موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟

موفقیت کره جنوبی در کاهش پسماند غذایی چگونه کمتر زباله تولید کنیم؟ فست تریپ: وقتی صحبت از غذا به میان می آید، مانند بسیاری موضوعات دیگر، افراد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند؛ صدها میلیون نفر با گرسنگی شدید روبرو هستند در صورتیکه میلیونها نفر دیگر مقادیر شایان توجهی از غذاها را هدر می دهند.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، این تناقض آشکار در گزارش اخیر سازمان ملل نشان داده شد که نشان میدهد خانواده ها در سرتاسر جهان بیش از یک میلیارد وعده غذایی را در سال ۲۰۲۲ هر روز دور می ریختند - در زمانی که بیش از ۷۸۳ میلیون نفر یا یک سوم بشریت با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می کردند.
طبق گزارش UNEP Food Waste Index که در ۲۰۲۴ انتشار یافت، بطور کلی، ۱.۰۵ میلیارد تن مواد غذایی در آن سال هدر رفت.
در صورتیکه خیلی از کشورهای جهان هنوز در کوشش برای مهار ضایعات مواد غذایی از خانه ها هستند، یک کشور خاص وجود دارد که می تواند به عنوان یک الگو برای همه باشد: کره جنوبی.
طی سه دهه گذشته، این کشور نشان داده است که چگونه تغییر در مقیاس امکان پذیر است و نرخ بازیافت مواد غذایی خودرا از حداقل دو درصد به بالای ۹۵ درصد افزایش داده است.
در سال ۲۰۱۹، بطور متوسط ​​روزانه ۱۴ هزار و ۳۱۴ تن ضایعات غذایی در کره جنوبی وجود داشت که از این مقدار ۱۳ هزار و ۷۷۳ تن یا ۹۶.۲ درصد بازیافت می شد. برمبنای داده های وزارت محیط زیست کره جنوبی، این آمار بدنبال نرخ بازیافت ۹۷ درصدی در سال ۲۰۱۸ و ۹۷.۱ درصدی در سال ۲۰۱۷ بود.
یک کارشناس در این زمینه اظهار داشت: این تحول در دهه ۱۹۹۰ زمانی که کره جنوبی مجموعه ای از سیاست ها را برای مقابله با بحران رو به رشد زباله اعمال کرد، شروع شد.
در اواسط دهه ۱۹۹۰، از آنجا که محل های دفن زباله در دنیا و تاسیسات سوزاندن قادر به مدیریت تولید زباله رو به رشد ناشی از شهرنشینی نبودند، کره جنوبی آغاز به توسعه یک چارچوب کلی برای مدیریت زباله کرد.
به گزارش آناتولی، این سیستم هزینه زباله مبتنی بر حجم (VBWF) بود که اساساً به مردم انگیزه های اقتصادی می داد تا میزان زباله هایی را که بیرون می ریزند، کاهش دهند و بازیافت آنها را بالا برند.
بر طبق این سیستم، به افراد پنج نوع کیسه زباله داده می شد تا زباله های خودرا در دسته های مختلف همچون زباله های خانگی و مواد غذایی دسته بندی کنند و برای هر نوع هزینه های متفاوتی بپردازند.
طبق داده های تحقیقات، در کمتر از یک دهه، سیستم VBWF تولید زباله را تا ۲۳ درصد کم کرد و ۵۳ میلیون تن زباله را از محل های دفن زباله و زباله سوزها منحرف کرد که منجر به صرفه جویی در هزینه حدود ۸ میلیارد دلار و افزایش ۱۷۵ درصدی در بازیافت شد.
نتایج کلیدی و عوامل موفقیت
با تاکید بر این موفقیت، کره جنوبی در سال ۲۰۰۵ ممنوعیت دفن مستقیم زباله های مواد غذایی را به کار برد و بدنبال آن «سیاست پرداخت به اندازه شما» در سال ۲۰۱۴ عرضه شد، همان سالی که آغاز به تولید بیوگاز از ضایعات مواد غذایی کرد. همه این موارد به بازیافت ضایعات مواد غذایی کمک کردند.
گام مهم دیگر پیاده سازی سیستم شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) بود که مکانیزم پیچیده تری برای فروش بلیت دیجیتالی است که به افراد امکان می دهد ماهانه برمبنای وزن ضایعات غذایی خود، شارژ شوند.
هم اکنون سیستم RFID پسماند مواد غذایی در ۱۶۶ شهرداری به راه افتاده است که بیش از ۶.۵ میلیون خانوار و ۶۵ درصد آپارتمان های این کشور را پوشش می دهد.
یکی از بزرگترین موفقیت های کره جنوبی، رشد تصاعدی در بازیافت زباله های غذایی در مقایسه با تخلیه آن در محل های دفن زباله بوده است.
طبق گزارش ها، میزان بازیافت به حدود ۹۷ درصد رسیده که نشان دهنده اجرای موفقیت آمیز این سیاست ها است.
در همین حال، کارشناسان درباب دلیلهای موفقیت دراین زمینه به مشارکت ذی نفعان مختلف در روند برنامه ریزی و اجرا از مقامات دولتی گرفته تا گروههای محیط زیست و نهادهای دیگر، اشاره کردند.
بگفته کارشناسان، با گذشت زمان و کارهای کمپین های آموزشی و آگاهی دهی که برای این هدف خاص انجام شد، به غلبه بر موانع احتمالی کمک کرد.
چگونه زباله کمتری تولید کنیم؟
کاهش زباله می تواند به کاهش انتشار کربن انتشار یافته در جو کمک نماید. همین طور کاهش ضایعات، اثرات مضر آلودگی را بر اکوسیستم ما می کاهد و زندگی پایدار و تنوع زیستی را نیز ارتقا می بخشد.
در ادامه این مطلب به یادآوری چند روش ساده برای کاهش تولید زباله در زندگی روزمره می پردازیم:
۱. محصولات تازه بخرید
در صورت امکان، وقتی به فروشگاه مواد غذایی می روید، میوه و سبزیجات تازه بخرید. محصولات تازه ضایعات بسته بندی اضافی ندارند و همین مورد می تواند مقدار پلاستیکی را که روزانه دور ریخته می شود، کم کند. همین طور می توانید از کیسه های پارچه ای برای حمل محصولات تازه استفاده کنید و بدین سبب نیازی به استفاده از کیسه های پلاستیکی نخواهید داشت یا مقدار نیاز شما به کیسه پلاستیک به میزان شایان توجهی کاهش خواهد یافت.
۲. کمپوست تهیه کنید
خیلی از ضایعات غذایی که تولید می نماییم، مانند پوست تخم مرغ یا پوست میوه، مواد قابل کمپوست شدن هستند. گنجاندن کمپوست در باغچه خانه، یک راه طبیعی برای مالچ پاشی بجای استفاده از مواد شیمیایی در پرورش گیاهان است.
۳. پلاستیک های یک بار مصرف را حذف کنید
پلاستیک های یک بار مصرف یا کالاهای کاغذی مانند ظروف، نی، دستمال کاغذی و بطری های پلاستیکی در تولید مقادیر زیادی از زباله ها و افزایش آلودگی ها در کره زمین نقش دارند. در عوض از اقلام چندبار مصرف مانند کارد و چنگال فلزی یا دستمال های پارچه ای استفاده کنید تا مقدار کاغذ و زباله های پلاستیکی را که با هر وعده غذایی تولید می کنید، کاهش دهید.
۴. بازیافت کنید
بازیافت فرآیندی است که در آن مواد استفاده شده به محصولات جدید تبدیل می شوند. راه های زیادی برای بازیافت وجود دارد و با مطالعه دستورالعمل های آن به آسانی می توانید به این هدف برسید و میزان دورریز زباله را کاهش دهید. بازیافت به صرفه جویی در انرژی، به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش جنگل زدایی در طول زمان کمک می نماید.
۵. از صورتحساب های بدون کاغذ استفاده کنید
برمبنای داده های یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ میلادی، اگر هر خانواده در ایالات متحده بصورت حساب بدون کاغذ روی بیاورد، نزدیک به ۱۷ میلیون درخت از خطر قطع شدن نجات می یابد. استفاده از صورت حساب الکترونیکی، ضایعات کاغذ را می کاهد. همین طور انتخاب صورتحساب الکترونیکی می تواند تأثیر مثبتی بر محیط داشته باشد.
۶. از ظروف شخصی استفاده کنید
می توانید با استفاده از ظروف یا کیسه های شخصی هنگام خرید غذا یا کاشت گل و سبزیجات، ضایعات را کاهش دهید. بطور مثال، اگر در مسافرت قهوه می نوشید، می توانید از یک لیوان مسافرتی بجای لیوان های یک بار مصرف استفاده کنید.
سالانه ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید و بیشترش به محل های تلنبار یا دفن زباله یا دریاها و اقیانوس ها ختم می شود که به محیط زیست لطمه و به زیست گیاهی و جانوری لطمه جدی می زند.
تخمین زده اند تا سال ۲۰۴۰ بین ۲۳ تا ۳۷ میلیون تن زباله وارد سیستم های آبی و دریایی دنیا شود.
منبع:

1403/03/02
13:14:55
5.0 / 5
321
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , تولید , خرید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است