رئیس شورای شهر شیراز:

افول كیفیت زندگی عامل بروز صدمه های اجتماعی است

افول كیفیت زندگی عامل بروز صدمه های اجتماعی است فست تریپ: رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اعتقاد دارد كه افول كیفیت زندگی خصوصا در كلانشهرها عامل مهمی در بروز و تداوم صدمه های اجتماعی به حساب می آید.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، سید احمدرضا دستغیب پنجشنبه 20 اردیبهشت در دومین اجلاس هیئت رئیسه ی شورای كلانشهرهای ایران، ضرورت توجه به ارتقاء كیفیت زندگی شهروندان با نگاه انسان محورانه به توسعه را راهكاری برای مقابله با معضل افول كیفیت زندگی برشمرد.
او دلیل ضرورت برگزاری اجلاس هیئت رئیسه شورای كلانشهرها را تبادل نظر برای حل مشكلات شهری دانست و تصریح كرد: ناتوانی دولت در اداره امور شهرها، راهی جز سپردن وظایف شهری به نمایندگان مردم، نگذاشته است.
دستغیب تاكید دارد كه شوراها باید عهده دار راهبری حركت از شهرهای متمركز بر خودرو به سمت شهرهای شهروندگرا باشند و در این راستا به رشد فضاهای پیاده، بعنوان مهمترین مبحث در مسیر تبدیل شهر خودرو محور به انسان و محله محور، باید بیش از پیش توجه داشت.
رئیس شورای شیراز با تصریح اینكه شوراها نباید در نجات "ذخایر سبز شهرها" تعلل كنند، اظهار داشت: باید مفهوم بوستان شهرها باید توسعه یافته و اجرایی شود؛ متاسفانه امروزه زندگی و نفس كشیدن در كلان شهرها خیلی سخت و صدمه زا شده است.
دستغیب با اشاره به مبحث درآمدهای پایدار برای شهرداری ها، تعیین سهم مدیریت شهری از مالیات های مستقیم به حداقل سه درصد، افزایش سهم مالیات بر ارزش افزوده به 50 درصد و اجازه تعیین نرخ عوارض نوسازی در كلانشهرها به شوراهای شهر را از مواردی دانست كه باید شورای عالی استان ها پیگیری كند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تصریح كرد: در مبحث جذب سرمایه، باید به دنبال مزایای سرمایه گذاری برای صاحبان سرمایه باشیم؛ هم اكنون تنها زمینه های تشویقی سرمایه گذاری خارجی در بخش حمل و نقل ریلی تبیین شده است.
دستغیب اظهار داشت: ساختارهای شركت های مشاركتی سهامی شهرداری ها با طرف خارجی برای توزیع ریسك سرمایه گذاری باید تعریف و اجرایی شده و معافیت های مالیاتی و دیگر مشوق های غیر مالیاتی برای این شركت ها باید در نظر گرفته شود.
این عضو شورای اسلامی شیراز اعتقاد دارد كه موضوعات سرمایه گذاری را باید از ساخت و فروش مجتمع های تجاری، به خصوص در مركز شهرها، به سمت پروژه هایی مانند مدیریت پسماندهای شهری و نوسازی بافت های فرسوده سوق دهیم.
دستغیب تصریح كرد كه در مبحث نوسازی بافت های فرسوده مشوق های ضمانتی و مشاركت با سازنده در ضررهای احتمالی، راه گشا خواهد بود و باید از تجارب سایر كشورها نظیر چین، برزیل، مصر، هند، تركیه و قطر در جذب سرمایه های خارجی بهره برد.
او با این تاكید كه مبحث تسهیل در فعالیت های كسب و كارهای دانش پایه می تواند تاثیر مناسبی در اشتغال و رونق اقتصادی در شهرها داشته باشد، اظهار داشت: بر خلاف كسب و كارهای صنعتی كه در شهرك های صنعتی و مراكز خارج از شهرها شكل می گیرد، كسب و كارهای دانش پایه در داخل شهرها فعال است و شوراها باید در زمینه تسهیل و ترغیب این قبیل فعالیت ها اقدام نمایند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار داشت: رعایت مرز نظارت و دخالت شوراها در امور شهرداری ها از امور بسیار مهم و چالش برانگیز است؛ باید بپذیریم كه اگر ما انتظار التزام به قانون را از سوی شهروندان داریم، ابتدا باید مجموعه تصمیم گیر و شوراها این التزام را داشته باشند و مركز نظارت و دخالت را برای خود كاملاً شفاف كند.
این عضو شورای شیراز افزود: طی سالیان گذشته سرمایه داران و شهرداری ها با اتحاد خود، شهرها را تبدیل به كارگاه های ساختمانی كرده و مردم را بین بتون ها و ستون ها محاصره كرده و مردم را از حقوق شهروندی محروم و رابطه ی آنان با طبیعت را قطع كرده اند.
دستغیب اعتقاد دارد كه در واگذاری امور شهری به شهرداری ها دو نكته و نگرانی اصلی وجود دارد؛ اول آمادگی شهرداری ها و دوم تمایل نداشتن دولت ها برای واگذاری این امور.
1397/02/21
18:48:56
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: خودرو , شهرداری , شهروند
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است