یك متخصص فضای سبز شهری:

ممنوعیت كشت چمن در تهران سابقه دارد، علف هرز جایگزین چمن شده است

ممنوعیت كشت چمن در تهران سابقه دارد، علف هرز جایگزین چمن شده است فست تریپ: یك عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینكه این نخستین بار نیست كه كاشت چمن در تهران ممنوع می شود، اظهار داشت: نگهداری نادرست از چمن در خیلی از مناطق سبب گشته است كه علف هرز جایگزین چمن شود.دكتر امید نوری در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: در سال های گذشته هم مصوبه ممنوعیت كاشت چمن به دستگاه های مسئول ابلاغ گردیده بود ولی متاسفانه بعد از این مصوبه همچنان شاهد كاشت چمن در تهران بوده ایم ازاین رو ممنوعیت كشت چمن نباید فقط در حد حرف و مصوبه باشد بلكه عزم و اراده مسئولان شهری را می طلبد. به نظر می آید كه با عنایت به بحران آب در كشور این مصوبه جدی تر از دفعات گذشته پیگیری شود.

این متخصص فضای سبز شهری با اشاره به اینكه هم اكنون و با عنایت به وضعیت آبی كشور، چاره ای جز صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب نداریم، اظهار نمود: ممنوعیت كشت چمن در تهران فارغ از اینكه جایگزینی برای آن داشته باشیم یا خیر، تصمیم درستی است. با عنایت به منابع آبی محدود در كشور كشت چمن در فضای سبز باید از سال ها پیش در ایران ممنوع اعلام می شد.

وی افزود: چمن «پاخورترین» گیاهی است كه در میان گیاهان دیگر شناسایی شده است. به این معنا كه می توان روی آن راه رفت و گیاه مجددا به حالت اولیه باز می گردد. تابحال هم گیاهی كه چنین قابلیتی را داشته باشد، شناخته نشده است. ولی گیاهان دیگری وجود دارند كه نیاز آبی كمتری در مقایسه با چمن دارند و می توانند سطح سبزی را برای ما تولید كنند و به اصطلاح زمینه بوم نقاشی را داشته باشند و درختان و درخچه هایی روی آن قرار بگیرند.

این متخصص فضای سبز شهری با اشاره به اینكه پیش از كشت هر گیاهی باید جوانب كار سنجیده شود، خاطرنشان كرد: گیاهان فضای سبز در تماس مستقیم با مردم هستند وباید ارتباط آن ها با مردم را از این جهت كه آرامش بخش و چشم نواز باشند و آلرژی تولید نكنند در نظر گرفت همینطور گیاه مهاجم نباید كشت شود و با سایر گیاهان موجود در فضا رقابت داشته باشد.

نوری در ادامه با اشاره به نیاز شهر تهران به افزایش فضای سبز تصریح كرد: هر چه زودتر باید جایگزینی برای گیاه چمن و كاشت آن در سطح شهر پیدا كرد.
در خیلی از مناطق علف هرز جایگزین چمن شده است
نوری با اشاره به اینكه باید منتظر بود و دید كه آیا عزم جدی برای ممنوعیت كشت چمن در تهران وجود دارد یا خیر، خاطرنشان كرد: چیزی كه هم اكنون بعنوان چمن در تهران وجود دارد در واقع در خیلی از مناطق چمن نیست و علف هرز است، چون كه چمن در خیلی از واقع به خوبی كشت و نگهداری نشده و علف هرز جایگزین آن شده است و در خیلی از موارد آن چیزی كه ما بعنوان سطح سبز می بینیم علف هرز است و آن است كه به جای چمن آبیاری می گردد.

این متخصص فضای سبز شهری در ادامه اظهار داشت: در اثر كاشت نادرست و نگه داری غلط از چمن، علف هرزی كه بذر آن در بستر وجود داشته یا از جای دیگری آمده، غالب بر پوشش گیاهی چمن شده و آن را از بین برده است.
بیش از ۵۰ درصد فضای سبز تهران چمن كاری است
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینكه جایگزینی چمن های كاشته شده با گیاهان دیگر كار بسیار دشوار، زمان بر و هزینه بری است، اظهار نمود: بیش از ۵۰ درصد از فضای سبز در تهران بخصوص در مراكز شهر با استفاده از چمن كاری به وجود آمده و این به مفهوم آن است كه باید نصف فضای سبز تهران را برداریم و گیاه دیگری را جایگزین آن نماییم.

نوری با اشاره به اینكه به چمن حتی اگر یك روز آب داده نشود، خشك می شود، اظهار داشت: اگر چمن ها در سطح شهر خشك شود با یك عرصه خشك و بی روح در فضای سبز تهران روبه رو می شویم و صدای مردم به نشانه اعتراض بلند می گردد.
ضرورت عمل صد درصدی به مصوبه ممنوعیت كشت چمن در تهران
این متخصص فضای سبز شهری در انتها با تاكید بر اینكه باید هزینه و فایده جایگزینی چمن های كشت شده با گیاهان دیگر سنجیده شود، اظهار نمود: قبل از جایگزینی چمن های كشت شده با گیاهان دیگر بهتر است كه به مصوبه ممنوعیت كشت چمن به صورت صد در صد عمل شود و دیگر شاهد كشت این گیاه در فضای سبز نباشیم. بعد از عمل به این مصوبه و اثبات آن می توانیم به جایگزینی چمن های سطح شهر با گیاهان دیگر فكر نماییم.
1397/05/05
14:08:36
5.0 / 5
4642
تگهای خبر: تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است