در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

رصد آنلاین گسل ۲۵۰ كیلومتری شمال تبریز ممكن شد، خرید دستگاه شتابنگاری درگیر نوسانات ارزی

رصد آنلاین گسل ۲۵۰ كیلومتری شمال تبریز ممكن شد، خرید دستگاه شتابنگاری درگیر نوسانات ارزی فست تریپ: مدیر شبكه ملی شتاب نگاری مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی از پوشش آنلاین گسل لرزه زای شمال تبریز اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای تفاهم نامه امضا شده ۱۰ ایستگاه شتابنگاری مجهز به نسل جدید دستگاه شتابنگاری در امتداد این گسل نصب گردید كه از این طریق امكان پایش برخط این گسل به طول تقریبی ۲۵۰ كیلومتری در كشور فراهم گردید.مهندس اسماعیل فرزانگان در گفت وگو با ایسنا در این باره توضیح داد: در جهت توسعه كیفی شبكه شتابنگاری كشور ما امسال مبادرت به تهیه تعدادی دستگاه شتابنگاری جدید كردیم و در نخستین گام نقاطی جهت نصب این دستگاه عنوان شد.

وی افزود: در خلال تفاهم نامه ای كه با اداره كل راه و شهرسازی و مدیریت بحران استان آذربایجات شرقی به امضا رسید، مقرر شد با عنایت به اهمیت شهر تبریز و لرزه خیز بودن گسل شمال تبریز، پیرامون گسل "شمال تبریز" ایستگاه های شتابنگاری نصب شود.

فرزانگان تصریح كرد: بر این اساس در ۱۰ نقطه بدین سان كه ۵ دستگاه در داخل شهر تبریز و ۵ دستگاه در شهرها و روستاهای پیرامون شهر تبریز در امتداد گسل شمال تبریز نصب گردید.

مدیر شبكه ملی شتابنگاری مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی افزود: دستگاه های نصب شده در این منطقه از سری دستگاه های جدید و از آخرین نسل های دستگاه های شتابنگار تولید شده در دنیا است كه قابلیت های فراوانی دارد، به گونه ای كه ما با استفاده از روش های مختلف ارتباطی می توانیم این دستگاه را به ساده ترین شكل ممكن مانند استفاده از سیم كارت و مودم های همراه كنترل نماییم.

فرزانگان به خصوصیت های گسل شمال تبریز اشاره نمود و خاطرنشان كرد: طول این گسل ۲۰۰ تا ۲۵۰ كیلومتری برآورد شده است و در شهر تبریز دستگاه شتابنگاری نصب شده بود، ولی ایستگاه های شتابنگاری دارای دستگاه های نسل قدیم بود كه با این اقدام این دستگاه های نسل جدید شتابنگاری جایگزین دستگاه های قدیمی شدند.

وی جایگزینی دستگاه شتابنگاری قدیمی با دستگاه های جدید را از برنامه های اصلی شبكه شتابنگاری كشور عنوان نمود و افزود: نمی توان ادعا كرد كه نصب ۱۰ دستگاه شتابنگاری در پیرامون گسل شمال تبریز كافی است، ولی با عنایت به مقدورات و امكانات ما گام مهمی نسبت به گذشته است و می توانیم ادعا نماییم كه پوشش مناسبی برای رصد لرزه خیزی این گسل دارد.

فرزانگان در عین حال تصریح كرد: این تعداد ایده آل ما نیست.

وی با اشاره به سفارش و خرید ۲۶۲ دستگاه جدید شتابنگاری از خارج، تصریح كرد: در این طرح در مراحل نهایی ایفای تعهدات فروشندگان هستیم. بخش عمده ای از این دستگاه ها به كشور تحویل داده شده است و مابقی در شرف تحویل هستند.

فرزانگان با اشاره به اینكه خرید این دستگاه ها درگیر بحران های ارزی شد، اظهار نمود: تغییرات نرخ ارز بطور قطع بر خریدهای خارجی اثرگذار می باشد، ولی بخش عمده دستگاه های خریداری شده پیش از تغییرات نرخ ارز به كشور تحویل داده شدند.

به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، از جانب شبكه ملی شتابنگاری مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با نصب ۱۰ ایستگاه شتابنگاری در امتداد گسل شمال تبریز، فعالیت لرزه ای این گسل بسیار مهم و لرزه زا كه در تاریخ زمین لرزه های ایران، زمین لرزه های مخرب و ویرانگری را در پهنه لرزه خیز تبریز سبب شده است، تحت پوشش آنلاین ثبت جنبش لرزه ای قرار گرفت.

گسل شمال تبریز NTF نیز، بخشی از یك سامانه امتداد لغز بزرگی است كه از سرحدات شمال غربی تا منتها الیه ارتفاعات "بزقوش" در شمال میانه به طول تقریبی ۲۵۰ كیلومتر گسترده است. این سامانه دارای سگمنت های "گیلاتو"، "چالدران" "خوی"، "قطعات شمال و جنوب میشو" و قطعات شمالی و جنوبی "بزقوش" است كه تمامی این قطعات از نظر لرزه ای فعال می باشند.

پوشش قطعات مشرف به شهر تبریز و حاشیه آن مسلما در درجه اول اولویت از دیدگاه مدیریت بحران قرار داشته كه خوشبختانه این امر به تحقق پیوست.

با راه اندازی كامل این ۱۰ ایستگاه می توان ادعا كرد كه برای نخستین بار در ایران یك گسل مهم و لرزه زا در كشور با ایستگاه های آنلاین و نسل نو در سطح استانداردهای جهانی شتابنگاری پوشش داده شده است. راه اندازی ایستگاه هایی مانند ایستگاه شتابنگاری "بستان آباد" در امتداد گسل شمال تبریز، ایستگاه "باسمنج" در جنوب شرقی تبریز و در امتداد گسل شمال تبریز، ایستگاه شتابنگاری "عینال زینال" در نزدیكترین نقطه به گسل شمال تبریز (در امتداد ارتفاعات كوه "سرخاب تبریز" كه در واقع پای این ارتفاعات مشرف به شهر تبریز مسیر عبوری گسل امتداد لغز شمال تبریز است) همچون ایستگاه های پوششی گسل لرزه زای تبریز است.


1397/08/27
00:20:34
5.0 / 5
5330
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , شهرسازی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است