یك سال گذشت؛

متولیان امامزاده عبدالله هنوز كار خودشان رامی كنند

متولیان امامزاده عبدالله هنوز كار خودشان رامی كنند به گزارش فست تریپ «باید برای بخش پشتی امامزاده عبدالله هم فكر دیگری كرد، فعلا صحن اصلی را سروسامان می دهیم، برای صحن های بعدی و حیاط ِ مقبره ها در جلسات با بزرگان و متولیان هر كدام از مقبره های خانوادگی، باید بتوانیم آنها را هم سروسامان بدهیم.»


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، كمتر از یك ماه دیگر، ساعت و تقویم ها روی یك سال می چرخند؛ از طرحی كه اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرری با نام «ساماندهی و هم سطح كردن قبرهای امامزاده عبدالله» شروع كرد.

هر چند ابتدا با هشدارها، تهدیدها و درخواست های متولیان میراث فرهنگی قدری از كار خود كاست اما همچنان مصر بر ادامه دادن این طرح ساماندهی بدون درنظر گرفتن ان چه كه هویت این قبرستان تاریخی محسوب می شد، حتی در هر زمانی كه مدیریت شهری، مسئولان شورای شهر و حتی فرمانداری این شهر تاریخی به دیدن وضعیت به هم ریخته ی قبرستان تاریخی امامزاده عبدالله رفتند.

ساعت شنی متولیان قبرستان تاریخی امامزاده عبدالله هنوز به آخر دانه های شنی خود نرسیده، از اوایل بهمن سال قبل تا همین امروز این ساعت به مرور و با آرامش خاطر كار می كند و هر روز متولیانش قول و قرارهای جدید می دهند، بدون توجه به فریادهای میراث فرهنگی!

و در آخرین قدم های این مسئولان مصر اوقافی، یك رسانه ی محلی شهرری، با انتشار یك ویدئو از آخرین وضعیت و ساماندهی سنگ قبرها در «امامزاده عبدالله» شهرری به روند تكمیل مرمت صحن اصلی امامزاده عبدالله اشاره می كند.تا آخر امسال ساماندهی قبور امامزاده را انجام می دهیم!

حجت الاسلام مرتضی صادقی، رییس اداره اوقاف شهر ری، درباره این روند توضیح می دهد: بیشتر از ۵۰ درصد هم سطح سازی انجام شده است، تا ۱۰۰ درصد هم برنامه ریزی و پیش بینی انجام شده، با پیمانكار هم صحبت شده و جلسات را برگزار كرده ایم، قرار بوده در دو شیفت كارگر بگذارند و كار كنند، تا بتوانیم در صورتیكه هوا مساعد بود، تا روزهای فاطمیه كه نزدیك ۲۲ بهمن است، هم سطح سازی و سنگفرش شدن محوطه رابه آخر برسانیم.

وی با بیان این كه باید برای بخش پشتی امامزاده هم فكر دیگری كرد، در این مصاحبه تصویری ادامه می دهد: فعلا صحن اصلی را سروسامان می دهیم، صحن های بعدی و حیاط ِ مقبره ها در جلسات با بزرگان و متولیان هر كدام از مقبره های خانوادگی، باید بتوانیم آنها را هم سروسامان بدهیم.

او حتی تاكید می كند: تا آخر سال صحن اصلی به بهره برداری می رسد.اجازه كار برای مقبره های خانوادگی امامزاده عبدالله را نمی دهیم

این در حالی است كه مصیب رحیم زاده، مسئول اداره میراث فرهنگی شهر ری، درگفت وگو با ایسنا، می گوید: طبق تفاهم میراث فرهنگی و متولیان امامزاده عبدالله، برای ساماندهی مقبره های پشت امامزاده، سنگ های پشت بقعه باید با سنگ لاشه و با حفظ سنگ های واجد ارزش صورت گیرد. اما صحن های دیگر اجازه ی هیچ اقدامی را ندارند.

او ادامه می دهد: با عنایت به این كه قبلا بدون مجوز اقداماتی را در صحن های جلوئی و بدون مجوز میراث فرهنگی اجام داده اند، ازاین رو مجبور شدیم برای رفاه حال زائران مجوز به ادامه ی كار در همان دو صحن جلویی بدهیم كه خوشبختانه سنگ قبرهای زیادی نداشتند، اما مابقی مكان ها حتما باید با مجوز و نظارت میراث فرهنگی باشد.

رحیم زاده، با اشاره به جانمائی ۱۳ سنگ قبر قدیمی در این دو صحن اصلی، بیان می كند: بحث این بود كه همان سنگ های قدیمی را كار كنند، روی سنگ قبرهای جدید، جانمائی همان سنگ قبرهای قدیمی انجام می گردد و با برش اندازه ی آنها ۱۳ سنگ قبر قدیمی سر جای خود قرار می گیرند.او تاكید می كند: انجام هر گونه فعالیت در حیاط ها و بقاع متبركه امامزاده عبدالله باید با هماهنگی میراث فرهنگی باشد.

مدیر اداره میراث فرهنیگ شهرری با بیان این كه فیلم انتشار یافته را دیده است، و در مورد توضیحاتِ انتشار یافته توسط صادقی، به حسن خلیل آبادی، رئیس كمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران هم توضیح داده است، بیان كرد: به وی گفتم كه «برای بقعه های قدیمی امامزاده هیچ اقدامی بدون مجوز و حضور ناظر میراث فرهنگی در امامزاده عبدالله صورت نمی گیرد.»
1397/10/03
18:31:07
5.0 / 5
5821
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است