با تفاهم آموزش و پرورش و شهرداری تهران صورت می گیرد

واگذاری مالکیت مدارس کاشی آبی به آموزش وپرورش

واگذاری مالکیت مدارس کاشی آبی به آموزش وپرورش فست تریپ: در پی جلسات آموزش وپرورش با شهردار تهران درباب تعیین تکلیف مدارس «کاشی آبی» در راستای رفع مشکلات و نوسازی و بازسازی این مدارس، قرار شد شهرداری تهران با گرفتن مجوز لازم از طرف شورای اسلامی شهر، نسبت به انتقال رایگان مالکیت مدارس مذکور به آموزش وپرورش اقدام نماید.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، تهران یکی از کلانشهرهایی است که همیشه نامش در صدر استان های دارای بیشترین مدارس فرسوده و نیازمند تخریب، نوسازی و بازسازی قرار دارد و در این بین مدارسی موسوم به « کاشی آبی» که توسط شهرداری ها تولید شده اند نیز در لیست مدارس فرسوده است؛ ۸۶ مدرسه ای که بدلیل عدم انتقال اسناد آنها از طرف شهرداری به آموزش و پرورش، مانعی پیش روی سازمان نوسازی جهت ورود به چرخه بازسازی این مدارس شده بود که در پی نشستی مشترک میان رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران و علیرضا کریمیان؛ مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران، که با هدف امضای تفاهم نامه، برگزار گردید، تعیین وضعیت مدارس کاشی آبی شهر تهران، به عاقبت رسید.
بر این اساس قرار شد شهرداری تهران با گرفتن مجوز لازم از طرف شورای اسلامی شهر، نسبت به انتقال رایگان مالکیت مدارس مذکور به آموزش وپرورش اقدام نماید.
شایان ذکر است مدارس کاشی آبی از سهم آموزش وپرورش از عوارض شهری؛ توسط شهرداری ها تولید شده اند که در این جلسه باتوجه به ماده ۸ قانون تعلیمات اجباری، بند ۲ ماده ۶۸ قانون شهرداری ها و قانون نظارت در مصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداری ها، تمهیدات انتقال رایگان مالکیت آن به آموزش پرورش رقم خورد.
به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، مدارس کاشی آبی بدلیل آنکه از نظر قانونی تعیین تکلیف نشده و اسناد آن از طرف شهرداری به آموزش وپرورش منتقل نشده بود سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس نمی توانست از نظر قانونی مبادرت به بازسازی آنها کند، این در حالیست که این مدارس به سبب فرسودگی نیازمند بازسازی و تعمیر هستند و از آنجائیکه برای ورود خیرین و همین طور سازمان نوسازی، به چرخه بازسازی مدارس، می بایست، نقصها موجود در اسناد این مدارس برطرف شود، مساعدت مسئولین ذی ربط، برای تعیین تکلیف مدارس کاشی آبی ضروری بود.
مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران که قبل از این از مدیریت شهری خواسته بود تا اسناد مالکیت ۸۶ واحد آموزشی کاشی آبی به نام دولت و با بهره برداری آموزش وپرورش باشد اظهار داشته بود: بزرگترین مشکل ما درباب مدارس کاشی آبی، سند مالکیت است که در اختیار شهرداری تهران است و درخواست ما از شورای شهر این است که کمک نماید این اسناد به نام دولت جمهوری اسلامی شود و بهره بردار آموزش وپرورش شود تا مانعی جدی و قانونی برای تخریب و بازسازی را از پیش رو برداریم.
وی مدارس کاشی آبی که اصطلاحی متعلق به مدارس قدیمی است را یکی از معضلات اصلی آموزش وپرورش تهران عنوان کرده و اظهار داشته بود: عمده مشکل این بناهای قدیمی، فرسودگی بیش از اندازه آنست به نحوی که عمدتاً سن آنها به ۶۰ سال و بالاتر می رسد. به سبب این که سند مالکیت این مدارس به نام شهرداری است و در اختیار آموزش وپرورش قرار ندارد خیرین از تخریب و بازسازی آن خودداری می کنند.
منبع:

1402/05/04
08:29:01
5.0 / 5
451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است