معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان خبر داد؛

ایجاد اولین ساختمان انرژی مضاعف کشور در اصفهان

ایجاد اولین ساختمان انرژی مضاعف کشور در اصفهان به گزارش فست تریپ، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان اظهار داشت: نخستین ساختمان انرژی مضاعف کشور با تولید ۱۸۰ هزار کیلووات ساعت برق به راه افتاده است.به گزارش فست تریپ به نقل از مهر، مهدی بقایی تولید روشنایی با استفاده از آینه و عایق بندی حرارتی ساختمان را از خصوصیت های مهم این طرح برشمرد و اظهار داشت: در رده بندی ساختمان ها از حیث مصرف انرژی، رده اول به ساختمان هایی اختصاص دارد که «دوستدار انرژی» نامیده می شوند و تا حدود ۲۰ درصد از انرژی آنها به صورت پاک تأمین می شود.
او با اشاره به اینکه رده دوم شامل ساختمان های «سبز» است که میزان صرفه جویی را به ۵۰ درصد رسانده اند، اضافه کرد: ساختمان های «انرژی صفر» با هم تراز کردن انرژی مصرفی و انرژی تولیدی در رده بعدی ساختمان ها قرار دارند و در رده چهارم هم ساختمان های «انرژی مضاعف» قرار دارند که انرژی تولیدی شأن را به بیشتر از انرژی مصرفی شأن رسانده اند.
ایجاد ۲ ساختمان «انرژی صفر» در سال های گذشته
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان از سال ۱۳۹۱ نسبت به ایجاد ساختمان انرژی صفر اقدام نمود، اظهار داشت: در آن زمان شرکتی از کشور آلمان این طرح را عرضه داد تا به صورت آزمایشی در ساختمان خدمات شهری منطقه ۱۳ اجرا شود اما طرح به سرانجام نرسید تا این که در دوره مدیریت شهری پیشین، ساختمان خدمات شهری منطقه ۸ به انرژی صفر رسید.
او با اشاره به اینکه هم اکنون این طرح به صورت کامل تر در ساختمان خدمات شهری منطقه ۱۳ اجرا شده است، اظهار نمود: در این ساختمان که در رده ساختمان های «انرژی مضاعف» قرار دارد، شیشه ها به صورت سه جداره طراحی شده و بین همه شیشه ها یک فضای خالی وجود دارد که منجر به ایجاد فضای گلخانه ای در ساختمان می شود و هدررفت انرژی را تقریبا به صفر می رساند.
او افزود: استفاده از مصالح عایق، استفاده از لامپ های کم مصرف، تنظیم دقیق رادیاتورها و سایر بخش های در رابطه با مصرف برق از دیگر اقداماتی است که در این ساختمان انجام شده است.
تولید ۱۸۰ هزار کیلووات ساعت برق در سال
بقایی با اشاره به اینکه دیماند (میزان برق مورد نیاز تأسیسات ساختمانی) در ساختمان خدمات شهری منطقه ۱۳ از ۲۵ به ۱۸ کیلووات کاهش پیدا کرده است، افزود: با نصب پنل های خورشیدی بر روی بام ساختمان و سقف سایه بانی که برای خودرو ها تعبیه شده است، موفق شدیم به ۱۰ کیلووات برق تولیدی این ساختمان، ۵۵ کیلووات دیگر هم اضافه نماییم و میزان آنرا به ۶۵ کیلووات برسانیم.
او تصریح کرد: در این ساختمان ۷۰ هزار کیلووات ساعت برق در سال صرفه جویی می شود و تولید برق در آن به ۱۸۰ هزار کیلووات ساعت در سال رسیده است.
بقایی ضمن اشاره به هزینه های مورد نیاز برای تأمین تأسیسات تولید انرژی پاک در این ساختمان تصریح کرد: بالغ بر یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان برای پنل های خورشیدی و حدود ۴۰۰ میلیون تومان برای بهینه سازی این ساختمان هزینه شده است که جمعاً به هزینه ای در حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان می رسد. همینطور درآمد سالیانه از راه تولید برق در این ساختمان بالغ بر ۳۳۰ میلیون تومان است که با کسر هزینه های صرف شده به سودی بالغ بر ۲۲۰ میلیون تومان می رسیم.
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان، مشارکت با شرکتهای دانش بنیان را از خصوصیت های بارز این طرح دانست و اظهار داشت: یکی از نکات قابل توجه در ساختمان انرژی مضاعف منطقه ۱۳، استفاده از یک لوستر ویژه است که از راه یک آئینه و بدون استفاده از انرژی برق، نور را به سایر نقاط ساختمان منعکس می کند.
او افزود: این طرح از جانب یک شرکت دانش بنیان جوان عرضه و به صورت آزمایشی در این ساختمان اجرا شده است.
بقایی تصریح کرد: ساختمان انرژی مضاعف منطقه ۱۳ برای اولین بار در کشور در شهر اصفهان اجرا شده و قابلیت آنرا دارد که بعنوان الگویی برای سایر شهرها عرضه شود.


منبع:

1402/03/11
12:58:12
5.0 / 5
469
تگهای خبر: تولید , خدمات , خودرو , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است