به بهانه روز جهانی عصای سفید؛

همدلان بینا نقش موثری برای حضور روشندلان در جامعه دارند

همدلان بینا نقش موثری برای حضور روشندلان در جامعه دارند فست تریپ: همدلان بینا نقش موثری برای حضور روشندلان در جامعه دارند و حضور نابینایان در جامعه، در تولید تعادل روحی و روانی زندگی انسان های صاحب اراده سهم بزرگی دارد.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، 23 مهرماه مصادف با 15 اكتبر روز جهانی عصای سفید نام گذاری شده است، روز روشندلانی كه نه با چشم ظاهر بلكه با چشم باطنی به دنیا می نگرند، نمی توانند ببینند اما با احساس و تخیل رنگ ها و تصاویر را در ذهنشان تصور می كنند چه بسا از افراد بینا قدرت لمس بیشتری داشته باشند.
عرفان سلیمی متولد یكم مهرماه سال 56 نابینا به دنیا آمد، دوران كودكی را در روستا به حفظ قرآن پرداخته و در سن 18 سالگی آغاز به درس خواندن كرد و به مدت 14 سال توانست از اول ابتدایی تا مقطع كارشناسی ارشد پیش برود.
سلیمی در سال 87 در سن 31 سالگی با یك دختر نابینا كه هم سن و سال خودش است ازدواج كرد و حاصل این ازدواج پسری 9 ساله است كه خوشبختانه بینا و سالم به دنیا آمده است.
وی می گوید از سن 12 تا 17 سالگی در خلوت كامل روستا دور از هر دغدغه ای و در فراغت توانستم قرآن را حفظ كنم، در واقع حفظ قرآن باعث شد كه من در زمینه تحصیل زودتر پیشرفت كنم و به نتیجه برسم.
او رنگ ها را خوب می شناخت از دریای آبی و آسمان پر از ابر سفید می گفت و اشعار ماموستا هه ژار را با صدای خوش می خواند.
عرفان سلیمی به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: در سال 88 پس از اتمام كارشناسی ارشد در رشته ادبیات عرب همزمان كتابخانه ای برای خدمات رسانی به دانشجویان نابینا در دانشگاه كردستان برپا كردم و در پاییز 93 توانستم در این كتابخانه مشغول به كار شوم.
وی با اشاره به اینكه تعداد 16 دانشجو نابینا در دانشگاه كردستان مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان كرد: تابلویی بر سر در ورودی اتاق ها در دانشكده زبان خارجه و علوم انسانی به شكل بریل طراحی و نصب كردیم كه دانشجویان نابینا با لمس این تابلوها اتاق مورد نظرشان را پیدا كنند.
این فرد نابینا در دانشگاه كردستان، بیان كرد: هدف از طریق اندازی این تابلوها توجه دانشجویان و اساتید به افراد نابینا است تا هر بار با دیدن این تابلوها نابینایان را جلو چشمشان تصور كنند.

ساخت دوربین همراه برای نابینایان
سلیمی اضافه كرد: یكی از دانشجویان كم بینا توانسته است برای نخستین بار دوربین همراهی را برای افراد نابینا طراحی كند كه با استفاده از جی پی اس به اینترنت وصل و دارای هدفنی است كه می تواند با فردی كه به او متصل شده صحبت كند، دوربین مسیر را نشان داده است و آن فرد به راحتی می تواند فرد نابینا را در ادامه مسیر راهنمایی كنند.
وی اظهار داشت: هر كدام از افراد نابینا با دیدگاه های مختلفی به زندگی نگاه می كنند، برخی این دیدگاه را دارند كه با امكانات بیشتر به آسایش می رسند، اما معتقدم آسایش نابینایان با امكانات بیشتر فراهم نمی گردد.


میزان تلاش نابینایا به انگیزه این افراد بستگی دارد نه به هوش و ذكاوت آنها
این فرد نابینا در دانشگاه كردستان، عنوان كرد: من به این پیش فرض باور دارم كه میزان تلاش افراد نابینا به هوش و ذكاوت آنها بستگی ندارد بلكه به انگیزه ای كه در وجود این افراد است بستگی دارد كه باعث تلاش بیشتر نابینایان می گردد.
سلیمی با اشاره به اینكه مانع اساسی انگیزه نابینایان ندیدن و كمبود امكانات است، ذكر كرد: افراد نابینا مانند افراد دیگر جامعه كمتر تلاش می كنند و نابینایان نابغه كه تلاش خستگی ناپذیری انجام دهند به ندرت پیدا می شوند.
وی اظهار داشت: نداشتن اعتماد به نفس مانع اصلی انگیزه نداشتن نابینایان است، چون كه در اوایل كودكی در كنار خانواده با بی اعتمادی و ترس بزرگ شدند و مدام به تشویق اطرافیانشان احتیاج دارند كه ترسشان كم رنگ تر شود.
این فرد نابینا، با اشاره به اینكه ترس همیشه با فرد نابینا همراه می باشد، اضافه كرد: نابینایان ابزاری برای ارتباط مستقیم با دنیا ندارند و تنها به وسیله حس لامسه و شنوایی ارتباط برقرار می كنند كه آن هم باید تقویت شود چون كه نمی توانند درست تصمیم بگیرند.
سلیمی بیان كرد: خانواده ها باید از همان ابتدای كودكی با فرزند نابینایشان مدارا كنند و با بازی های كودكانه آنها را مشغول كنند كه كمتر از جامعه بترسند اما متاسفانه خانواده انگیزه و اعتماد به نفس را از آنها می گیرند و نتیجه آن چشم پوشی از خیلی از فرصت هایشان در زندگی می گردد.
وی با اشاره به این مورد كه فرد نابینا برای جامعه نقش مفیدی را ایفا می كند، عنوان كرد: نابینایان بر این باورند كه افراد جامعه زندگی خودشان را می كنند و ما مزاحم زندگی این افراد هستیم و این در شرایطی است كه نابینایان در جامعه كارهایی را می توانند انجام دهند كه بسیاری افراد بینا توانایی و درك آنرا ندارند.
این فرد نابینا، ذكر كرد: جامعه باید به سمت درك نابینایان برود و به آنها بگوید كه جامعه به شما نیاز دارد و مسئولیت هایی را به آنها بسپارند تا با خودباوری، عصای سفید را به دست گرفته و از خانه هایشان بیرون بیایند.

نابینایان هر آنچه كه ذهن تخیل می كند در خواب می بینند
سلیمی با اشاره به اینكه ذهن، توانایی انتقال تصویر را دارد، اضافه كرد: ذهن نابینا تلاش می كند به وسیله زبان كه ابزار تخیل است، خویش را با واقعیت هم جهت كند، در واقع ذهن، فضایی مجازی از واقعیت كه عكس دنیای خارجی است را ایفا می كند، پس افراد نابینا هنگام خواب دیدن هر آنچه كه ذهن تخیل می كند را می توانند ببینند.
در ادامه محمدصارمی فردی كم بینا در دانشكاه كردستان، اظهار داشت: متاسفانه در جامعه ما نحوه ارتباط برقرار كردن با افراد نابینا و كم بینا فرهنگ سازی نشده است و همیشه در جامعه این افراد كمتر دیده می شوند.
وی عنوان كرد: بعضی از افراد بر این باور هستند كه نابینایان همیشه محتاج كمك و نیازمندند این در شرایطی است كه این افراد با اعتماد به نفس می توانند امور زندگی خویش را انجام دهند.
این فرد كم بینا در دانشگاه كردستان، با اشاره به اینكه نابینایان كمتر كار عملی انجام می دهن، د ذكر كرد: بیشتر افراد نابینا در دانشگاه رشته های نوشتاری و حفظیات را انتخاب می كنند و توانسته اند در این زمینه موفق باشد.

نابینایان تصوری از شكل اشیاء ندارند
صارمی با بیا اینكه شخصی كه نابینا به دنیا آمده، خواب می بیند اما این رویا و خواب شامل تصاویر نمی گردد، تصریح كرد: خیلی از افراد نابینا رنگ ها را نمی شناسند و هیچ تشخیصی از رنگ ها ندارند در واقع خیلی از این افراد در خواب هایشان صدا، اطلاعاتی راجع به لمس، بوها و مزه ها را احساس می كنند.1397/07/23
15:38:34
5.0 / 5
5691
تگهای خبر: آسایش , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است