ادعایی درباره میزان تقاضای رشوه در شهرداری سابق

ادعایی درباره میزان تقاضای رشوه در شهرداری سابق فست تریپ: یك عضو شورای اسلامی شهر تهران مدعی است كه بیش از 30 درصد مردم اعلام نموده اند در گذشته هر زمان به شهرداری مراجعه نموده بودند، از آنها رشوه خواسته شده بود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، شهربانو امانی در گفت وگو با «خبرآنلاین» اظهار نمود: شهرداری تهران در زمان محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف تبدیل شد به كانون قدرتی كه بتوانند از بهشت به پاستور بروند. بنابراین از آن هدف اصلی و وظایف ذاتی شهرداری بسیار فاصله گرفتند.
وی با تاكید بر اینكه هدف گذاری در ارتباط با نیازهای شهروندان تهرانی نبوده است، عنوان كرد: با وجود نهادهای نظارتی در شهرداری، متاسفانه رانت خواری ها، ویژه خواری ها و تولید بستر برای رانت افراد و نهاد های خاص سبب شد بخش مهمی از بدنه شهرداری تهران به كانون های رانتی تبدیل گردد.
امانی با اشاره به اینكه افراد به منظور قانونمندكردن مسائل هم از شورای شهر مجوز گرفتند و هم در بودجه های سنواتی آن را تبیین كردند، خاطرنشان كرد: به نظر من طولانی بودن مدیریت فرد در راس هرم، انحراف از معیار، انحراف از فرآیندها، نادیده گرفتن منافع عمومی و نظارت نداشتن مردم سبب شد تا فساد در بدنه شهرداری نهادینه شود.
شفاف سازی، رویكرد مدیریت شهری جدید
به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورا به تازگی یك مجموعه سواركاری را از یكی از اعضای سابق شورای شهر تهران پس گرفته و به مزایده گذاشتند. حالا باید بیش از 100 میلیون تومان به شهرداری پرداخت كند.
وی با تاكید براینكه در دوره پیشین هم شهرداری و هم شورای اسلامی شهر تهران بعنوان یك نهاد نظارتی منابع عمومی را به منافع فردی، گروهی و جناحی تبدیل كردند، اظهار داشت: از این رو حس اعتماد شهروندان به شهرداری از بین رفت اما من معتقد هستم مردم با حضور پای صندوق های رای به تغییر در شورای شهر تهران و مدیریت شهری رای دادند كه این نشان داده است شهروندان تهرانی جایگاه شورا و پارلمان محلی را بسیار جدی گرفتند و خودشان هم ناظر آن هستند.
امانی اضافه كرد: در نتیجه شورای اسلامی شهر تهران با دو فوریت شهردار را ملزم كرد سند تحویل و تحول شهرداری را به افكار عمومی و شورای شهر عرضه نماید. با عرضه این سند در شورا و مقابل چشم مردم هم به شهردار قبلی و معاونانش فرصت داده شد كه بتوانند از عملكرد خود دفاع كنند و هم به ناظران اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زمان داده شد تا این سند را تجزیه و تحلیل كنند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران این سند را چارچوبی برای نظارت دانست و اظهار داشت: آیندگان هم می توانند از آن استفاده كنند و دقیقا چهار سال بعد هم ما باید بگوییم چه تحویل داده ایم.
امانی با اشاره به اینكه شهردار تهران با دو بخشنامه تلاش كرد اصلی ترین كانون فساد را ببندد، تصریح كرد: هرچند كه با صدور این بخشنامه ها بخشی از درآمدهای شهرداری هم محقق نمی شد اما در برنامه سوم با عنایت به اینكه شهردار تهران تازه مستقر شده بود و نمی توانست آن را تغییر دهد، با تغییر افراد و رویكرد شهرداری تلاش كرد منافع ملی را حفظ كند.
رشوه، عامل فاسدشدن شهرداری تهران
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر اینكه 30 درصد از بودجه شهرداری غیرنقدی بود، اظهار داشت: شهرداری آن را به 25 درصد رساند و تلاش ما این است كه تبصره ای را اضافه نماییم تا شهردار لیست درآمدهای غیر نقدی را به شورا عرضه نماید تا مردم هم بتوانند نظارت كنند.
امانی ادامه داد: مردم و شهروندان فاصله بسیاری از شهرداری گرفته بودند چراكه بیش از 30 درصد مردم اعلام نمودند در گذشته هر زمان به شهرداری مراجعه نموده بودند، از آنها رشوه خواسته شده بود. از این رو یكی از سازمان های خدماتی و رفاهی شهروندان كه شهرداری است، به یكی از فاسدترین نهادها تبدیل شد.
وی با تاكید بر اینكه حتما باید دیوان محاسبات شهرداری مستقل شود، تصریح كرد: متاسفانه در گذشته یكی از نهادهای شهرداری مثل سازمان بازرسی بیش از 1000 نفر نیرو داشت. زمانی كه سیستم نظارتی درون سازمانی هم فاسد باشد، نمی توان امیدی به بهبود داشت و مشكلات مضاعف می گردد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان كرد: برای شفاف سازی بیشتر و بهبود شرایط فعلی، فرآیندها نیاز به اصلاح دارد تا بتوان مسائل را حل كرد و شهرداری و شهروندان را به یكدیگر نزدیك كرد. در این راستا باید شبكه های اجتماعی بعنوان ناظری منصف استقلال خویش را حفظ نموده و به سالم سازی مدیریت شهری پایتخت كمك كنند.1396/11/20
22:05:29
5.0 / 5
4344
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است