اشتغال زایی ۴۰۰ هزار نفره كه در نظر گرفته نمی شود؛

استارت آپ یا سازمان جاافتاده مساله این است

استارت آپ یا سازمان جاافتاده مساله این است فست تریپ: اسنپ استارت آپ هست یا نیست؟ این پرسش مهمی است كه اگر به آن پاسخ مناسب داده شود، خیلی از مشكلات امروز این شركت كارآفرین، برطرف خواهد شد.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، در نشستی كه چندین روز پیش با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای دانشگاهیان كرمان برگزار شد، محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت: «در طرح نوآفرین كه هم اكنون در كمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است، تعریفی برای استارت آپ ها در نظر گرفته شده تا معلوم شود از چه شركتی باید حمایت شود و از چه شركتی نه. مثلا اسنپ و تپسی دیگر استارت آپ نیستند و به مرحله بلوغ رسیده اند.»
اما آیا واقعا این طور است؟ اگر به قول وزیر جوان شركت اسنپ دیگر قد كشیده و استارت آپ نیست، پس قاعدتا باید از جانب شركت های سنتی مورد قبول باشد و هر روز با سنگ اندازی آن ها مواجه نشود. اگر هم سازمان های سنتی معتقدند اسنپ هنوز شركت نوپایی است كه مانده تا بالغ شود و در رده شركت های بزرگ قرار بگیرد ‍پس تكلیف حمایت هایی كه باید صورت می گرفت و هیچ گاه نگرفت چه می شود؟
فرض اول؛ اسنپ یك استارت آپ است
اگر اسنپ را بعنوان یك استارت آپ بپذیریم، این توقع به وجود می آید كه مثل هزاران كسب و كار نوپای دیگری كه با امید تغییر پا به میدان گذاشته، از آن حمایت شود. اما آیا واقعا در سه سال و اندی زمانی كه از تولد اسنپ می گذرد، حمایتی از این سامانه صورت گرفته است؟
اخبار و گزارش هایی كه درباره اسنپ به گوش می رسد، چیز دیگری می گویند؛ این كه اسنپ بعنوان اولین سامانه هوشمند درخواست اینترنتی خودرو از جانب سازمان تاكسیرانی مورد قبول نیست و همین مخالفت سبب شده هر روز مشكلی برای این استارت آپ نوپا به وجود بیاید.
سازمان تاكسی رانی، شهرداری و بعضی از نهادهای مخالف، به محض آغاز كار اسنپ در بعضی شهرها سروصدا راه می اندازند، دفتر اسنپ را پلمپ می كنند، بازاریاب های میدانی را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و حتی در یك مورد عجیب در كرمان آن ها را با ماشین زیر گرفته اند.
گزارش ها از فعالیت اسنپ در مشهد نشان داده است كه این سامانه مسئولیت حمل و نقل تعداد زیادی از مردم شهر را به عهده دارد و روزانه سفرهای زیادی در مشهد به انجام می رساند، اما با این وجود همچنان بیشترین مشكل را در مشهد برای اسنپ پیش می آورند.
اگر اسنپ یك استارت آپ است، كی و كجا حمایتی از آن صورت گرفته كه منجر به پیشبرد اهدافش شده و این سامانه سال ها بعد می تواند در معرفی تاریخچه خود از سازمان و نهادهایی نام ببرد كه اگر حمایت شان نبود، حیات اسنپ با مشكل مواجه می شد؟
فرض دوم؛ اسنپ یك استارت آپ نیست
فرض را بر وفق مراد وزیر جوان می گیریم و می گوئیم اسنپ دیگر یك استارت آپ نیست كه نیاز به حمایت داشته باشد. با وجود عمر كوتاهش آن قدر بزرگ شده كه بتوان اسم یك شركت یا سازمان رشدیافته را روی آن گذاشت و در رده شركت های قدمت دار به حسابش آورد.
اگر اسنپ امروز شركت رشدیافته ای شده و از قواره استارت آپ ها بیرون آمده، پس قاعدتا باید از جانب دیگر كسب و كارهای سنتی مانند سازمان تاكسی رانی، بعنوان یك شركت به حساب بیاید و مشكلات استارت آپ ها را نداشته باشد.
اگر اسنپ یك استارت آپ نیست، پس فعالیت آن درست مانند دیگر شركت های بزرگ باید بدون محدودیت و بلامانع باشد و نباید خبری در خصوص زد و خورد تاكسی رانی شهرهای مختلف با بازاریاب های میدانی این سامانه منتشر شود.
مگر نه این كه بازاریاب های شركت های بزرگ مواد غذایی اجازه دارند در خیابان ها نمونه محصولات خویش را به مردم بدهند و تست محصول شان را به صورت میدانی پیش ببرند؟ پس برای اسنپ بعنوان شركت بزرگی كه دیگر استارت اپ نیست چه مغایرتی وجود دارد كه از جانب مخالف ها مجاز به بازاریابی میدانی نیست؟
در شرایطی كه این سامانه روزانه چند صد هزار سفر مطمئن را به انجام می رساند، چرا هنوز هم عده ای هستند كه با ساز و كار اسنپ به مخالفت بر می خیزند؟ مشكل آن ها اگر استارت آپ بودن این سامانه است و به علت نوپا بودن به آن اعتماد ندارند كه طبق گفته وزیر جوان اسنپ دیگر بزرگ شده و در دسته استارت آپ ها قرار نمی گیرد!
قصد اصلی؛ خدمت رسانی به مردم
واقعیت این است كه برای هیچ كدام از كاركنان اسنپ فرقی ندارد كه این سامانه بعنوان یك استارت آپ مطرح باشد یا یك شركت بزرگ! آن ها هر روز با امیدی تازه و انگیزه ای خلاق راهی محل كارشان می شوند و تلاش می كنند خدمات بهتری به مردم شهرشان عرضه كنند.
بر اساس تمام گزارش های مستند موجود، اسنپ بعنوان اولین سامانه هوشمند حمل ونقل امروز برای حدود ۴۰۰ هزار نفر اشتغال زایی كرده و هر روز مسافران زیادی را در شهرهای مختلف ایران جابه جا می كند. وقتی پای خدمت رسانی بهتر در بین باشد، دیگر مهم نیست اسم یك مكانی را استارت آپ بگذارند یا یك شركت بزرگ.
اسنپی ها یاد گرفته اند برای فردایی بهتر و جامعه ای ایده آل تر قدم بردارند. حرف شان این است؛ نوپا هستیم یا در چشم شما بزرگ شده ایم، قصد ما خدمت رسانی به مردمی است كه حق دارند زندگی راحت تری داشته باشند.

1397/05/28
23:48:45
5.0 / 5
5014
تگهای خبر: تاكسی , سفر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است