برنامه دولت و شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده

فروش متری مسکن در محله نواب تهران

فروش متری مسکن در محله نواب تهران فست تریپ: طرح فروش متری مسکن که می تواند ظرفیتی برای خانه دار کردن متقاضیان واقعی و نوسازی بافت های فرسوده باشد مراحل کارشناسی و تایید فقهی را گذرانده و اکنون توسط هیات مدیره بورس درحال بررسی است؛ آن طور که مدیران شهری اعلام نموده اند در نخستین گام پروژه ای ۲۰۰ واحدی در قالب این طرح در منطقه ی نواب عرضه می شود.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، طرح فروش متری مسکن از ماه ها قبل توسط دولت سیزدهم دنبال می شود. بافت های فرسوده ظرفیت بسیار خوبی برای اجرای این طرح است که می تواند به خانه دار شدن متقاضیان واقعی مسکن منجر شود. مصوبه فروش متری مسکن در شورای فقهی دریافت شده و الان در هیات مدیره بورس بررسی می شود. طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آنرا دارند "یونیت" (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و پس از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند.
محدوده شهری برای متقاضیان در بازار مسکن همواره جذاب تر از شهر های پیرامونی بوده است. جدا از تحمیل هزینه های سنگین ایجاد شهر های جدید، به علت دور بودن این محدوده ها از شهر های مادر، طرف تقاضا هزینه های مادی و معنوی بسیاری را صرف سکونت در شهر های جدید می کند.
مسؤلان و کارشناسان برآورد می کنند به علت هزینه های سنگین ایجاد زیرساخت ها و امکانات ۷۰ درصد از هزینه ساخت مسکن در شهر های پیرامون بر عهده ی دولت قرار دارد که صرف ایجاد ده ها نوع از خدمات زیربنایی، روبنایی و ارتباطات می شود. در حالیکه جانمایی پروژه ها در بافت های فرسوده دولت را از تحمل این هزینه ها رها می کند.
بیشتر بخوانید
معاوضه کلید به کلید خانه های کلنگی با واحدهای نوساز دولتی دولت سیزدهم یک پنجم از برنامه ی خود برای تولید مسکن را در بافت های فرسوده گنجانده است. شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال قبل ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در مناطق ناکارآمد شهری را به مرحله ی نوسازی و بهسازی رساند. هدف گذاری سال جاری ۲۰۰ هزار واحد خواهد بود که شرکت بازآفرینی برای تحقق آن دو برنامه ی اصلی شامل مشوق نوسازی و سند ملی سکونتگاه های غیررسمی را دنبال می کند که چند روز قبل محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب آن در هیات دولت اطلاع داد.
مدیریت شهری در پایتخت هم بعنوان ارگانی که وظیفه ی اصلی را در امر نوسازی و بهسازی بر عهده دارد همسو با برنامه های دولت اقدامات جدیدی را در این حوزه شروع کرده است. همچون این اقدامات تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض صدور پروانه و واگذاری یک تا دو طبقه تراکم تشویقی است که در چارچوب بسته تشویقی دولت ارائه می شود.
در شهر تهران حدود ۹۰۰۰ هکتار محدوده هدف بازآفرینی وجود دارد که ۷۰۰۰ هکتار به صورت پیونده و ۲۰۰۰ هکتار به شکل منفصل است. این محدوده در فاز اول قابلیت راه اندازی ۱۸۰ هزار واحد مسکونی را به دولت و شهرداری تهران می دهد. شهرداری تهران نوسازی این ۹۰۰۰ هکتار را در برنامه های خود قرار داده است.
یکی از اقدامات شهرداری تهران طرح فروش متری مسکن است که اواخر سال قبل علیرضا زاکانی ـ شهرار تهران آنرا مطرح و اخیرا مهدی هدایت ـ مدیرعامل سازمان نوسازی تهران به آن اشاره نموده است. هدایت به تازگی اطلاع داده که مصوبه شورای فقهی فروش متری مسکن دریافت شده و الان در هیات مدیره بورس بررسی می شود. طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آنرا دارند "یونیت" (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و پس از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند.
شهرداری تهران منتظر مصوبه بورس برای عملیاتی کردن فروش متری مسکن می باشد. نخستین پروژه در هلال احمر (نواب) برای این مورد به تعداد ۲۰۰ واحد در نظر گرفته شده است. کنترل تورم و جذب نقدینگی در جامعه، رشد تولید مسکن و ساخت مسکن استطاعت پذیر سه هدفی است که دولت سیزدهم و شهرداری در اجرای فروش متری زمین دنبال می کنند.1402/03/07
10:57:01
5.0 / 5
517
تگهای خبر: ارتباطات , تولید , خدمات , خرید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است