شخصی با كاركرد عمومی ـ مد نظر قرار گیرد.
وی اظهار نمود: در آیین نامه جدید به مسائل ایمنی مربوط به خودروهای گازسوز باز پرداخته شده است.
ادامه دارد


1397/10/13
14:05:38
5.0 / 5
5645
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , ایمنی , ترافیك
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است